Biseksualių asmenų matomumo diena – metas švęsti!

Rugsėjis yra ne tik mėnuo, kai gelsta lapai ir grįžtame į mokslus ir darbus; rugsėjį taip pat švenčiame Biseksualių asmenų matomumo dieną ir Biseksualių asmenų matomumo didinimo savaitę. Patyrinėkime šias dvi LGBT* bendruomenei svarbias temas ir sužinokime šiek tiek daugiau.

Kas yra biseksualumas?

Egzistuoja daug biseksualumo apibrėžimų. Pastaruoju metu atrodo, kad žodžis „biseksualus” naudojamas kaip bendrinis terminas, po kuriuo telpa ir daugybė kitų seksualinių orientacijų: biseksualus, panseksualus, omniseksualus, bi-smalsus (bi-curious), queer, poliseksualus, atviras homoseksualiai patirčiai ir t. t. Man pačiai priimtiniausias yra biseksualios aktyvistės ir rašytojos Robyn Ochs apibrėžimas, nes jis nėra žeminantis.

R. Ochs sako – „aš esu biseksuali, kadangi pripažįstu, jog mane romantine ar/ir seksualine prasme traukia daugiau nei vienos lyties žmonės; nebūtinai tuo pačiu metu, tokiu pačiu būdu ir nebūtinai taip pat“. Šis apibrėžimas apima visas socialinės lyties tapatybes bei seksualines orientacijas ir leidžia vadinti save biseksualiu/-ia be jokių griežtų reikalavimų.

Vis dėlto termino „biseksualumas“ interpretacijų yra daug, ir dėl jų diskusijos LGBT* bendruomenėje kyla ir šiandien.

Kas yra Biseksualių asmenų matomumo diena ir Biseksualių asmenų matomumo didinimo savaitė?

Biseksualių asmenų matomumo didinimo savaitė prasideda rugsėjo 21 dieną, baigiasi 26 dieną. Savaitės viduryje – rugsėjo 23 dieną – minima Biseksualių asmenų matomumo diena.

Abu renginiai skirti:

  • skleisti žinias apie biseksualumą
  • skatinti biseksualumo matomumą
  • motyvuoti biseksualių asmenų bendruomenę
  • puoselėti toleranciją skirtinguose lygmenyse (visuomenėje, institucijose, valdžios įstaigose)
  • kovoti su išankstiniu nusistatymu bei biseksualių asmenų stigmatizacija visuomenėje.

Šiems tikslams įgyvendinti daugelyje pasaulio valstybių yra organizuojamos dirbtuvės, konferencijos ir socialinės kampanijos.

Biseksualių asmenų matomumo diena pradėta minėti visai neseniai. Pirmą kartą tai įvyko JAV, idėja gimė aktyvistams Gigi Raven Wilbur, Michael Page ir Wendy Curry iš Meino, Teksaso ir Floridos valstijų. M. Page’as buvo tas žmogus, kuris likus metams iki minėjimo sukūrė trispalvę vėliavą, vėliau tapusią reprezentaciniu biseksualių asmenų simboliu. Rožinė, violetinė ir mėlyna reprezentuoja biseksualumą – rožinė žymi potraukį tos pačios lyties asmenims, mėlyna – priešingai lyčiai, o violetinė jas abi sujungia. Ši jungtis simbolizuoja romantinį ar/ir seksualinį potraukį daugiau nei vienai lyčiai.

Kova su biseksualumo nematomumu ir išankstiniu nusistatymu

Biseksualumas šiais laikais ignoruojamas tiek pačios LGBT* bendruomenės viduje, tiek už jos ribų. Prie problemos aštrinimo, žinoma, prisideda ir žiniasklaida. Pats terminas „biseksualumo ištrynimas“ reiškia neteisingą ar falsifikuotą faktų pateikimą bei sąmoningą biseksualumo žymių pašalinimą įvairiose sferose – istorinėje medžiagoje apie biseksualumą, žiniasklaidoje ir kitur. Tai turi padarinių ir teisinei sistemai bei bendram visuomenėje vyraujančiam suvokimui, kadangi plačiojoje visuomenėje biseksualumo diskursas beveik neegzistuoja ir yra sąlygotas išankstinio nusistatymo.

11904737_10207858352363108_4459465805264075541_nKodėl taip nutinka? Galima kaltinti bifobiją, tačiau nebūtinai. Bifobiją dažnai lemia žinių apie biseksualumą, kaip apie romantinį ir seksualinį potraukį, trūkumas. O žinutė, skleidžiama žiniasklaidos, dažniausiai žmones pasiekia jau gerokai iškraipyta. Tokiu būdu biseksualūs vaikinai laikomi „neatsiskleidusiais gėjais“, o biseksualios merginos, manoma, iš tiesų yra heteroseksualios, tik „apsimeta“ biseksualiomis, norėdamos pakurstyti vyrų fantazijas. O kaip tuomet dėl biseksualių translyčių, interseksualių, genderqueer, alyčių ir aseksualių asmenų? Apie juos net nekalbama, ypač žvelgiant iš heteronormatyvios perspektyvos.

Šie įsitikinimai eina koja kojon su prietarais ir biseksualių asmenų stigmatizavimu – neva jie yra paleistuviai, neištikimi, godūs, stokojantys padorumo ir savigarbos, be to, linkę į seksą trise bei orgijas.

Nevalia pamiršti ir to fakto, jog biseksualumas „ištrinamas“ ir pačioje LGBT* bendruomenėje. Galbūt tai kyla iš įsitikinimo, jog biseksualūs asmenys gali naudotis savo „heteroseksualumo privilegija“ ir dėl to nėra nusipelnę atitinkamo statuso ir dėmesio bendruomenėje.

Dėl šių priežasčių svarbu skleisti žinias apie biseksualumą tiek bendruomenėje, tiek už jos ribų. Ir, žinoma, reikia švęsti, kadangi biseksualūs asmenys nusipelnė didžiuotis tuo, kokie jie yra.

Visus sveikiname su Biseksualių asmenų matomumo diena ir iki pasimatymo šiandien LGL savanorių organizuojamose kūrybinėse dirbtuvėse!

Parengė LGL savanorės Alice ir Ieva