Švedijoje siūloma atsieti teisinį lyties pakeitimo pripažinimą nuo medicininių procedūrų

Š. m. sausio mėnesį Švedijos įstatymų leidėjai pasekė Danijos bei Izraelio pavyzdžiu ir pateikė teisinį lyties pakeitimo pripažinimą bei su lyties pakeitimu susijusias medicinines procedūras reglamentuojančių įstatymų projektus. Siūlomų įstatymų pakeitimų tikslas – lyties pakeitimo procesų supaprastinimas ir skaidrumas.

Priėmus lyties pakeitimo procedūras reglamentuojančio įstatymo pataisas dėl teisinio lyties pakeitimo galėtų kreiptis visi 15 metų amžiaus sulaukę Švedijos piliečiai. 12-15 metų amžiaus translyčiai paaugliai pirmiausia turėtų gauti tėvų ar globėjų sutikimą. Įstatymo projektu taip pat siūloma atsisakyti bet kokio pobūdžio psichiatrinių ar psichologinių ekspertizių, medicininių intervencijų bei reikalavimų gauti psichinės ligos diagnozę.

Fizinės lyties pakeitimo operacijas reglamentuojančio įstatymo projektu numatoma, kad 16 metų amžiaus sulaukusio pareiškėjo valiai pakeisti lytį turi pritarti konsultuojantis psichiatras. Įstatymas galiotų visiems šalies gyventojams, jei fizinio lyties pakeitimo operacija bus atlikta Švedijoje.

Švedijos Nacionalinė sveikatos ir gerovės taryba pristatė du naujus gydymą hormonais reglamentuojančius protokolus. Pirmasis jų užtikrintų, kad ir pilnametystės nesulaukę translyčiai paaugliai, kuriems diagnozuotas fizinės lyties neatitikimas, galėtų gauti gydymą hormonų blokatoriais ar kitos lyties hormonais. Antrasis protokolas apibrėžtų pilnamečių translyčių asmenų, kuriems diagnozuotas transseksualumas, lyties tapatybės sutrikimas ar lyties neatitikimas, plataus spektro medicinines procedūras.

Visos su fiziniu lyties pakeitimu susijusios medicininės procedūros, įskaitant translyčių asmenų sveikatos priežiūros paslaugas ir operacijas, Švedijoje yra finansuojamos iš valstybės biudžeto. Siūlomos teisinį ir fizinį lyties pakeitimą reglamentuojančio įstatymo pataisos bus svarstomos jau šiais metais. Priimti įstatymai įsigaliotų 2016 metų sausio 1 dieną.

Asociacija LGL sveikina Švedijos įstatymų leidėjų iniciatyvą atsieti teisinį lyties pakeitimo pripažinimą nuo su lyties pakeitimu susijusių medicininių procedūrų ir viliasi, jog priverstinių medicininių procedūrų atsisakymas lytį asmens dokumentuose norintiems pakeisti asmenims vieną dieną taps realybe ir Lietuvoje. Asociacija LGL primena, kad 2014 metų spalio mėnesį Europos Tarybos Ministrų komitetas, atsižvelgdamas į asociacijos LGL ir kitų nevyriausybinių organizacijų pateiktas pastabas, paragino Lietuvos Vyriausybę imtis skubių priemonių, kurios sudarytų sąlygas pakeisti lytį asmens dokumentuose ir mūsų šalyje.