Šių metų “Sofia Pride“ eitynių tema – LGBTI diskriminacija mokykloje

Bulgarijos LGBT* eitynių organizatoriai Bulgarijos Helsinkio komitetas paskelbė apie birželio 27 dieną šalies sostinėje Sofijoje vyksiančias eitynes už lygybę. “Sofia Pride“ yra didžiausias kasmetinis žmogaus teisių renginys bei svarbiausia šalies LGBT* bendruomenės matomumo didinimo iniciatyva Bulgarijoje.

Šių metų “Sofia Pride“ renginių tema – LGBTI asmenų švietimo ir mokslo srityje patiriama diskriminacija. Organizatorių teigimu, didžioji dauguma neheteroseksualių ir translyčių asmenų Bulgarijoje susiduria su diskrimimuojančiu elgesiu mokykloje ar universitete. Vis dėlto, ši problema išlieka nematoma, nepripažinta ir nesulaukia tėvų, mokytojų, mokslininkų bei švietimo specialistų atsako.

ES Pagrindinių teisių agentūros atliktos apklausos duomenimis, 71 % LGBT* asmenų Bulgarijoje neatskleidė savo lytinės orientacijos ar lyties tapatybės mokykloje; 72 % nurodė švietimo įstaigoje patyrę patyčias ar priekabiavimą; 95 % tapo patyčių prieš LGBT* moksleivį ar mokytoją liudininkais.

“Mokykloje bei universitete jaunuoliai mokosi užmegzti santykius ir praleidžia didžiąją dienos dalį,“ – pažymėjo “Bilitis“ išteklių centro fondo pirmininkė Monika Pisankaneva. “Štai kodėl, kad moksleiviai ir studentai čia jaustųsi jaukiai, švietimo ir mokslo institucijos privalo būti saugios ir socialiai įtraukios. Jei jaunuoliai nesijaus mokyklos ar universiteto bendruomenės dalimi, socialinė izoliacija neleis jiems atrasti ir atskleisti visų gabumų,“ – pabrėžė organizacijos atstovė.

“Ši problema vyrauja ne tik Bulgarijoje,“ – neabejoja Bulgarijos Helsinkio komiteto ekspertas LGBT* klausimais Radoslavas Stoyanovas. “Vis dėlto, minėtos apklausos rezultatai rodo, kad Bulgarija perkopė Europos Sąjungos šalių visurkį pagal LGBT* asmenų viktimizaciją mokyklose. Iš kitų Europos valstybių Bulgarija išsiskiria ir tuo, kad ši problema mūsų visuomenėje menkai tiriama, nepripažįstama ir nesiimama priemonių ją įveikti,“ – tikino vienas “Sofia Pride“ organizatorių.

LGBT* jaunimo asociacijos “Deystvie“ valdybos narys Marko Markovas akcentavo, kad daugelis į organizaciją besikreipiančių jaunų žmonių dalinasi asmeninėmis patirtų išgyvenimų, patyčių bei priekabiavimo istorijomis. “LGBT* jaunuoliai dažnai slepia savo lytinę orientaciją nuo šeimos. Jei neslepia, – namie neretai patiria psichologinį ar net fizinį smurtą. Iš tėvų išgirdę “nusipelnei, nes esi toks,” vaikai visiškai palūžta,“ – dalinosi patirtimi M. Markovas.

Nepelno siekiančios organizacijos “GLAS Foundation“ atstovas buvo nusiteikęs optimistiškiau: “Mes pasiryžę spręsti šią problemą. Dirbsime su bendruomene, šeimomis, kuriose tvyro priešiška atmosfera, bei švietimo ir mokslo institucijomis. Didinsime visuomenės sąmoningumą ir skatinsime diskusiją. Švietimo srities specialistai turi žinoti apie vaikų problemas bei atsakyti į jas tinkamai ir humaniškai. Kitu atveju, brangiai mokėsime už savo tylą ir abejingumą.“

„Eurobarometro“ apklausos duomenimis, net 81 % LGBT* asmenų Lietuvoje slepia savo LGBT* tapatybę mokykloje. Taigi tampa aišku, kad LGBT* jaunuoliai Lietuvoje nesijaučia saugūs atskleisti savo lytinę orientaciją ar lytinę tapatybę, nes dėl to susiduria su diskriminacija švietimo įstaigose.

Asociacija LGL primena, kad homofobinės ir transfobinės patyčios paveikia tuos, iš kurių tyčiojamasi, tuos, kurie tyčiojasi, ir visus, esančius patyčių aplinkoje. Taip pat jos pažeidžia žmogaus teisę į švietimą visiems ir silpnina švietimo kokybę. Tai – diskriminavimo ir atskirties forma, pažeidžianti saugių švietimo įstaigų principą. Taigi patyčios – švietimo sistemos problema, kurią turi spręsti švietimo ir mokslo institucijų atstovai.