Dėl informaciją apie LGBT* asmenis ribojančio įstatymo „IKEA“ Rusijoje uždarė internetinį žurnalą

Skandinavijos baldų gamintojas „IKEA“ paskelbė, kad uždaro internetinį žurnalą Rusijoje, nes baiminasi pažeisti šalyje galiojantį įstatymą, kuriuo draudžiama skleisti informaciją apie LGBT* asmenis nepilnamečiams. „Atidžiai sekame įstatymus, kurie galioja šalyse, kur plėtojame verslą. Siekdami išvengti įstatymo pažeidimų, priėmėme sprendimą nebepublikuoti savo internetinio žurnalo Rusijoje,“ – rašoma „IKEA“ pranešime.

„IKEA“ internetinis katalogas yra leidžiamas 25-iose šalyse ir, pasak kompanijos atstovų, „parodo skirtingus žmonių gyvenimo namuose aspektus, nepaisant jų amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, tautybės ir religijos. Žurnalas atspindi „IKEA“ kompanijos vertybes, tarp jų ir lygias teises bei galimybes visiems.“ „IKEA“ spaudos atstovai Rusijoje pabrėžė, jog negavo jokių oficialių šalies valdžios institucijų įspėjimų dėl įstatymo, kuriuo draudžiama skleisti informaciją apie LGBT* asmenis, pažeidimų.

Įstatymas, kuriuo draudžiama skleisti informaciją apie LGBT* asmenis nepilnamečiams, šalyje įsigaliojo 2013 metų birželį jį pasirašius Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir sulaukė tarptautinio žmogaus teisių aktyvistų pasipiktinimo. Reaguodamas į kritiką V. Putinas atkirto, esą LGBT* asmenims šalyje nėra ko baimintis, jei tik paliks Rusijos vaikus ramybėje.

Šalyje įsigaliojus minėtam įstatymui kartu gerokai išaugo neapykantos nusikaltimų prieš LGBT* asmenis skaičius. „Human Rights Watch“ atstovės Tanya‘os Cooper teigimu, vidutiniam rusui svetima požiūrių įvairovė: „Kai politikai, įžymybės ir žurnalistai Rusijoje per televiziją ir spaudoje nuolatos pabrėžia, kad homoseksualūs asmenys yra iškrypėliai ir pedofilai, žmonės ima tuo nuoširdžiai tikėti.“

JAV „Pew“ tyrimų centro 2014 metais atlikto „Global Attitudes Project“ tyrimo duomenimis, 72% rusų mano, jog homoseksualumas yra moraliai nepriimtinas.