Susitikime dėl translyčių asmenų teisinės padėties – impulsas dialogui

Translyčių asmenų teisinės padėties problematikos nematomumas Lietuvoje ir septynerius metus neįgyvendinamas Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas byloje „L prieš Lietuvą“ paskatino nacionalinę LGBT* teisių organizaciją LGL surengti konferenciją „Būti translyčiu žmogumi Europoje: požiūris, perspektyvos ir iššūkiai“.

Konferenciją sudarė dvi sesijos, kurių pirmosios metu pranešimus skaitė Vladimir Simonko (Asociacijos LGL valdybos pirmininkas) ir Richard Köhler (TGEU direktorius pavaduotojas). Taip pat plačiau pristatyta asociacijos LGL vykdoma kampanija „Pripažinimas atveria duris“ apie translyčius žmones ir translyčiams žmonėms.

Pirmosios sesijos renginį užbaigė diskusija su vakaro pranešėjais, nevyriausybinių organizacijų atstovais ir translyčiais žmonėmis, kurią moderavo Vera Foncesa (EIGE). Aptariami klausimai įvairavo nuo tarptautinės teisės iki asmeninių translyčių asmenų ir jų artimųjų patirčių.

Antrojoje sesijoje pranešimą skaitęs asociacijos LGL valdybos pirmininkas Vladimir Simonko pabrėžė, kad translyčiai žmonės – pažeidžiamiausia LGBT* žmonių grupė. Kol Lietuvoje neegzistuoja lyties tapatybės kategorija, o už diskriminacijos ir neapykanotos nusikaltimus nebaudžiama, daugiau nei pusė translyčių žmonių patiria fizinį smurtą arba seksualinę prievartą. Ir nors teisė pakeisti lytį Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatyta dar 2001 metais, Lietuva nuo to laiko nedaug tepažengė žmogaus teisių srityje.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) direktoriaus pavaduotoja teisės klausimais Natalija Bitiukova aptarė probleminius EŽTT sprendimo byloje „L prieš Lietuvą“ įgyvendinimo nacionalinėje teisėje aspektus. Savo pranešime N. Bitiukova kalbėjo apie teisinę spragą dėl lyties pakeitimo įstatymo nebuvimo ir LR Vyriausybės įregistruotą įstatymo pataisą, siūlančią Civiliniame kodekse pašalinti reikalavimą priimti Lyties keitimo įstatymą. N. Bitiukova pristatė LGBT* asmenų teisių užtikrinimu besirūpinančių nevyriausybinių organizacijų pastabas LR Vyriausybei.

LR Vyriausybės 2013 metais parodyta iniciatyva įteisinti supaprastintą teisinio lyties pakeitimo pripažinimo procedūrą – sveikintina, tačiau diskusijos metu paaiškėjo, kad įstatymo pakeitimo sumanytojai nesikonsultavo su LGBT* žmonių teises ginančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis ir pačiais translyčiais asmenimis. Translyčių žmonių teisių klausimas apima ne tik medicininius ir teisinius aspektus, todėl yra sudėtingas ir jautrus.

Žmogiškąjį teisinių problemų aspektą atskleidė translyčiams žmonėms atstovaujantis Oskaras, ryžęsis pasidalinti savo asmenine patirtimi. Oskaras teigė, kad dėl neužtikrintos translyčių asmenų sveikatos apsaugos bei informacijos stokos translyčiai žmonės atsiduria teisiniame, emociniame ir finansiniame akligatvyje.

Organizacijos „Transgender Europe“ (TGEU) direktoriaus pavaduotojas Richard Köhler susitikimo dalyvius supažindino su lyties tapatybių įvairove ir akcentavo, kad niekas geriau nepažįsta žmogaus už jį patį, todėl ilgos diagnostinės procedūros žeidžia translyčių žmonių orumą. Profesorius A. Bitinas savo ruožtu pažadėjo, kad konferencijoje užsimezgusi diskusija nenutruks: bus ieškoma problemos sprendimo ir siekiama dialogo.