Strasbūro teismas: Gruzijos teisėsauga pažeidė LGBT* eitynių dalyvių teises

Š. m. gegužės 12 dieną Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priėmė sprendimą, kad neužtikrinusios efektyvios 2012 metais Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją proga Gruzijoje vykusių LGBT* bendruomenės eitynių dalyvių apsaugos nuo smurto, atsakingos šalies teisėsaugos institucijos pažeidė taikių demonstracijų dalyvių teises pagal Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 3 straipsnį (teisė į asmens neliečiamybę) ir 12 straipsnį (susirinkimų ir asociacijų laisvė).

Prieš trejus metus Gruzijos LGBT* asmenų teisių organizacijos „Identoba“ organizuotų LGBT* bendruomenės eitynių metu grupė priešiškai nusiteikusių opozicijos atstovų ėmė įžeidinėti ir žiauriai užpuolė taikius demonstrantus. Tuo tarpu už viešąjį saugumą renginio metu atsakinga vietos policija nesiėmė jokių adekvačių veiksmų, kad sustabdytų smurtą.

EŽTT teisėjų kolegijos nutartyje pabrėžiama, jog teisėsaugos pareigūnai nesiėmė pakankamų priemonių, kad užtikrintų LGBT* bendruomenės eitynių dalyvių saugumą. „Nors atsakingos institucijos apie eitynes buvo informuotos likus devynioms dienoms iki renginio, teisėsaugos pareigūnai šio laiko neišnaudojo atsakingam pasiruošimui. Atsižvelgiant į dalies Gruzijos visuomenės požiūrį LGBT* asmenų atžvilgiu, teisėsaugos atstovai privalėjo įvertinti socialinės įtampos riziką eitynių metu. Dėl šių priežasčių atsakingos šalies institucijos privalėjo imtis visų reikalingų priemonių, kad užtikrintų renginio dalyvių saugumą,“ – rašoma EŽTT sprendimo nutartyje.

Gruzijos LGBT* asmenų teisių organizacijos iki šiol neturėjo galimybės surengti Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją eitynių, kurių nebūtų nustelbęs brutalus opozicijos atstovų pasipriešinimas ir policijos pareigūnų abejingumas smurtui. 2013 metais šalies sostinėje Tbilisyje vykusių eitynių metu teisėsaugos atstovai nesiėmė efektyvių veiksmų, kad apsaugotų taikius demonstrantus, o 2014 metais pareiškė „negalintys užtikrinti renginio dalyvių saugumo“.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL sveikina Europos Žmogaus Teisių Teismo teisėjų kolegijos sprendimą ir tikisi, jog Gruzijos valdžios atstovai nedelsdami užtikrins šalies LGBT* bendruomenei galimybę rengti Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją eitynes ir apgins savo piliečių teisę į taikius susirinkimus bei išraiškos ir žodžio laisvę.