Teisė į lytinės tapatybės pripažinimą taps realybe ir Bolivijoje

Š. m. lapkričio 25 dieną Bolivijos teisingumo ministrė Virginia Velasco Condori paskelbė, jog Bolivijoje jau netrukus bus įtvirtinta galimybė pakeisti įrašus apie asmens lytį asmens tapatybės dokumentuose. V. Velasco Condori pabrėžė, jog nuo šiol įrašus apie lytį asmens tapatybės dokumentuose siekiantis pakeisti asmuo turės kreiptis į šalies teisingumo ministeriją, kur vyks „psichologinė konsultacija dėl lyties neatitikimo“.

Galimybė pakeisti įrašus apie asmens lytį asmens tapatybės dokumentuose yra didelė Bolivijos translyčių asmenų bendruomenės atstovų, kurie susiduria su diskriminacija dėl lytinės tapatybės, pergalė. Naujausio LGBT* teisių organizacijos „ADESPROC Libertad“ tyrimo duomenimis, pastaraisiais metais Bolivijoje neapykantos nusikaltimų aukomis tapo 55 LGBT* asmenys, kurių penktadalis – translyčiai asmenys.

„ADESPROC Libertad“ atliktas tyrimas taip pat atskleidė, kad 80 proc. LGBT* respondentų tikino patyrę šalies valdžios institucijų atstovų fizinį ar psichologinį smurtą.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL sveikina Bolivijos valdžios atstovų sprendimą įtvirtinti galimybę pakeisti įrašus apie asmens lytį asmens tapatybės dokumentuose. Asociacija LGL primena, kad šiuo metu Lietuva yra vienintelė valstybė Europos Tarybos kontekste, kurioje neegzistuoja jokia de facto ar de jure su lyties pakeitimu susijusi procedūra. Lyties pakeitimo procedūrą užsienyje atlikę translyčiai asmenys yra priversti administracine tvarka kreiptis į teismą, kuris, savo ruožtu, įpareigoja civilinės metrikacijos įstaigas išduoti naujus asmens tapatybės dokumentus. Norėdami pasikeisti asmens tapatybės dokumentus, translyčiai asmenys Lietuvoje privalo atlikti pilną medicininę lyties keitimo procedūrą, įskaitant chirurginę lyties pakeitimo operaciją. Visiškai nėra atsižvelgiama į aplinkybę, jog ne visi translyčiai asmenys nori atlikti lyties keitimo operaciją, o tikrąją lytinę tapatybę atitinkantys asmens tapatybės dokumentai yra būtini visiems tanslyčiams asmenims, siekiantiems gyventi pilnavertį gyvenimą be diskriminacijos, priekabiavimo ir smurto.