Pirmosiose Europos žaidynėse – kampanija „Konkuruoti už lygybę“

2015 m. birželio 12–28 d. Baku organizuojamos pirmosios daugiašakės sporto žaidynės Europos sportininkams. Europos žaidynių metu Azerbaidžano LGBT* aljansas „Nefes“ ir organizacija „Free LGBT“ vykdys socialinę kampaniją „Konkuruoti už lygybę“ (angl. „Compete for Equality“).

Akcijos iniciatorių „Nefes“ pranešime teigiama, kad kampanija nukreipta į Europos Parlamentą, Tarptautinį olimpinį komitetą, LGBTI organizacijas ILGA–World ir ILGA–Europe, Europos Tarybos valstybių narių užsienio reikalų ministerijas ir olimpinius komitetus bei tarptautines žmogaus teisių organizacijas. Kampanija siekiama atkreipti Europos ir pasaulio dėmesį į homofobijos institucionalizaciją ir pagrindinių žmogaus teisių pažeidimus Azerbaidžane bei paraginti vyriausybės atstovus imtis veiksmų gerinti esamą situaciją šalyje. Iniciatyvos „Konkuruoti už lygybę“ logotipu taps vaivorykštės spalvomis nuspalvintas Europos žaidynių ženklas.

Prieš pirmąsias Europos žaidynes Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) į organizuojančio miesto sutartį pridėjo kovos su diskriminacija sąlygą. Pastaroji grindžiama šeštuoju Olimpinės chartijos principu, teigiančiu, kad diskriminacija „nesuderinama su priklausymu Olimpiniam judėjimui“. TOK pabrėžė, kad LGBT* asmenų nediskriminavimas taip pat įtrauktas į šią sutartį.

Azerbaidžano LGBT* aljanso „Nefes“ teigimu, šalyje pažeidžiamos pagrindinės žmogaus teisės ir ribojama žodžio ir išraiškos laisvė. Šių problemų egzistavimą iliustruoja auganti žiniasklaidos ir valdžios neapykanta LGBT* bendruomenei.

2014 metais LGBTI organizacijos ILGA–Europe publikuotoje LGBT* asmenų padėties metinėje apžvalgoje Azerbaidžanas užėmė 48–ą vietą. Nors Azerbaidžanas yra Europos Tarybos ir Rytų partnerystės narys, Azerbaidžano vyriausybė nevykdo įsipareigojimų LGBT* teisėms. Šalyje nėra neapykantos nusikaltimus apibrėžiančių įstatymų ar teisės aktų. Tai, pasak  LGBT* aljanso „Nefes“, rodo, kad Azerbaidžane homofobija institucionalizuota.