Jungtinių Tautų iniciatyva: AIDS epidemijos pabaiga iki 2030-ųjų

Jungtinių Tautų ŽIV ir AIDS programa UNAIDS paskelbė paspartintą kovos prieš AIDS planą, kuriuo tikimasi įveikti ligų epidemiją iki 2030-ųjų metų. Naujausioje UNAIDS ataskaitoje „Paspartintai: sustabdyti AIDS epidemiją iki 2030-ųjų metų“ (angl. „Fast-Track: ending the AIDS epidemic by 2030“) apibūdinama strategija, kurios bus imtasi siekiant išvengti 28 milijonų naujų ŽIV infekcijos atvejų ir 21 milijono mirčių nuo AIDS komplikacijų.

„Mes pakeitėme epidemijos trajektoriją. Dabar turėsime penkerius metus ją visiškai palaužti, arba rizikuojame, kad epidemija sugrįš ir taps nebekontroliuojama“, – tikino UNAIDS programos direktorius Michelas Sidibe.

UNAIDS ataskaitoje pristatomas planas „90-90-90“, kurį įgyvendinus tikimasi, jog iki 2020-ųjų metų 90 procentų ŽIV infekuotųjų žinos apie savo būklę ir bus gydomi inovatyviausiais metodais. Mokslininkai praneša, jog iki 2014 metų birželio priešvirusinė terapija buvo taikyta 13,6 milijono žmonių. Tyrimo duomenys teikia vilties, tačiau iki 90 procentų rodiklio dar reikia daug nuveikti.

Jungtinių Tautų ŽIV ir AIDS programos ataskaita paskelbta praeitą savaitę Los Andželo Kalifornijos universitete JAV. Renginyje dalyvavo aktorė Charlize Theron. „Kai jauni žmonės turi prieigą prie kokybiškų sveikatos paslaugų ir adekvataus švietimo, jie priima protingus sprendimus dėl savo ateities. Užtikrinkime, kad jaunuoliai turėtų galimybę prisidėti prie epidemijos įveikimo, o ŽIV ir AIDS paveiktieji neliktų nuošaly“, – ragino Holivudo žvaigždė.

Asociacija LGL primena, kad homoseksualūs ir biseksualūs vyrai – viena pažeidžiamiausių ŽIV ir AIDS Lietuvos visuomenės grupių, nes dėl menkos prieigos prie ŽIV prevencijos ir sveikatos apsaugos paslaugų, diskriminavimo, stigmatizacijos bei žemos savivertės pasižymi rizikingesniu elgesiu. Atsakas į homoseksualių ir biseksualių asmenų pažeidžiamumą ŽIV infekcijai gali būti efektyvus tik nuolat telkiant ir stiprinant šalies bendruomenės organizacijas ir grupes bei jų lyderystę ir siekiant, kad šių asmenų grupės būtų įtrauktos į nacionalinės ŽIV prevencijos politikos priemones.