Islandas meta iššūkį diskriminuojančiam kraujo donorystės įstatymui

Apibūdindamas savo šalyje galiojančią tvarką kaip „aiškų diskriminacijos pavyzdį“, islandas ruošiasi bylinėtis, kad būtų panaikintas diskriminuojantis draudimas homoseksualiems ir biseksualiems vyrams tapti kraujo donorais.

27-erių Islandijos pilietis Troy‘us Michaelas Jonssonas pranešė siekiantis gauti išsamią teisinę konsultaciją dėl kraujo donorystės įstatymo užginčijimo. Šiuo metu taisyklėse nurodoma, jog vyrai negali duoti kraujo, jei yra turėję lytinių santykių su tos pačios lyties atstovu.

T. M. Jonssonas pabrėžė, kad kraujo perpylimo poreikis yra didelis, ir kad nėra jokių priežasčių, kodėl gėjams ir biseksualams būtų draudžiama tapti kraujo donorais: „Mūsų kraujas nėra užkrėstas. Tai – aiškiausias diskriminacijos dėl lytinės orientacijos pavyzdys“.

Islando advokatas akcentavo, kad prieš perpylimą kraujas yra patikrinamas, todėl  LGBT* asmenys neprivalo įvardyti savo lytinės orientacijos donorystės formose. Teisininkas teigia, kad draudimas prieštarauja Islandijos Konstitucijai ir šalies narystės Jungtinėse Tautose įsipareigojimams bei pridūrė, kad jau pradėjo bylos ruošimo procesą.

Panašūs diskriminuojantys kraujo donorystę reglamentuojantys teisės aktai galioja ir Lietuvoje bei daugelyje Europos Sąjungos valstybių, išskyrus Italiją, Ispaniją, Portugaliją ir Lenkiją.