Bi

Kas yra biseksualumas?

Biseksualumas Lietuvoje yra kažkas migloto, neapibrėžto bei neaiškaus. Nors tai nebūna tiesiogiai įvardijama, tiek viešojoje tiek privačioje erdvėse dažniausiai girdime heteroseksualių žmonių balsus. Kur kas rečiau girdimos ir matomos homoseksualių asmenų (Lietuvos spaudoje – dažniausiai gėjų) patirtys. Biseksualų išgyvenimai yra nutylimi, neretai jų pačių „sulydomi“ arba su homoseksualiais, arba su heteroseksualiais balsais. Visa tai lemia biseksualumo mistifikavimą, nesuvokimą, stereotipizavimą.

Kas visgi yra biseksualumas? Tai – seksualinė orientacija, ne mažiau legitimi nei homoseksualumas ar heteroseksualumas. Biseksualūs asmenys gali jausti seksualinę, emocinę ir/arba meilės trauką daugiau nei vienos lyties atstovams. Čią sąmoningai neteigiame, kad biseksualumas yra „gebėjimas jausti potraukį ir vyrams ir moterims“, kadangi biseksualumas nėra tiesiogiai susijęs su lyčių binariškumu, o biseksualūs asmenys gali jausti potraukį ir savęs nei vienai iš išvardintų lyčių nepriskiriantiems, translyčiams asmenims.

Kas yra bifobija?

Kaip ir daugelis socialinių grupių, mes susiduriame su daugybe išankstinių neigiamų nuostatų. Girdime ką nors teigiant, kad biseksualumas tėra „etapas“, gyvenimo tarpsnis, eksperimentas. Mūsų seksualine orientacija yra abejojama jeigu mes jos „neįrodome“ veiksmais. Mes esame raginami „apsispręsti“, kas mums visgi patinka labiau. Susiduriame su žmonėmis, kurie mus laiko pasileidusiais, nepastoviais, dažnai keičiančiais lytinius ir romantinius partnerius.

Bifobija – išankstinis nusistatymas, negatyvios, dažnai nepagrįstų stereotipų iššauktos reakcijos biseksualumo ir (ar) biseksualių asmenų atžvilgiu ar jų ignoravimas bei su tuo susijusių problemų nematomumas. Biseksualūs asmenys dėl savo potraukio tos pačios lyties atstovams dažnai susiduria su homofobija – pykčiu ar baimėmis nukreiptomis prieš homoseksualius ar biseksualius asmenis. Homofobija ir bifobija yra giminingi, tačiau ne tapatūs reiškiniai. Bifobija yra paplitusi tiek tarp heteroseksualių tiek tarp homoseksualių asmenų (dviguba diskriminacija).

Kodėl reikalinga biseksualių žmonių bendruomenė?

Galėtų atrodyti keista, kad žmonės, kuriuos sieja tik seksualinė orientacija, nori burtis į bendruomenę. Juk visi esame labai skirtingi, nesutampa mūsų politinės ir kitos pažiūros, išsilavinimas, nuomonės, pomėgiai…

Mūsų, kaip biseksualių žmonių, identitetas formuojasi ilgo ir sudėtingo proceso, galbūt pilno klaidų ir nesusipratimų, metu. Juk neužaugame ir nesisocializuojame į save panašių, biseksualių žmonių bendruomenėje, kur gautume atsakymus į klausimus, kamuojančius mus nuo paauglystės, kur sužinotume daugiau apie savo pačių tapatybę iš daugiau patirties turinčių. Net atvirkščiai – mes užaugame aplinkoje, kuri yra nesupratinga ar atvirai priešiška LGBT žmonėms. Todėl bendravimas su kitais biseksualais gali padėti mums kur kas geriau suprasti save pačius. Biseksualių asmenų bendruomenė mums reikalinga tam, kad ne po vieną, o drauge su savo bendraamžiais, suvokiančiais ką reiškia būti biseksualiu, (ang. Peer) galėtume suprasti ir priimti visą tai, kas mus vienija.

Neretai mes, biseksualūs žmonės, kad ir kaip pritaptume heteroseksualių draugų bei artimųjų kompanijoje, kaip ir homoseksualų draugijoje, vis vien 100 proc. nesijaučiame „savi“. Mes, kartu su savo problemomis, dažnai esame nematomi ir judėjimuose už LGBT teises, bendruomeniniuose renginiuose, diskusijose nukreiptose už lygybę ar prieš homofobiją. Darbuose, namuose, mėgaudamiesi laisvalaikiu, bendraudami su draugais ir pažįstamais mes visi svarstome, o kas atsitiktų jeigu mes atsiskleistume kaip biseksualūs asmenys. Ar tai turėtų įtakos mūsų draugiškiems ryšiams, darbo santykiams? Ar tai „traumuotų“ šeimos narius?

Susiburdami į bendruomenę, kurioje yra ir daugiau biseksualių asmenų, mes į dienos šviesą iškeliame specifinius savo gyvenimo aspektus, kurie mums atrodo svarbūs todėl, kad mus traukia daugiau nei vienos lyties asmenys: biseksualų nematomumas, monogamija, bifobijos apraiškos, požiūris į biseksualus apipintas stereotipais, atsivėrimas ir pan. Taip pat, čia galime būti tikri, kad jeigu atvirai kalbėsime apie savo asmeninį gyvenimą, niekas nebus sukrėstas ar nustebintas tik dėl to, kad mus traukia daugiau nei vienos lyties atstovai.

Skaitykite toliau: ko nereikėtų sakyti biseksualiems žmonėms.