Oksfordo žodyne – naujas lyčiai neutralus kreipinys

Š. m. rugpjūčio 27 dieną Oksfordo universiteto Jungtinėje Karalystėje leidžiamą išsamiausią anglų kalbos žodyną papildė lyčiai neutralus kreipinys Mx. Tai – lyčiai neutrali anglakalbių plačiai vartojamų kreipinių Mr ir Ms (liet. ponas, panelė) alternatyva, kuria siekiama „atspindėti išmintingesnius šiuolaikinius pokalbius apie lytinę tapatybę“.

Žodyno leidėjai atkreipia dėmesį į tai, jog kreipinys Mx vis plačiau vartojamas šnekamojoje anglų kalboje, jį pripažįsta ir lyčių lygybę, lyties raiškos laisvę bei pagarbą klientų privatumui deklaruojančios Jungtinės Karalystės įmonės.

„Lyčiai neutralaus įvardžio populiarumas puikiai iliustruoja, kaip lanksčiai anglų kalba prisitaiko prie visuomenės poreikių. Tai žodynas turi kisti pagal žmonių poreikius, o ne kalba diktuoti jų tapatybę. Tradiciniai anglų kalbos kreipiniai yra pakankamai formalūs ir konservatyvūs. Kreipiniais Mr ir Mrs (liet. ponas, ponia) pripažįstami tik santykiai tarp vyro ir moters. Todėl svarbu, jog įvardžiu Mx būtų atliepiami pokyčiai mūsų visuomenėje,“ – pabrėžė vienas Oksfordo universiteto žodynų redaktorių Jonathanas Dentas.

Kreipinys Mx anglų kalboje kilo kaip atsvara asmens privatumą pažeidžiantiems terminams praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Šiandien jis dažniausiai vartojamas kalbant apie translytį ar interseksualų asmenį, asmenį, kurio lytis nėra žinoma, arba kai manoma, jog asmens lyties atskleidimas yra nereikalingas ar nepageidautinas.

Asociacija LGL primena, jog visuomenėje galiojantys „vyriškumo“ bei „moteriškumo“ standartai daro įtaką ne tik translyčių ir transseksualių asmenų patirtimis (t. y. neatitikimas tarp biologinės lyties ir lytinės tapatybės, skatinantis imtis konkrečių savo išvaizdos modifikavimo priemonių), bet ir kiekvienam iš mūsų. Būtent dėl šios priežasties diskriminacija lyties raiškos pagrindu yra nepageidaujamas reiškinys tiek teisine, tiek socialine prasme.