Europos Parlamentas ragina imtis efektyvių veiksmų siekiant gerinti translyčių asmenų padėtį darbo rinkoje

Š. m. spalio 8 dieną Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl lygių galimybių ir vienodo požiūrio į vyrus ir moteris užimtumo bei švietimo ir mokslo srityse įtvirtinimo Europos Sąjungos valstybėse. Be kita ko, priimta rezoliucija valstybės narės raginamos imtis efektyvių priemonių siekiant užtikrinti translyčiams asmenims teisinį lyties pakeitimo pripažinimą, priimti nediskriminavimą įtvirtinančius įstatymus bei remti translyčiams asmenims draugiškas darbovietes.

Rezoliucija dėl lygių galimybių ir vienodo požiūrio į vyrus ir moteris užimtumo bei švietimo ir mokslo srityse įtvirtinimo Europos Sąjungos valstybės narės raginamos „nacionaliniuose teisės aktuose įtvirtinti aiškų bet kokios diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos ir/ar lytinės tapatybės draudimą“.

Europarlamentarai taip pat prašo Europos Komisijos atlikti tyrimą dėl teisinio lyties pakeitimo pripažinimo ar nepripažinimo poveikio translyčių asmenų padėčiai darbo rinkoje, ypatingai įsidarbinimo ir karjeros galimybėms, atlyginimo dydžiui bei pensijai.

Europarlamentarų įsitikinimu, valstybės narės neskuba į nacionalinę teisę perkelti vienodo požiūrio į moteris ir vyrus principo. 2013 metų „Eurostat“ duomenimis, vidutinio vyrų ir moterų atlyginimo skirtumas skirtingose Europos Sąjungos valstybėse svyruoja nuo 16,4 proc. ir proc. Naujausios „Eurobarometro“ apklausos „Diskriminacija ES 2015 metais“ duomenimis, 46 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų iš Lietuvos įsitikinę, kad diskriminacija dėl lytinės tapatybės tapatybės mūsų šalyje plačiai paplitusi.

„Translyčiai asmenys susiduria su diskriminacija siekiant įsidarbinti ir gali patirti daugialypę diskriminaciją darbo rinkoje. Europos Parlamento priimta rezoliucija atkreipia dėmesį į tai, kad teisinis lyties pakeitimo nepripažinimas tiesiogiai veikia translyčių asmenų padėtį darbo rinkoje,“ – komentavo nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

Asociacija LGL primena, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimų įgyvendinimą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų komitetas 2014 m. rugsėjo 25 dieną pritaikė bylai L. prieš Lietuvą sustiprintos priežiūros procedūrą. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, kad iki šiol visi bandymai priimti lyties keitimui reikalingus įstatymus buvo nesėkmingi. LR Civilinis kodeksas įtvirtina teisę pakeisti lytį, tačiau ši nuostata praktiškai neveikia, nes LR Seimas jau daugiau kaip 10 metų nepriima tai reglamentuojančio įstatymo. Dėl to Lietuva dar 2007 metais pralaimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme L. prieš Lietuvą. Asociacija LGL viliasi, kad atsakingos Lietuvos valdžios institucijos imsis priemonių užtikrinti operatyvų ir kokybišką naujų teisėkūros iniciatyvų, susijusių su EŽTT sprendimu byloje L. prieš Lietuvą, parengimą ir įgyvendinimą.