Prancūzijos prezidentas paragino griežčiau bausti homofobijos ir antisemitizmo kurstytojus

Praėjus mėnesiui po tragiškų teroristinių išpuolių Paryžiuje, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande’as įsipareigojo sugriežtinti sankcijas už rasistinius, antisemitinius ir homofobinius neapykantos nusikaltimus.

2015 metų vasario 23 dieną dalyvaudamas kasmet šalies žydų bendruomenės rengiamoje vakarienėje, Prancūzijos prezidentas pabrėžė, jog būtina imtis „operatyvesnių ir efektyvesnių priemonių“ prieš neapykantos kurstymą ir pridūre: „Sieksiu, kad neapykantos kalbą apribotų ne spaudos įstatymai, o baudžiamoji teisė.“ Šalies vadovas pabrėžė, jog antisemitizmas ir homofobija privalo būti vertinami kaip sunkinanti neapykantos nusikaltimų aplinkybė.

2013 metais Prancūzijos prezidentas F. Hollande’as pasirašė tos pačios lyties asmenų santuokos įstatymą, po kurios įteisinimo išaugo homofobijos motyvuotų neapykantos nusikaltimų skaičius. 2014 metų gegužę Prancūzijos LGBT* organizacijos „SOS Homophobie“ atstovas komentavo: “Nėra jokių abejonių, kad išaugęs homofobijos motyvuotų neapykantos nusikaltimų skaičius sietinas su pasipriešinimu vienalyčių porų teisei į santuoką. Homofobinė neapykantos kalba įstatymo svarstymo laikotarpiu buvo nuolat girdima viešojoje erdvėje. Tai dar labiau paskatino homofobinius neapykantos nusikaltimus.“

Asociacija LGL primena, kad Lietuvos politikų demonstruojama homofobija ir neapykantos kalba pasiekė kritines aukštumas. ES Pagrindinių Teisių Agentūros 2013 metais atliktos apklausos duomenimis, net 87 procentai LGBT* respondentų iš Lietuvos mano, kad politikų reiškiama neapykantos kalba ir visuomenės priešiškumo LGBT* asmenims kurstymas Lietuvoje plačiai paplitę.

Š. m. sausio 22 dieną Europos Parlamento (EP) LGBT* teisių intergrupė tarptautiniu mastu išplatino spaudos pranešimą, kuriame pasmerkė homofobijos motyvuotą LR Seimo nario Algirdo Vaclovo Patacko pareiškimą asociacijai LGL. „Politikai turėtų gerokai atidžiau apsvarstyti savo žodžius bei vengti užgaulių ir neapykantą prieš pažeidžiamas visuomenės grupes kurstančių komentarų. Atėjo laikas šalies ir pasaulio lyderiams sutartinai garsiai ir aiškiai pareikšti: XXI-ojo amžiaus europietiškoje Lietuvoje nėra vietos panašiems homofobijos motyvuotiems politikų komentarams,“ – aktyviai paragino Europarlamentaras ir LGBT* teisių intergrupės pirmininkas Daniele Viotti.