Serbijoje – pirmosios taikios LGBT* bendruomenės eitynės

Š. m. rugsėjo 20 dieną Serbijos sostinėje Belgrade įvyko pirmosios taikios LGBT* bendruomenės eitynės. Šalies teisėsaugos pareigūnai užkirsto kelią bet kokiems neapykantos ir prievartos incidentams ir šimtai taikių protestuotojų žygiavo centrinėmis miesto gatvėmis reikalaudami lygių teisių.

Tai – jau antrosios LGBT* bendruomenės eitynės Serbijoje per pastaruosius dvejus metus. 2010 metais vietos valdžios atstovai buvo priversti atšaukti LGBT* bendruomenės renginį dėl homofobiškai nusiteikusių chuliganų sukeltų riaušių. Neramumų metu buvo sužeisti policijos pareigūnai ir civiliai asmenys. 2014 metais Belgrade organizuotų eitynių metu buvo sulaikyta per 50 priešiškai nusiteikusių opozicijos atstovų.

Vis dėlto, šiais metais LGBT* bendruomenės renginys praėjo be incidentų. Šalies teisėsaugos pareigūnai ėmėsi būtinų priemonių, kad užkirstų kelią bet kokiai prieš eitynių dalyvius nukreiptai prievartai. Miesto centrą eitynių, kuriose dalyvavo ir valdžios atstovai, metu saugojo gausios policijos pareigūnų pajėgos.

Paramą LGBT* bendruomenei išreiškė ir eitynėse žygiavusi Serbijos ES integracijos ministrė Jadranka Joksimovic, Serbijos kultūros ir informacijos ministras Ivanas Tasovaciu, Belgrado meras Sinisa Maliu ir Serbijos lygių galimybių komisarė Branica Jankovic. Eitynėse taip pat dalyvavo ir keletas užsienio diplomatų, tarp jų – ES delegacijos Serbijoje vadovas Michaelas Davenportas, JAV ambasadorius Michaelas Kirby’is ir Vokietijos europarlamentaras Knutas Fleckensteinas.

LGBT* bendruomenės eitynių dalyviai išreiškė solidarumą Sirijos ir kitų šalių pabėgėliams, kovojantiems dėl galimybės gauti prieglobstį Europoje, taip pat Graikijos gyventojams, šiuo metu patiriantiems finansinę krizę.

„Tai buvo pirmosios orios LGBT* bendruomenės eitynės Serbijoje. Žygiavome centrinėmis miesto gatvėmis, visur plevėsavo vaivorykštės spalvų vėliavos. Žmonės jautėsi laimingi, sklido muzika, viskas buvo spalvinga ir džiaugsminga. Būtent tokios ir turi būti LGBT* bendruomenės eitynės,“ – pabrėžė eitynių organizacinio komiteto narys.