LBT moterys

LBT moterys

Lietuvoje lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių (LGBT) asmenų matomumas po truputį auga. Tačiau šiuo metu visuomenėje daugiausia dėmesio tenka gėjų bendruomenei, o lesbiečių, biseksualių ir translyčių (LBT) asmenų egzistavimas vis dar išlieka mažai matomas. Šių asmenų nematomumas atsispindi įvairiose srityse: politikoje, populiariojoje kultūroje, žiniasklaidoje ir moksliniuose tyrimuose.

Dar daugiau nematomo tenka LBT moterų problemoms, kadangi jos dažnai susiduria su daugialype diskriminacija, t.y. diskriminacija keliais pagrindais – ne tik seksualinės orientacijos, tačiau ir lyties pagrindu.

LBT moterų teisės ir sveikata

2010-2011 m. LGL įgyvendino projektą „LBT moterų teisės ir sveikata“, kurį parėmė Nyderlandų Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Lietuvoje. Šiuo projektu buvo siekiama atkreipti didesnį dėmesį į lesbiečių, biseksualių ir translyčių moterų teises ir sveikatą, didinti LBT moterų pasitikėjimą savimi, jų gebėjimus atstovauti savo teise ir kalbėti savo balsu, didinti jų matomumą bei šviesti visuomenę. Projekto metu buvo organizuoti įvairūs renginiai, kurių medžiaga prieinama šioje svetainėje ir svetainėje www.atviri.lt.

Kaip įvadas į projektą 2010 m. lapkričio 25 d. buvo suorganizuotas seminaras „Saugus seksualinis gyvenimas moterims mylinčioms moteris“. Užsiėmimą vedė gyd. Rūta Jarašūnienė. Seminaro metu buvo kalbėta apie moterų, mylinčių moteris, apsisaugojimo priemones, taisyklingą jų naudojimą, sužinota, ką reiškia raidžių kombinacija ŽIV, ir ką daryti, kad tai netaptų kasdienybe. Jaukioje aplinkoje dalyvės dalinosi savo patirtimi, susipažino su užsienyje išleista literatūra lesbiečių lytinio gyvenimo klausimais, turėjo progą užduoti visus rūpimus klausimus seksualumo tema. Straipsnis apie seminarą.

2011 sausio 27 d. įvyko pirmasis projekto seminaras „Psichosocialinis lesbiečių ir biseksualių moterų identitetas”, skirtas toms, kurios siekia pažinti save, tobulėti ir pamilti save už tai, kokios yra. Seminaro metu per asmeninę patirtį analizavome, kaip konstruojama socialinė lytis, kokie socialinės lyties vaidmenys priskiriami moterims ir kaip tai veikia mus bei aplinkinius; „kepėme“ savo tapatybės „pyragą“ bei sprendėme, kuri identifikacija kievienai yra svarbiausia; suradome ir tarpusavyje konfliktuojančių tapatybės dalių, todėl grupelėse diskutuodamos ieškojome būdų, kaip įveikti konfliktą; karštai diskutavome apie atsivėrimo draugams, tėvams ir aplinkiniams svarbą bei pasekmes, ieškojome patarimų, padedančių žengti šį žingsnį; atidžiai klausėmės viena kitos ir stengėmės morališkai palaikyti.

2011 m. sausio 14 d. LGBT centre įvyko paskaita – diskusija „Lesbietės tada ir šiandien“. Paskaitos metu LBT moterų teisių aktyvistė Kim Fox apžvelgė Lilian Faderman knygą „Odd Girls and Twilight Lovers“, kuri įkvepia kelionei laiku atgal į 20-ojo amžiaus lesbiečių gyvenimus ir socialinio – istorinio judėjimo tendencijas Amerikoje, dalyvės turėjo progą padiskutuoti ir pasidalinti idėjomis. Renginio santrauka.

2011 m. kovo 3 d. buvo surengtas seminaras „Pozityvūs ir negatyvūs lesbiečių porų santykių aspektai”, kurio metu dalyvės galėjo savo mintis išsakyti diskusijoje, moderuojamoje Kim Fox.

