Pasaulio psichiatrų asociacija ragina pripažinti tos pačios lyties asmenų santykius

Pasaulio psichiatrų asociacija (angl. World Psychiatric Association) paragino pripažinti tos pačios lyties asmenų santykius ir nutraukti „žalingas“ ir „diskriminuojančias“ praktikas homoseksualių asmenų atžvilgiu.

Organizacija, kuri atstovauja daugiau nei 200 tūkst. psichiatrų visame pasaulyje, pabrėžia, kad LGBT* asmenys turėtų būti laikomi „vertingais visuomenės nariais, turinčiais tas pačias teises ir pareigas kaip ir visi piliečiai“.

„Pasaulio sveikatos organizacija homoseksualumą pripažįsta normaliu žmogaus seksualumo variantu. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas ragina užtikrinti lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių asmenų teises. Dvejose didžiausiose diagnostikos ir klasifikacijos sistemose (Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK-10) ir DSM-5) tos pačios lyties asmenų santykiai bei lytinė tapatybė nėra laikomos patologija“, – rašoma asociacijos pranešime.

„Vienareikšmiškai įrodyta, kad LGBT* asmenys dažniau kenčia nuo psichinių sutrikimų, bet pripažinus šių asmenų teises ir lygybę panašių sutrikimų mažėja,“ – pabrėžia Pasaulio psichiatrų asociacija.

Pasaulio psichiatrų asociacija ragina šalis ne tik pripažinti tos pačios lyties asmenų santykius, bet imtis kitų papildomų veiksmų:

  • užtikrinti LGBT* asmenims tokią pat prieigą prie sveikatos apsaugos paslaugų bei visas pacientų teises ir pareigas;
  • pripažinti, kad LGBT* asmenys nebūtų vertinami kaip turintys psichologinių sutrikimų ar esantys nepajėgūs priimti sprendimų dėl savo sveikatos;
  • uždrausti homoseksualumą „gydančias“ terapijas, kurios yra žalingos ir moksliškai negrįstos;
  • suteikti pakankamą socialinę pagalbą LGBT* asmenims, kurie gali patirti stigmatizaciją visuomenėje;
  • pripažinti LGBT* asmenų žmogaus, pilietines ir politines teises bei pristatyti įstatymus, kuriais siekiama įveikti neapykantos nusikaltimus prieš LGBT* asmenis ir šių asmenų patiriamą diskriminaciją.