Translytė tenisininkė Renee Richards prakalbo apie kovą už teisę žaisti profesionaliai

Š. m. kovo 26 dieną translytė JAV tenisininkė Renee Richards interviu naujienų agentūrai „Reuters“ prakalbo apie išsikovotos teisės pasirodyti moterų profesionaliajame sporte kainą. „Kaip aš, – transseksualė maištininkė, išdrįsau teniso korte prieš tūkstančius žiūrovų varžytis su gerokai jaunesnėmis sportininkėmis? Į mane galėjo bet kurią akimirką pasikėsinti ginklu ar bent jau išplūsti,“ – susimąstė ji.

1977 metais R. Richards išsikovojo teisę žaisti profesionalųjį moterų tenisą „US Open“ Didžiojo kirčio turnyre. Tenisininkė pasiekė moterų dvejetų finalą, kuriame nusileido tik legendinei čekų tenisininkei Martinai Navratilovai, kurią vėliau pati treniravo. 80-ies sulaukusi teniso veteranė vis dar negali atsistebėti savo drąsa nepaisyti visuomenės, kolegių ir sirgalių pasipriešinimo: sulaukus grasinimų nužudyti, moteriai teko nusisamdyti asmens sargybinį.

R. Richards sulaukė visapusiško kolegės Billie Jean King palaikymo. „Aš jos tik įdėmiai klausiausi. Nieko nenutuokiau apie translytiškumą. Priėjau prie žaidėjų ir pasakiau: privalome leisti jai žaisti. Kilo audringa reakcija. Tariau joms: dabar jaučiatės nepatenkintos, bet netrukus tapsite geriausiomis draugėmis. Taip ir buvo,“ – pasakojo tenisininkė apie pirmąjį susitikimą su R. Richards.

Paklausta, ar kovoti dėl teisės žaisti moterų profesionaliajame sporte buvo verta, R. Richards neslėpė, jog vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra: „Jei tektų viską pakartoti, nebūčiau delsusi atlikti lyties pakeitimo operaciją, nes taip man buvo skirta. Bet ar būčiau ryžusis žaisti moterų profesionalųjį tenisą? Galbūt ir ne. Vis dėlto, patyriau tiek daug nuostabių akimirkų, todėl, veikiausiai, tai – mano likimas“.