2011 m. balandžio 11 d. buvo surengtas seminaras – diskusija „Biologinės lyties ribos“. Remiantis gamtos mokslų žiniomis šnekėjome apie lytinio dauginimosi atsiradimą ir įsitvirtinimą gyvūnų pasaulyje; sugriovėme keletą mitų apie lyčių išorinius skirtumus ir funkcijų pasidalinimą, o taip pat ir genetinę lyties determinaciją; išsiaiškinome kaip nulemiama žmogaus lytis ir kokių pasitaiko netikslumų bei kėlėme klausimą – ar galima vyrišką ir moterišką lytį standartizuoti biologine prasme.

2011 m. birželio 18 d. LGBT centre buvo surengtas seminaras – mokymai “Viešas kalbėjimas”. Seminaro metu dalyviai turėjo galimybe ne tik įgyti teorinių žinių apie viešą kalbėjimą, bet taip pat – išbandyti tai praktiškai. Mokėmės įveikti jaudulį ir baimes, organizuoti savo kalbėjimą, išmokome būdų, kaip pagerinti kalbėjimo kokybę. Diskusijos po seminaro metu, dalyviai kalbėjo apie LBT moterų balsą ir jų teisių atstovavimą, matomumą ir viešo kalbėjimo reikšmę bei įtaką.

2011 m. rugpjūčio 24 d. tęsdama projektą „Lesbiečių, biseksualių ir translyčių moterų teisės ir sveikata“, asociacija LGL naują renginių sezoną pradėjo seminaru „Kalbu pati. LBT moterys ir jų balsas: patirtys bei iššūkiai“. LGBT centre Vilniuje vykusio renginio metu pranešimus skaitė LGBT teisių aktyvistė, LGL valdybos narė Ingrida Stankevičiūtė ir Ročesterio universiteto (JAV) vizualinių ir kultūros studijų doktorantė Lina Žigelytė. Pranešėjos nagrinėjo LBT moterų nematomumo visuomenėje problematiką, atsivėrimo klausimus, ieškojo alternatyvių kalbėjimo formų, pateikė moterų patirčių šiuolaikiniame mene, politikoje pavyzdžių.

2011 m. rugsėjo 9-11 dienomis Šalčininkų rajone įvyko pirmoji Lietuvoje lesbiečių, biseksualių ir translyčių (LBT) moterų stovykla „Mūsų teisių perspektyvos“. Stovyklos, į kurią susirinko 17 dalyvių, metu buvo sukurta strategija ir veiksmų planas, numatantis, kaip galima didinti LBT moterų matomumą visuomenėje ir gerinti šių moterų sąlygas sveikatos priežiūros įstaigose. Praktinių ir teorinių seminarų metu buvo gilinamos žinios apie atsivėrimo svarbą, LBT moterų matomumą ir jų teisių atstovavimą, fizinę ir psichinę sveikatą, priklausomybes. Pranešimus skaitė psichologė J. Vaitkevičiūtė, filosofė N. Vasiliauskaitė, psichologė ir sveikatos specialistė K. Levickaitė.

2011 m. spalio 22 d. LGBT centre Vilniuje vyko praktinis seminaras „Kiekviena moteris yra seksuali: pozityvus savo seksualumo suvokimas“. Seminarą vedė psichologė-psichoterapeutė Raminta Aleliūnaitė, psichologė Virginija Mikėnienė ir emocinės paramos telefonu tarnybos ”Jaunimo linija” savanorių mokytoja Tatjana Veromej. Šiame praktiniame seminare kvietėme pažvelgti į save savo seksualumo aspektu, susitikti su savo seksualumu ir įsivardinti: kas džiugina, o kas glumina, kas padeda priimti savo unikalų seksualumą, kas trukdo. Su savo seksualumu susitikome per tapymą, piešinių aptarimą ir pokalbį.

