Švedija išmokės kompensacijas nuo priverstinės sterilizacijos nukentėjusiems translyčiams asmenims

Švedijos Vyriausybė paskelbė apie planus išmokėti kompensacijas translyčiams asmenims, kurie buvo priversti atlikti priverstinio pobūdžio sterilizacijos procedūrą siekdami teisiškai pakeisti lytį.

Švedijos sveikatos apsaugos ministras Gabrielis Wilkströmas paskelbė, kad Švedijos Vyriausybė yra pasiruošusi pateikti įstatymą, kuris nukentėjusiems leistų išmokėti 225 000 kronų (apie 23 500 eurų) vertės kompensaciją.

Remiantis Švedijos įstatymu, kuris galiojo 1972-2013 metais, translyčiai asmenys, norėdami, kad jų lytinė tapatybė būtų teisiškai pripažinta, buvo priversti atlikti eilę priverstinio pobūdžio medicininių procedūrų.

2013 metais Švedijos administracinis teismas šį įstatymą paskelbė neteisėtu ir prieštaraujančiu šalies Konstitucijai bei Europos Žmogaus teisių konvencijai.

„Anksčiau egzistavęs reikalavimas turėjo viziją, nuo kurios šiandieninė visuomenė norėtų atsiriboti, ir vyriausybė mano, kad buvo neteisi to reikalaudama“, – teigė Švedijos sveikatos apsaugos ministras.

Nors šalies aktyvistai džiaugėsi paskelbta naujiena, jie taip pat nurodė, kad toliau kovos už didesnes kompensacijas.

„Suma turėtų siekti lygį, kuris reikštų tikrą valstybės peržengtų ribų pripažinimą“, – komentavo Švedijos LGBT organizacijos „RFSL“ prezidentė Frida Sandegard.

Teismui paskelbus įstatymą neteisėtu, daugiau nei 150 translyčių asmenų grupė pareikalavo vyriausybę oficialiai atsiprašyti ir teismu pateikė ieškinį, siekiantį 42,6 milijonus kronų (4,44 milijonus eurų) bendros kompensacijos.

Manoma, kad nuo įstatymo galėjo nukentėti beveik 800 žmonių.

„Piniginės išmokos negali visiškai kompensuoti priverstinės sterilizacijos žalos, bet vyriausybės pradėtas finansinis žalos atlyginimas yra oficialus pripažinimas, kad šie veiksmai buvo neteisingi ir kad valstybė neturėjo su savo piliečiais elgtis tokiu būdu“, – pabrėžė organizacijos „RFSL“ narė Kerstin Burman.