Davidas Cameronas: „Homofobinės patyčios pakeitė mano požiūrį į vienalytę santuoką“

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Davidas Cameronas interviu interneto portalui BuzzFeed atskleidė, kad jo požiūrį į tos pačios lyties asmenų santuoką pakeitė LGBT* moksleivių patiriamos patyčios. „Tik kai visuomenei bus sudarytos sąlygos pripažinti, jog santuokos institucija skirta kiekvienam piliečiui, įskaitant ir LGBT* asmenis, – įveiksime klaidingą nuostatą, esą galima kritikuoti ar žeminti žmones dėl jų seksualinės orientacijos,“ – pabrėžė politikas.

JK ministras pirmininkas priminė, jog didžiuojasi, kad jam einant pareigas Anglijoje ir Velse 2014 m. kovą įteisinta santuokos lygybė. Tos pačios lyties asmenų poros Škotijoje susituokti gali nuo 2014 m. gruodžio 31 dienos. Konservatorių partijos lyderis š. m. sausį tikino sulaukęs nemažai pakvietimų dalyvauti vienalyčių porų vestuvėse.

D. Camerono teigimu, dabar šalyje ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas translyčių asmenų teisių įtvirtinimui. „Turime atkreipti dėmesį į translyčių žmonių patiriamą diskriminaciją ir specifines problemas, su kuriomis jie susiduria. Pažvelkite į tai, kas dedasi mūsų mokyklose: privalome įveikti transfobines, homofobines, bifobines ir bet kokias kitas patyčias. Savo nuomonę apie tos pačios lyties asmenų santuoką pakeičiau būtent suvokęs šių patyčių mastą,“ – pabrėžė JK ministras pirmininkas.

Iki 2004 metų D. Cameronas nepritarė LGBT* asmenų teisei į santuoką. 2000 metais politikas atsisakė panaikinti švietimo programos nuostatą, kuria buvo draudžiamas tolerancijos homoseksualiems asmenims skatinimas bendrojo lavinimo mokyklose. Tais pačiais metais, tuometiniam JK ministrui pirmininkui Toniui Blerui siekus įteisinti vienalyčių porų civilinę partnerystę, D. Cameronas apkaltino jį veikiant prieš „šeimos vertybes“.

2002 metais politikas balsavo už įstatymo, kurį įteisinus tos pačios lyties asmenims būtų draudžiama įsivaikinti, priėmimą. 2003 metais jis dar kartą atsisakė panaikinti minėtą diskriminacinę švietimo programos nuostatą.

Ir tik 2004 metais D. Cameronas pakeitė savo nuomonę ir balsavo už vienalyčių porų civilinės partnerystės įteisinimą, o 2009 metais viešai atsiprašė palaikęs homoseksualių asmenų diskriminaciją šalies mokyklose. 2011 metais JK konservatorių partijos konferencijos metu politikas pabrėžė: „Abejojantiems sakau: tai ne tik lygybės, bet ir įsipareigojimo klausimas. Konservatoriai tiki tuo, kad visuomenė stipresnė, kai duodame įžadus ir palaikome vienas kitą. Taigi aš palaikau vienalytę santuoką ne todėl, kad nesu konservatyvus. Pritariu jai, nes esu konservatorius.“

2014 metų rugpjūtį JK ministras pirmininkas pabrėžė, jog palaiko tos pačios lyties asmenų iniciatyvą įsivaikinti: „Kai yra tiek vaikų, kuriems reikia mylinčios šeimos, ir tiek LGBT* porų, galinčių jiems tą meilę suteikti, negalime leisti prietarams užkirsti kelią progresui. Mūsų požiūris formuoja mūsų šalies įvaizdį šiuolaikiniame pasaulyje“.