„Amnesty International“ kritikuoja Lietuvą dėl pažeidžiamų LGBT* asmenų teisių

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“, parengusi kasmetinę ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį pasaulyje, kritikuoja Lietuvą dėl pažeidžiamų LGBT* asmenų teisių, praneša naujienų agentūra BNS. „Įstatymas, kuris skirtas „nepilnamečių apsaugai“ nuo neigiamos viešosios informacijos, pažeidė lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių ir interseksualių asmenų saviraiškos laisvę,“ – konstatuojama ataskaitos dalyje apie Lietuvą.

Po oficialaus asociacijos LGL skundo Europos Komisijai, Lietuvoje numatyti apribojimai skleisti informaciją atsidūrė Europos Sąjungos (ES) institucijų akiratyje. Šiuo metu Europos Komisija aiškinasi su Lietuva dėl LR Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio nepilnamečiams įstatymo atitikimo ES teisei. Pranešta, kad dėl šio įstatymo nuostatų gali būti pradėta pažeidimo nagrinėjimo procedūra.

LR Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio nepilnamečiams įstatymas numato, kad nepilnamečiams yra žalinga ir turi būti ribojama informacija, „kuria niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia negu Konstitucijoje ir Civiliniame kodekse įtvirtinama santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata.“

„Amnesty International“ atkreipė dėmesį į tai, kad, remiantis šio įstatymo nuostatomis, gavę Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos (ŽEIT) neigiamą išvadą, 2014 metų rugsėjį Lietuvos televizijos atsisakė transliuoti asociacijos LGL socialinės kampanijos „Keisk“ vaizdo klipą, kuriuo siekama ugdyti visuomenės toleranciją LGBT* asmenų atžvilgiu. Pasak ŽEIT specialistų, socialinė reklama turi būti ribojama, nes „turi neigiamą poveikį nepilnamečių emocinei, dvasinei, psichinei raidai bei sveikatai, pamatinių vertybių gyvenime tinkamam formavimuisi“.

2014 metų lapkričio 25 dieną Lietuvos psichologų sąjungos išplatintame pareiškime teigiama, jog asociacijos LGL vaizdo klipe „nėra tokio turinio, kuris mokslo žiniomis būtų įrodytas kaip darantis neigiamą poveikį nepilnamečių emocinei, dvasinei, psichinei raidai bei sveikatai. LPS specialistų įsitikinimu, žalą gali daryti ne minėtas vaizdo klipas, o draudimas viešoje erdvėje kalbėti apie LGBT* žmonių patiriamus sunkumus dėl stigmos ir diskriminacijos mūsų visuomenėje, skatinti jų supratimą bei priėmimą.“

Taip pat „Amnesty International“ savo ataskaitoje mini ir 2014 metų gegužę priimtą Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimą, jog Neringos Dangvydės pasakų rinkinys „Gintarinė širdis“, kuriame yra pasakojimų apie tos pačios lyties asmenų poras „daro neigiamą poveikį nepilnamečiams.“ Šis sprendimas lėmė, jog knygos platinimas buvo sustabdytas.

LGBT* asmenų žodžio ir saviraiškos teisių suvaržymus Lietuvoje pasmerkė grupė Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto narių, Europos Parlamento LGBT* teisių intergrupė, EP vicepirmininkė Ulrike Lunacek, Nyderlandų europarlamentarė Sophie in’ t Veld bei tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ ir „ILGA-Europe“.

Be to, „Amnesty International“ pabrėžia, jog nors translyčių asmenų teisė medicininiu būdu pakeisti lytį LR Civiliniame kodekse įtvirtinta dar 2001 metais, o 2007 metais Europos Žmogaus Teisių Teismas priėmė Lietuvai nepalankų sprendimą byloje L. prieš Lietuvą, mūsų šalyje dėl įstatymų spragų translyčiams asmenims nėra suteikiamas teisinis lyties pakeitimo pripažinimas. 2014 metų spalį Europos Tarybos Ministrų kabinetas, atsižvelgdamas į asociacijos LGL ir kitų nevyriausybinių organizacijų pateiktas pastabas, paragino Lietuvos vyriausybę imtis skubių reformų, kurios sudarytų sąlygas Lietuvoje pasikeisti lytį asmens dokumentuose.

Translyčiams asmenims nėra prieinamas ir kitiems LGBT* bendruomenės nariams galiojantis teisinės apsaugos minimumas. Lietuvos teisinėje sistemoje neegzistuoja teisinės „lytinės tapatybės“ ir „lyties raiškos“ kategorijos, LR Lygių galimybių įstatymas faktiškai nedraudžia translyčių asmenų diskriminacijos, o pagal LR Baudžiamojo kodekso nuostatas transfobinis smurtas ir užgaulūs komentarai nėra laikomi neapykantos nusikaltimais ir neapykantos kalba. Todėl translyčiai asmenys yra labiausiai pažeidžiama LGBT* bendruomenės grupė Lietuvoje.

Apie „Amnesty International“ kasmetinę ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį pasaulyje rašė naujienų portalai 15min.lt ir lrytas.lt .