Psichologija

Psichikos sveikatos sutrikimai

Psichikos sveikatos sutrikimai tarp LGBT asmenų yra dažnesni dėl individualios ir socialinės paramos stokos. Socialinė atskirtis ir homofobijos baimė gali ne tik sukelti stresą, mažinti pasitikėjimą savimi, bet ir pastūmėti link rimtų emocinių sutrikimų, pavyzdžiui, depresijos. Dėl homoseksualumo kylančių savižudybių skaičius sudaro 30 proc. visų savižudybių.[1]

Pagrindiniai depresijos požymiai:

  • Prislėgta nuotaika, liūdesys, „gyvenimo pilkumas“, neaiškaus ilgesio jausmas.
  • Malonumo jausmo praradimas.
  • Energijos, fizinio ir psichinio aktyvumo netekimas.
  • Nemiga: sunku užmigti, anksti prabundama, miegas yra negilus.
  • Dirglumas, jautrumas emocinę įtampą keliančioms situacijoms.
  •  Vengiama bendrauti.
  • Kritęs savęs vertinimas, nuolatinis kaltės jausmas.
  • Pesimistinis ateities įsivaizdavimas.
  • Apetito netekimas, svorio kritimas.
  • Potraukis svaigintis alkoholiu ar narkotikais, taip siekiant „atsijungti“.
  • Įvairūs nemalonūs pojūčiai kūne, kurių priežastis lieka neaiški.
  • Polinkis save žaloti, mintys apie savižudybę. [2]

Depresija gydoma psichotropiniais vaistais (dažniausiai – antidepresantais), psichoterapija arba taikomas kombinuotas vaistų ir psichoterapijos gydymas.

Pajutus psichikos sutrikimų požymius, LGBT asmenims patariama kreiptis į šeimos gydytoją ar psichikos sveikatos specialistą. Pirminėse sveikatos priežiūros įstaigose užtikrinama nemokama psichologinė pagalba, psichologinę pagalbą telefonu teikia įvairios tarnybos. Taip pat galima kreiptis į privačius psichikos sveikatos centrus.

Priklausomybės

Psichinis nestabilumas ir emocinė įtampa gali paskatinti ieškoti lengvų, bet laikinų sprendimų. Tokiu atveju rizikuojama įnikti į alkoholio, rūkymo ar narkotikų vartojimo priklausomybes.

Priklausomybės alkoholiui, tabakui ar narkotikams tarp LGBT asmenų kyla ne dėl klaidingai įsivaizduojamo „kitokio“ gyvenimo būdo, bet dėl psichologinių priežasčių.

Nuo įvairių priklausomybių kenčiantys asmenys gali kreiptis į šeimos gydytoją, psichikos sveikatos specialistus, taip pat – įvairias priklausomybių ligų klinikas.

Mitybos sutrikimai

Psichologinės problemos taip pat gali sukelti mitybos sutrikimus. Šie sutrikimai pasireiškia apetito praradimu (ar savanorišku nevalgymu) ir svorio kritimu, ir, priešingai, padidėjusiu apetitu, persivalgymu ir svorio augimu. Pagrindiniai mitybos sutrikimai: nervinė anoreksija, nervinė bulimija ir pastovus persivalgymas. 81 – 95 proc. sergančiųjų sudaro moterys ir mergaitės, todėl mitybos sutrikimų rizika yra didesnė LBT moterims. Tai taip pat viena iš dažniausių psichiatrinių diagnozių tarp jaunų moterų.

Pajututę valgymo sutrikimus, asmenys turėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar kitą sveikatos priežiūros specialistą, kuris padėtų įveikti psichologines mitybos sutrikimų priežastis. Taip pat galima kreiptis į įvairius valgymo sutrikimų centrus.

