Europarlamentarai pasmerkė išpuolį prieš LGBT* aktyvistus Kirgizijoje

Š. m. gegužės 21 dieną Europos Parlamento nariai išplatino pranešimą, kuriame pasmerkė išpuolį prieš LGBT* asmenų teisių aktyvistus Kirgizijoje. Praėjusį savaitgalį per Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją (angl. akronimas IDAHOT) minėjimą šalyje grupė opozicijos atstovų užpuolė ir grasino taikiems demonstrantams, vienas jų buvo sužeistas.

Po įvykio LGBT* teisių aktyvistai buvo suimti ir nuvežti į policijos nuovadą, kur ir vėl buvo priversti patirti fizinį ir psichologinį smurtą. Policijos pareigūnai apribojo suimtųjų teisę kreiptis teisinio atstovavimo ir pamynė suimtųjų žmogiškąjį orumą. Nepaisant šių aplinkybių, dėl chuliganizmo pagal 234-ąjį Kirgizijos Baudžiamojo kodekso straipsnį buvo pradėta baudžiamoji byla. Dėl policijos elgesio LGBT* aktyvistai ketina kreiptis į generalinę šalies prokuratūrą.

Tai – ne pirmasis išpuolis prieš Kirgizijos LGBT* bendruomenę. Š. m. balandžio mėnesį įvykdytas išpuolis prieš pagrindinę šalies LGBT* asmenų teisių organizaciją „Labrys“. Šiuo metu Kirgizijos įstatymų leidėjai svarsto įstatymo projektą, kuriuo būtų draudžiama „skleisti informaciją, kuria siekiama formuoti pozityvų požiūrį į netradicinius lytinius santykius“. Įsigaliojus minėtam įstatymui, kuriam per pirmąjį svarstymą kone vienbalsiai pritarė Kirgizijos parlamentarai, būtų uždraustos LGBT* bendruomenės organizacijos, o nepritariantiems LGBT* asmenų teisių suvaržymui būtų taikoma baudžiamoji atsakomybė ir iki 12 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

„Nors dar nepriimtas, įstatymas, kuriuo apribojama pozityvios informacijos apie LGBT* asmenis sklaida, jau taikomas ir neigiamai veikia LGBT* asmenų gyvenimus. Raginame Kirgizijos parlamento narius nepriimti šio įstatymo ir vienareikšmiškai parodyti, kad Kirgizijoje nėra vietos homofobijai ir transfobijai,“ – pabrėžė europarlamentaras ir LGBT* teisių intergrupės pirmininkas Daniele Viotti.

Š. m. sausio mėnesį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria Kirgizijos parlaments raginamas atmesti minėtą įstatymo projektą. Š. m. balandžio mėnesį oficialaus Kirgizijos prezidento Almazbeko Atambajevo vizito Europos Parlamente metu Europos lyderiai aktyviai paragino užtikrinti, jog būtų sustabdyti pagrindines LGBT* asmenų ir pilietinės visuomenės teises ribojančių įstatymų projektų svarstymai šalies parlamente.

„Šis organizuotas išpuolis prieš LGBT* bendruomenę Kirgizijoje privalo būti kuo griežčiausiai pasmerktas. Homofobija ir transfobija yra nepriimtina tiek Europos Sąjungoje, tiek už jos ribų. Raginame atlikti išsamų šių nusikaltimų, tame tarpe ir žeminančio policijos pareigūnų elgesio, tyrimą. Šalies valdžios atstovai privalo garsiai ir aiškiai pasmerkti neapykantos nusikaltimus prieš LGBT* asmenis,“ – susirūpinimo neslėpė viena minėtos Europos Parlamento rezoliucijos autorių, LGBT* teisių intergrupės atstovė Beatriz Becerra.