Apie lesbiečių stereotipus, jų priežastis ir tarpasmeninių santykių nuoširdumą diskutuota seminare „Stereotipų ir normų laužymas tarpasmeniniuose santykiuose“, vykusiame 2011 m. lapkričio 10 d. LGBT centre Vilniuje. Seminare daugiau sužinojome apie stereotipų kilmę, stereotipų ir socialinių normų naudą bei žalą, ieškojome, kokius jau žinome lesbiečių stereotipus ir kaip ir kodėl jie kuriami. Taip pat kalbėjome apie tarpasmeninius santykius ir tai, kaip išliekant savimi kurti kuo tikresnį, nuoširdesnį ir autentiškesnį ryšį su savo partnere. Pranešimus seminare skaitė: psichologė-psichoterapeutė Ramunė Pajuodytė-Milašienė, meno kritikė Laima Kreivytė ir sveikatos psichologijos magistrantė Donata Gintalaitė.

Taip pat vyko filmų vakarai, per kuriuos buvo parodyti dokumentiniai filmai: „Killing us softly 4″ (2010), “Tough Guise. Violence, Media & the Crisis of Masculinity” (1999), „Lefties: Angry Wimmin“ (2006).

Nuotraukas iš renginių galite rasti mūsų atviri.lt fotogalerijoje.

Leidiniai

Knyga „Pradėkime kalbėti: skaitiniai LBT moterims“

Tai pirmasis bandymas į vieną leidinį surinkti straipsnius, skirtus lesbietėms, biseksualioms ir translytėms (LBT) moterims Lietuvoje. Dėl to, kad šis bandymas pirmasis, o leidinio tema yra apibrėžta tik auditorijos, kuri yra labai plati ir įvairi (jeigu ją apskritai įmanoma apibrėžti, kaip taikliai pastebi Nida Vasiliauskaitė pirmajame leidinio straipsnyje), skaitinius sudarantys tekstai taip pat labai skirtingi – tiek savo stiliumi, tiek išsikeltais tikslais. Tik viena yra aišku – šie skaitiniai ne apie tai, kaip sunku būti LBT moterimi homofobiškoje ir transfobiškoje Lietuvoje (nors ir neneigiama, kad iš tiesų dažnai nėra lengva). Jais nesiekiama eilinį kartą LBT moteris įsprausti į aukų vaidmenį ir jas ten palikti. Šiais skaitiniais yra norima parodyti, kad LBT moterys gali aktyviai veikti transformuodamos savo gyvenimą ir socialinę aplinką, kad ir kokia nedraugiška joms ji būtų. Skaitiniai nepateikia „teisingų“ atsakymų ir „auksinių“ gyvenimo taisyklių, tačiau sufleruoja, kad verta ne susitaikyti ir gyventi ankštuose heteronormatyvumo bei homonormatyvumo rėmuose, o stengtis juos plėsti, kvestionuoti ir tirpdyti.

Leidinyje rasite Nidos Vasiliauskaitės, Linos Žigelytės, Rasos Navickaitės ir kitų autorių straipsnius.

Leidinys nemokamas. Jį galima gauti LGL biure, šalies bibliotekose.

Elektroninę leidinio versiją galite parsisiųsti čia.

Brošiūra „10 dalykų apie LBT moterų sveikatą“

Brošiūra supažindina su aktualiais LBT moterų fizinės ir psichinės sveikatos aspektais. Brošiūra siekiama ne tik informuoti, tačiau ir paskatinti LBT moteris aktyviau rūpintis savo sveikata ir gerove. Brošiūra aptaria tokius klausimus kaip: atsivėrimas sveikatos priežiūros įstaigoje, lytinė sveikata, vėžio ligų rizikos, širdies ligų rizikos, psichikos sveikata, priklausomybės, mitybos sutrikimai, smurtas, motinystė ir atskirai trumpai aptaria translyčių moterų sveikatos aspektus.

Leidinys nemokamas. Jį galima gauti LGL biure.

Elektroninę leidinio versiją galite parsisiųsti čia.

Taip pat kviečiame pradėti diskusijas pakabinant plakatą ar siunčiant atvirlaiškį! Apie mūsų 2011 m. jau įvykdytą atvirlaiškių siuntimo akciją Seimo nariams galite paskaityti delfi.lt.

Plakatai ir atvirlaiškiai„Pradėkime kalbėti“

Leidiniai nemokamas. Juos galima gauti LGL biure.

Elektronines leidinių versijas galite parsisiųsti čia.