Serbijos lyderė pirmą kartą dalyvavo LGBT* bendruomenės eitynėse

Serbijoje pirmoji homoseksualumo neslepianti šios konservatyvios Balkanų šalies premjerė š. m. rugsėjo 17 dieną kartu su šimtais bendraminčių Belgrade dalyvavo LGBT* bendruomenės eitynėse sustiprintomis saugumo sąlygomis. Eitynių dalyviai, kurie nešė vaivorykštės vėliavas, balionus ir transparantą su užrašu „Už permainas“, susirinkę žygiavo per miestą. Daugelis ėjo prie premjerės Anos Brnabič, sveikinosi ir pozavo asmenukėms.

„Mano žinia šiandien čia yra ta, kad vyriausybė gerbia visus piliečius, – žurnalistams sakė A.Brnabič. – Mes norime pasiųsti signalą, kad įvairovė stiprina mūsų visuomenę.“ Serbijos policija sekmadienio rytą metalinėmis tvoromis aptvėrė sostinės Belgrado centrą, kad būtų išvengta susirėmimų su ekstremistais, nepritariančiais viešiems LGBT* bendruomenės reginiams.

A.Brnabič buvo išrinkta anksčiau šiais metais, Serbijai siekiant priimti pokyčius ir pagerinti savo įvaizdį kelyje narystės Europos Sąjungoje link. LGBT* teisių aktyvistai Serbijoje gyrė A.Brnabič paskyrimą, kurį vadino svarbiu žingsniu kovoje už LGBT* asmenų teises, bet sako, kad dar daug ką reikia padaryti.

Serbijos LGBT* bendruomenė susiduria su puldinėjimu ir ekstremistų smurtu. Pirmąsias LGBT* bendruomenės eitynes aptemdė smurtas; daugiau kaip 100 žmonių buvo sužeisti per eitynes 2010 metais, kai policija susirėmė su dešiniojo sparno grupėmis ir futbolo chuliganais. Keletą metų LGBT* bendruomenės renginiai buvo uždrausti, bet vėl pradėta rengti eitynes 2014 metais.