Seimas papildė pavasario sesijos programą prieš LGBT asmenis nukreipta Konstitucijos pataisa

Kovo 18 d. plenariniame posėdyje buvo patvirtinta Seimo IV (pavasario) sesijos darbų programa. Už šį nutarimą balsavo 67 parlamentarai, prieš – 19, susilaikė 22 Seimo nariai.

Lyginant su kovo 10 d. pristatytu projektu, programa pasipildė penktąja homofobine pataisa – Rimanto Dagio iniciatyva dėl Konstitucijos 38 straipsnio papildymo ir pakeitimo, šeimą išimtinai siejančią su santuoka bei tėvyste ir motinyste, tokiu būdu diskriminuojant nesusituokusias (tos pačios lyties) šeimas. Vyriausybei minėtoms pataisoms nepritarti siūlo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

LGL dar kartą pabrėžia, jog šeimų formų įvairovė – tai ne tik Europos, bet ir Lietuvos gyvenimo realybė. Asociacija primena, kad šiuo metu jau aktyviai ribojama informacija apie šeimų įvairovės formas nepilnamečiams ir LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių) žmonių bendruomenė dažnai susiduria su diskriminacinės cenzūros apraiškomis norėdama objektyviai informuoti visuomenę apie LGBT grupės socialines problemas.

LGL primena, jog šiuo metu Seimo darbų programoje numatytos dar keturios homofobinės iniciatyvos:

Seimas sesijos metu svarstys Petro Gražulio Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas, siūlančias numatyti administracinę atsakomybę už Konstitucijoje įtvirtintos vertybės – šeimos viešą niekinimą kalbomis, demonstruojamais daiktais, plakatais, šūkiais, audiovizualinėmis priemonėmis ir kitokiais veiksmais. Seimo narys atvirai siekia, jog atsakomybė, be kita ko, būtų numatyta ir už renginių, tokių kaip LGL rengiamos eitynės „Už lygybę“, organizavimą.

Pažymėtina, jog kovo 13 d. turėjo vykti galutinis balsavimas dėl šio siūlymo, tačiau jis buvo išbrauktas iš darbotvarkės.

Parlamentarai taip pat turėtų svarstyti P. Gražulio ir Andriaus Mazuronio pateiktas Susirinkimų įstatymo pataisas, numatančias, jog susirinkimo organizatoriai, jų įgalioti asmenys, išskyrus valstybės ar savivaldybės institucijas, privalo apmokėti susirinkimo organizavimo ir surengimo išlaidas. LGL manymu, pataisa akivaizdžiai inicijuota dėl 2013 m. liepos 27 d. Vilniaus miesto centrinėje gatvėje vykusių „Baltic Pride 2013“ eitynių „Už lygybę“.

Dar vienas P. Gražulio pateiktas projektas, kurio svarstymas numatytas pavasario sesijoje, siekia Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtinti nuostatą, draudžiančią įsivaikinti Lietuvos Respublikos piliečius tos pačios lyties asmenų poroms.

Ketvirtąja, Algirdo Patacko inicijuota Baudžiamojo kodekso pataisa, siekiama numatyti, jog seksualinio elgesio ar seksualinės praktikos, įsitikinimų ar pažiūrų kritika arba aptarimas, arba įtikinėjimas pakeisti tokį elgesį, praktiką, įsitikinimus ar pažiūras, savaime nelaikoma tyčiojimusi, niekinimu, neapykantos skatinimu, diskriminavimu ar skatinimu diskriminuoti. Pastarosioms pataisoms nepritarimą yra išreiškusi Lietuvos Respublikos Vyriausybė.