„Vaivorykštės dienos“ 2018: šimtas metų LGBT bendruomenei Lietuvoje

Gegužės 17-ąją dieną visame pasaulyje minima Tarptautinė diena prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją (angl. akronimas „IDAHOT“). Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL šią reikšmingą dieną paminės jau ketvirtą kartą organizuojamu „Vaivorykštės dienų“ 2018 festivaliu. Renginių savaitės metu Jūsų lauks vaivorykštės spalvų perėjos atidarymas Vilniaus miesto širdyje, tradicine tapusi „vaivorykštės“ autobuso kelionė Vilniaus miesto gatvėmis, spektaklių ir filmų peržiūros, diskusijos, spaudos konferencija bei visuomenės informavimo kampanija Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

18404100_10155311703984650_2840916937481549499_oŠių metų tarptautinis IDAHOT šūkis – „susivieniję solidarume“. Minint Tarptautinę dieną prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją visame pasaulyje bus siekiama atkreipti dėmesį į solidarumo su įvairiomis visuomenės grupės svarbą, kovojant su neigiamais prieš LGBT bendruomenės narius nukreiptais stereotipais. LGBT asmenys yra neatskiriama kiekvienos visuomenės dalis ir tik pažinę vienas kitą galėsime siekti bendrų mums visiems svarbių tikslų. Ketvirtasis „Vaivorykštės dienų“ 2018 festivalis vyksta tuo ypatingu metu, kai mūsų šalis – Lietuva – švenčia savo šimtmetį. Dėl šios priežasties norime kartu prisiminti, jog šiemet švenčiame ne tik šimtą metų Lietuvai, bet ir šimtą metų LGBT bendruomenei Lietuvoje. Žemiau pristatome pagrindinius „Vaivorykštės dienų“ 2018 festivalio renginius.

>>> Išsamią „Vaivorykštės dienų“ 2018 programą galite rasti ČIA! <<<

 

Gegužės 16 d. (trečiadienį) Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos Seimo nare Aušrine Armonaite, rengia spaudos konferenciją „LGBT* žmogaus teisių situacija LietuAušrinėvoje: tarp draudimų kultūros“ ir progreso. Spaudos konferencijos metu bus aptariamos šios temos: (a) Lietuvos pozicija kasmetiniame tarptautinės organizacijos ILGA-Europe rengiamame Vaivorykštės indekse“ (angl. „Rainbow Index“); (b)  Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL atlikto homofobinių patyčių Lietuvos mokyklose tyrimo rezultatai; (c) Vaivorykštės dienų“ 2018 festivalio programa ir planai artėjančiam Baltic Pride“ 2019 festivaliui Vilniuje.

VaivorykštėTos pačios dienos vakare planuojama „atidaryti“ vaivorykštės spalvomis apipavidalintą prie Pylimo g. 21 (Vilnius) esančią pėsčiųjų perėją. Ši pėsčiųjų perėja yra strategiškai reikšminga Vilniaus miesto LGBT bendruomenei, nes jungia LGBT bendruomenės centrą (Pylimo g. 21) ir LGBT bendruomenės narių susibūrimo vieta neoficialiai laikomą džiazo klubą „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B). Vaivorykštės spalvų perėja LGBT bendruomenei reikšmingoje vietoje leis Vilniaus miesto gyventojams bei svečiams parodyti, jog Vilnius yra atviras ir LGBT bendruomenei draugiškas miestas. Atidarymo renginio metu bus išskleista simbolinė 30 metrų ilgio vaivorykštės spalvų vėliava, simbolizuojanti vietinės LGBT bendruomenės solidarumą su valstybingumo šimtmetį švenčiančia Lietuvos visuomene.

PaviljonasPo simbolinio vaivorykštės“ perėjos atidarymo, LGBT bendruomenės narius, mūsų draugus bei renginio dalyvius pakviesime į bendruomeninį renginį LGBT* balsai“. Tai unikali proga ne tik pabūti drauge, bet ir padiskutuoti apie po LGBT skėčiu“ ir bendrumu egzistuojančius tapatybių skirtumus. Diskusijoje dalyvaus skirtingoms LGBT bendruomenės (sub)grupėms priklausantys žmonės – vaikinas gėjus, mergina lesbietė, biseksualus asmuo ir translytis asmuo. Kuo esame panašūs, o kuo esame skirtingi? Ar LGBT judėjimas Lietuvoje yra įtraukus ir atstovauja visų LGBT bendruomenės (sub)grupių interesams? Į šiuos ir kitus sudėtinus klausimus vakaro dalyviams padės atsakyti diskusijos šeimininkė“ Okeanidė, kuri į diskusiją pažvelgs nauju kampu: ar barzdotas vyras su sijonu yra tinkamas personažas“ LGBT politiniams reikalavimas (iš)reikšti? Vakarą užbaigsime akustiniu vienos naujai sužibusios Lietuvos popscenos žvaigždutės“ pasirodymu, kuri, panašu, neturi, ko slėpti, ir priklauso mūsų LGBT bendruomenei. Bus įdomu!