Smurtas

LGBT asmenys  dažnai patiria įvairaus pobūdžio smurtą, kuris yra neapykantos jų seksualinei orientacijai ar lytiniam tapatumui padarinys. Į neapykantos nusikaltimų grupę patenka žodinės patyčios, grasinimai smurtu, fizinis, seksualinis smurtas ir kitokio pobūdžio veikos prieš asmenį ar jo turtą. Nusikaltimų vykdytojais dažnai tampa ne pašaliniai žmonės, o artimo rato asmenys, kartais netgi šeimos nariai.

Smurtą patyrę ar tebepatiriantys LGBT asmenys turėtų nedelsdami kreiptis į šeimos gydytoją, psichikos sveikatos specialistus, krizių centrus ar kitas socialines paslaugas teikiančias įstaigas. Apie patiriamą smurtą būtina pranešti teisėsaugos institucijoms.

Čia rasite pagalbą

Sveikatos specialistų ir įstaigų bei kitų pagalbą teikiančių organizacijų sąrašas, kuriose nebaisu atsiverti:

Krizių įveikimo centras

Giedraičių g. 60A, Vilnius
Tel.: 8 640 51555
El. paštas: info@krizesiveikimas.lt
www.krizesiveikimas.lt

„Jaunimo linija“ (nemokama emocinė parama visą parą)

Telefonu: 8 800 28888
Internetu: www.jaunimolinija.lt/internetas
www.jaunimolinija.lt

Psichologinės konsultacijos LGBT* asmenims

Juliana Lozovska

El. p. juliana.lozovska@gmail.com

Tel.: +370 676 94903

Tyrimai rodo, kad LGBT* asmenys dėl visuomenėje paplitusios homofobijos, bifobijos ar transfobijos susiduria su daugiau sunkumų nei heteroseksualios orientacijos žmonės. LGBT asmenys dažniau patiria patyčias, persekiojimą, diskriminaciją seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės pagrindu. Šios patirtys palieka ryškesnius ar mažiau ryškius pėdsakus mūsų psichikoje, veikia požiūrį į save, savo orientaciją ar tapatybę. Augant tokioje terpėje gali būti sunku išlikti atviram, spontaniškam, jausmingam, užmegzti artimus santykius.

Jeigu dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės susiduriate su panašiais sunkumais, ieškote saugios ir patikimos erdvės, kurioje galėtumėte geriau pažinti save, savo poreikius, norus, išgyvenate neigiamus jausmus ar abejones dėl savo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės, o galbūt tiesiog norite tobulėti ir augti, galime paieškoti kelio kartu.

Esu Juliana Lozovska. Psichologe dirbu jau septynis metus. Patirties įgijau, konsultuodama Respublikinėje Vilniaus psichiatrinėje ligoninėje, Vilniaus universiteto psichologinių inovacijų ir eksperimentinių tyrimų mokymo centre, dirbau su pabėgėliais Užsieniečių registracijos centre. Disertacijoje gilinausi į subjektyvų moterų psichoterapijos patyrimą. Darbe su klientais remiuosi geštaltinės psichoterapijos principais, K.G.Jungo bei jo pasekėjų idėjomis. Domiuosi lyčių psichologija, LGBT psichologija, vedu psichologams paskaitas bei mokymus šiomis temomis. Individualias konsultacijas teikiu lietuvių, anglų, rusų ir lenkų kalbomis. Pirma konsultacija nemokama, tolesnių konsultacijų kaina sutartinė. Konfidencialumas garantuojamas. Konsultacijos vyksta Vilniuje, privačiame kabinete Vivulskio gatvėje. Esant reikalui, galima tartis ir dėl konsultacijų internetu.


[1] DAVIS, Victoria. Lesbian Health Guidelines. Journal Sogc, 2000. Prieiga per internetą: http://www.sogc.org/guidelines/public/87EPSMarch2000.pdf  .

[2] Depresija: apibrėžimas, tipai, priežastys ir kt. Prieiga per internetą: http://www.psichiatras.lt/depresijaapibrezimastipaipriezastysirkt .