Tyrimas: ar mūsų šalyje gera gyventi homoseksualiems žmonėms?

Tarptautinė rinkos tyrimų bendrovė „Gallup“ atliko pasaulinį tyrimą, siekdama nustatyti, kaip gyventojai vertina savo šalies atvirumą homoseksualiems žmonėms. 2013 metais apklausus 123 valstybių gyventojus, sudarytas sąrašas šalių, kurios yra draugiškiausios ir kurios – priešiškiausios gėjams ir lesbietėms.

Pasaulio vidurkis – 28%, tiek apklaustųjų įvertino savo gimtinę kaip gerą vietą gyventi netradicinės lytinės orientacijos atstovams. Tačiau individualių šalių rezultatai skiriasi drastiškai. Sąrašo lyderės nieko nestebina – tai daug LGBT* žmonių labui nuveikusios Vakarų Europos valstybės: Nyderlandai (83% apklaustų šalies gyventojų laiko savo šalį gera vieta gyventi), Islandija (82%), Kanada (80%), toliau – Ispanija, Jungtinė Karalystė, Airija. Sąrašo pabaigoje spiečiasi Afrikos bei musulmoniškos šalys: Senegalas ir Pakistanas – abu po 1%.

Pagal lietuvių nuomonę, mūsų šalis priskiriama prie vidutiniokių: gerai Lietuvą vertina 20%, blogai – 48% apklaustųjų. Šis rezultatas geresnis nei Rusijos ir Baltarusijos, tačiau mus lenkia Latvija (20% ir 45%), Lenkija (21% ir 54%), Estija (27% ir 41%). Žemiausias rezultatas Europoje – Albanija (3%), Gruzija (4%). Įdomu, kad keliose valstybėse į klausimą nesutiko ar negalėjo atsakyti didžioji dalis apklaustųjų (pvz., Šri Lanka 64%).

Tyrimą atlikę specialistai pabrėžia, kad rezultatų negalima laikyti 100% reprezentatyviais, kadangi daugiau nei tuzine valstybių šio klausimo nebuvo klausiama. Daugiausia tai valstybės, kuriose homoseksualūs santykiai yra kriminalizuoti (pvz., Iranas, Irakas, Uzbekistanas, Jungtiniai Arabų Emyratai). Geriausią rezultatą parodžiusios valstybės jau yra įteisinusios vienalytes santuokas ar partnerystes, išskyrus Airiją, kuri šį klausimą kitąmet spręs referendumu. Tad koreliacija tarp teisinės aplinkos ir gyventojų nuomonės egzistuoja.

Plačiau apie tyrimą ir valstybių rezultatus galite rasti čia.