18489750_10155311704904650_5043834885230747587_oGegužės 19 d. (šeštadienį) Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL kviečia į „Vaivorykštės autobuso“ akciją – išskleisime 30 metrų ilgio vaivorykštės spalvų vėliavą prie pagrindinių keturių Lietuvos Respublikos valdžios institucijų – Seimo, Vyriausybės, Prezidentūros ir Katedros. Akcijos žiūrovai kviečiami rinktis prie Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (Gedimino pr. 51, Vilnius)  12 val. Įspūdinga vaivorykštės vėliava į renginio vietą bus atgabenta „Vaivorykštės autobusu“ – spalvomis, muzika, šūkiais „Už lygybę!” ir žmogaus teisių aktyvistais pripildytu atviru autobusu, savo kelione Vilniaus miesto gatvėmis džiuginantį ne tik miesto gyventojus, bet ir jo svečius. Tuo atveju, jei į renginio vietą norėtumėte atvykti „Vaivorykštės autobusu“, registruokitės el. pašto adresu tomas@gay.lt iki gegužės 17 d.

Susitikimas prie Seimo truks iki 12:30 val. Akcijos žiūrovai bus kviečiami prisijungti ir prie tolimesnės „Vaivorykštės autobuso“ kelionės (jei tik nepritrūksime vietos). Po stotelės“ Seime „Vaivorykštės autobusas“ pajudės link Vyriausybės, kur 30 metrų ilgio vaivorykštės spalvų vėliava 13:00 val. bus išskleista dar kartą. Tolimesnės maršruto stotelės – Simono Daukanto aikštė prie Prezidentūros (13:30 val.) ir Katedros aikštė (14:00 val.). Šia simboline akcija Vilniaus miesto širdyje taip pat siekiama nusiųsti žinutę vilniečiams ir sostinės svečiams, kad Vilnius yra atviras ir tolerantiškas Europos miestas. Pozityvią energiją ir gerą nuotaiką garantuojame!

trans tranceGegužės 27 d. (sekmadienį) Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL, bendradarbiaudama su Oskaro Koršunovo teatru ir režisiere Kamile Gudmonaite, kviečia į nemokamą spektaklio Trans trans trance“ peržiūrą. Tai spektaklis, kurio pirminė idėja buvo lytinės tapatybės ir moteriškumo tema. Jo dramaturgija  buvo kuriama ne remiantis pjese, o repeticijų metu sukurta ir atrasta medžiaga. Tai iš atvirų pokalbių apie moteriškumą gimęs spektaklis, kurio tematiką kūrybinė komanda laikui bėgant išplėtė iki klausimo – kiek mus apsprendžia ir formuoja lytinė tapatybė? Spektaklis Trans trans trance“ šiemet nominuotas Nacionaliniam lygybės ir įvairovės apdovanojimui Vaivorykštės“ nominacijoje gauti. Po spektaklio žiūrovus pakviesime į diskusiją Nuo nulio iki mėnulio: translyčių asmenų teisių apsauga Lietuvoje.“ Diskusijoje dalyvaus asmens tapatybės dokumentus be privalomojo chirurginės operacijos reikalavimo pakeitę translyčiai asmenys iš Lietuvos ir spektaklio režisierė bei aktorės. Diskusiją moderuos Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL Žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius.

KlaipėdaGaliausiai, gegužės 26 d. (šeštadienį) „Vaivorykštės dienų“ 2018 festivalis atvyksta į Klaipėdą, o birželio 2 d. (šeštadienį) – ir į Kauną. Abiejose miestuose Jūsų laukia bendruomeniniai renginiai-diskusijos „LGBT* balsai“ bei nemokamos norvegų režisieriaus Joachimo Triero filmo „Telma“ peržiūros (bendradarbiaujant su Europos šalių kino forumu Scanorama“).

Birželio 9 d. (šeštadienį) Vaivorykštės dienų“ 2018 festivalį užbaigs kelionė autobusu į Rygoje vyksiančias Baltic Pride 2019 eitynes „Už lygybę“. Švęskime įvairovę ir laisvę kartu, atstovaudami Lietuvą žygiuojant Baltic Pride 2018 eitynėse po LGLbaltic pride bus 3 vėliava kartu su šaunia kompanija! Vykdamas su mumis neturėsi rūpintis dėl kelionės pirmyn ir atgal. Išvyksime ryte, apie 6 valandą ir grįšime vakare. Žadame saugią ir smagią kelionę, bei įspūdingai praleistą laiką drauge. Kelionė nemokama! Registruotis gali, išsiųsdamas elektroninį laišką adresu mindaugas@gay.lt.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL kasmetinį „Vaivorykštės dienų“ festivalį Tarptautinei dienai prieš homofobija, bifobiją ir transfobija paminėti organizuoja jau ketvirtą kartą. Šiemet festivalis iš dalies finansuojamas Europos Komisijos Teisių, lygybės ir pilietybės programos bei kitų rėmėjų lėšomis. Tikimės, jog festivalio renginiai bei unikali galimybė pabūti drauge leis priminti, jog LGBT* žmonės – tai realybė, o ne propaganda. Iki greitų susitikimų Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune ir Ryogoje!