LGBT aktyvistai iš viso pasaulio reaguoja į H. Clinton kalbą

Tapti lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių (LGBT) judėjimui istorinio įvykio liudininkais Visuotinės lygybės taryba pakvietė keturiolika žinomų LGBT aktyvistų iš viso pasaulio, kuriems buvo suteikta galimybė tiesiogiai klausyti Ženevoje apsilankiusios JAV valstybės sekretorės H. Clinton kalbos Žmogaus teisių dienos proga. Taryba pritaria tiek ypač taikliems sekretorės H. Clinton žodžiams, tiek JAV Prezidento B. Obamos priimtam Prezidento memorandumui, kuris tapo ypač svarbiu žingsniu sprendžiant lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių žmogaus teises pasauliniu mastu.
Dalyvavusių žymiausių LGBT žmogaus teisių gynėjų iš viso pasaulio reakcijos:
Arvind Narrain iš „Lawyers Collective“, Indija: „Sekretorė kalbėjo labai karštai apie LGBT teises, bet tuo pat metu labai delikačiai užsimindavo apie kultūrinius aspektus. Tai, kad buvo paminėti pasiekimai Pietų Afrikoje, Brazilijoje, Indijoje ir Nepale padėjo perteikti platesnį šių problemų mastą.“
Polina Savchenko iš Rusijos LGBT tinklo: „Sekretorės Clinton minėta „nuoširdi diskusija“ yra ypač svarbus klausimas Rusijai, nes mes esame ignoruojami. Diskusija mūsų šalyje yra uždrausta. Jos mintis apie dekriminalizaciją taip pat šiuo metu yra labai aktuali mūsų šaliai.“
Santiago Eder iš „Colombia Diversa“: „Labai svarbu, kad JAV valstybės sekretorė pristatė koncepciją, kad „gėjų teisės yra žmogaus teisės, o žmogaus teisės yra gėjų teisės.“ Tai buvo išties simbolinis ir istorinis įvykis gėjų išsivadavimo judėjimui.“
Pauline Kimani iš Kenijos gėjų ir lesbiečių koalicijos: „Vertinu kalbą labai teigiamai. Man ypač patiko į savistabą linkusios kalbos dalys ir tikėjimas, kad bendradarbiavimo su aktyvistais procesai, kurių pamatai buvo padėti būtent šiandien, niekada nenutrūks.“
Adrian Jjuuko, Pilietinės visuomenės koalicija žmogaus teisių ir konstitucinės teisės klausimais, Uganda: „Tai buvo labai stipri kalba, kuri taip pat yra aktuali Ugandai. O kadangi ši kalba sklido iš H.Clinton lūpų, mūsų balsai tapo galingesni toliau kovojant už lygybę. Esu tikras, kad rezultatas bus jaučiamas dar daugelį metų.“
Pastorius MacDonald Sembereka iš Malavio Religinių lyderių, sergančių ŽIM/AIDS, tinklo:
„Pirmiausia norisi padėkoti Hillary Clinton ir JAV Vyriausybei, kad pirmą kartą per visą istoriją pradėjo tokio pobūdžio globalią diskusiją. Mano manymu, ši kalba palietė visus diskusijos, kuri turi būti vykdoma globaliniu mastu, aspektus. Ji užsiminė apie visus „už“ ir „prieš“ – nuo čia ir prasideda globalinė diskusija. Tikiuosi, kad prie jos prisijungs visas pasaulis.“
Anastasia Danilova iš „Gender DOC“, Moldova: „Moldovai tai yra labai svarbi kalba, nes mums trūksta politinės valios ir palaikymo mūsų šalyje, kai kalbama apie lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transeksualų teises. Būtent todėl yra svarbu, kad turime palaikymą iš tokio dideles galias turinčio veikėjo kaip Hillary Clinton, kad galėtume kovoti už lesbiečių, LGBT teises ir laisves. Asmeniškai aš manau, kad ji su didžiuliu įkvėpimu kalbėjo apie mūsų – LGBT aktyvistų – teises.“
Alice N’kom iš ADEFHO, Kamerūnas: „Man yra didžiulė garbė tapti šios istorinės žinios dalimi. Kaip moterų teisių gynėja turiu tokį pat jausmą, koks buvo po Pasaulinės moterų konferencijos Pekine – sekretorė turėjo tokios pačios įtakos LGBT žmogaus teisėms, kokia buvo padaryta moterų teisėms Pekine. Tai reiškia, kad mūsų pastangos buvo sėkmingos. Mes laimėsime, lygiai taip pat, kaip laimėjome Pekine. Ir aš tikiu, kad mano šalis ir aš pati tapsiu šios istorijos aspekto dalimi.“
Sanja Juras iš „Kontra“, Kroatija: „Tai buvo tikrai itin svarbi kalba, o dar svarbiau yra tai, kad toks svarbus valstybės pareigūnas paskelbė žinią, kad LGBT teisės yra žmogaus teisės. Tai buvo svarbu žmonėms visame pasaulyje. Mums, kroatams, faktas, kad buvo užsiminta apie susirinkimų laisvę, yra labai svarbus, nes šios teisės yra pažeidžiamos, kaip jos buvo pažeidžiamos gėjų demonstracijų metu šiais metais.“
Zoryan Kis iš Fulcrum, Ukraina: „Tai buvo įkvepianti patirtis – stebėti istorinį įvykį, kai sekretorė Clinton pasakė, kad mes esame teisūs. Ukrainos LGBT bendruomenė priėmė žinią, kad „mes nesame vieni“, ir tai išgirsti buvo išties svarbu. Kita žinia apie nuomonių evoliuciją ir asmeninį Clinton požiūrį yra tikrai labai naudingas mūsų darbui. Mes negalėsime įtikinti žmonių juos kaltindami, bet turime dirbti, kad padėtume savo bendruomenei suprasti ir pripažinti LGBT teises.“
J-FLAG atstovas, Jamaika: „Man didžiulė garbė tapti šio istorinio momento dalimi. Pagrindinis dalykas, kuris įsiminė labiausiai, yra tai, kad progresas prasideda nuo nuoširdaus bendravimo. Tai yra esminis aspektas mums Jamaikoje, kad pradėtume racionaliau ir nuoširdžiau kalbėti apie mūsų žmonių, tarp jų ir LGBT, teises“.
Vladimiras Simonko iš Lietuvos gėjų lygos: „Asmeniškai aš, kaip du dešimtmečius už žmogaus teises kovojantis aktyvistas, kartais pajuntu nusivylimą. Bet išgirdęs Hillary Clinton kalbant, kad turime draugų ir partnerių kitose šalyse, tikrai pajutau, kad mes nesame vieni. Iš tikrųjų pajutau motyvaciją ir įkvėpimą. Šią žinią panaudosime savo kovoje, ir tikimės, kad mūsų Vyriausybė taip pat.“

activistsgroup2-smaller

Nuotraukoje (iš dešinės į kairę): Valstybės sekretorė Hillary Clinton, Alice N’kom (Kamerūnas), Anastasia Danilova (Moldova), Sanja Juras (Kroatija), Adrian Jjuuko (Uganda), Sass Sasot (Filipinai), Polina Savchenko (Rusija), Vladimiras Simonko (Lietuva), Arvind Narrain (Indija), Zoryan Kis (Ukraina), Santiago Eder (Kolumbija), N’dumie Funda (Pietų Afrika), Pouline Kimani (Kenija) ir pastorius MacDonald Sembereka (Malavis).