Kviečiame dalyvauti konferencijoje apie Šeimų apsaugą ir įvairovę demokratinėje visuomenėje

Lietuvoje vykstant karštoms diskusijoms apie galimybę įteisinti lyčiai neutralią partnerystę, asociacijos LGL su tarptautiniais partneriais vykdomas projektas „R.I.S.E.“ kviečia pažvelgti į platesnį Europos vaivorykštės šeimų kontekstą. 

Lyčiai neutralaus partnerystės instituto įteisinimo klausimas ypatingai svarbus tos pačios lyties poroms, kurios savo santykių negali įtvirtinti santuoka. Kol senosios Europos Sąjungos demokratijos nuosekliai žengia link santuokos lygybės įtvirtinimo, įstatymai Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir Slovakijoje neatliepia įvairių šeimų poreikių.

Šeimų įvairovės ir LGBTIQ šeimų teisių pripažinimo teisiniai ir socialiniai klausimai, taip pat – privataus sektoriaus vaidmuo kuriant įvairioms šeimoms įtraukią aplinką ir lygias galimybes bus aptariami tarptautinėje konferencijoje „Šeimų apsauga ir įvairovė demokratinėje visuomenėje: problemos ir perspektyvos“ bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerija, Friedricho Eberto fondu, Šiaurės Ministrų Tarybos biuru, Švedijos ambasada, JAV ambasada, Valonijos-Briuselio tarptautiniu biuru Lenkijoje ir Baltijos šalyse. Konferenciją numatoma transliuoti 15 min portale 2021 m. rugsėjo 29 d., nuo 10 val.

Norėdami užsiregistruoti į konferenciją, spauskite nuorodą

KONFERENCIJOS PROGRAMA

10.00  – 10.25 konferencijos atidarymas

  • p. Helena Dalli, Europos Sąjungos komisarės lygybės klausimais sveikinimas
  • p. Evelina Dobrovolska, J.E. Lietuvos Respublikos teisingumo ministrė
  • p. Inger Linnea Buxton, J.E.  Švedijos Karalystės ambasadorė
  • p. Robert S. Gilchrist, J.E.  Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius
  • p. Vladimiras Simonko, Nacionalinės LGBTI teisių organizacijos LGL vadovas
  • Moderatorius – Ruslanas Iržikevičius, „Lithuania Tribune“

I DALIS. SOCIALINĖ-TEISINĖ APLINKA IR ŠEIMOS TEISIŲ APSAUGA

10.25 – 11.45

Projekto R.I.S.E. pristatymas

Kaspars Zalitis, LGBTI  ir jų draugų asociacija MOZAIKA, Latvija

Kaspars Zalitis yra vienas žymiausių Latvijos žmogaus teisių gynėjų, turintis beveik 20 metų veiklos šioje srityje patirtį. Šiuo metu Kaspars vadovauja judėjimui „Dzīvesbiedri“, kurio tikslas – pasiekti, kad  būtų priimtas partnerystės įstatymas, prieinamas  visoms Latvijos šeimoms. Jo veikla labai įvairi – nuo visuomenės informavimo ir paramos LGBTI bendruomenėms visoje Europoje, iki neapykantos nusikaltimų dokumentacijos ir vienų iš didžiausių LGBTI renginių regione organizavimo – „EuroPride 2015“, „Baltic Pride 2018“ ir „Baltic Pride 2021“ Rygoje. Kasparas yra Latvijos Įvairovės chartijos įkūrėjas ir lygybės indekso – pirmosios Latvijoje tarpsektorinės  įvairovės politikos įgyvendinimo  privačiame sektoriuje analizės iniciatyvos – pradininkas.

Pagarba žmogaus orumui, lygybė, pagarba žmogaus teisėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises. Žodžiai, žodžiai, žodžiai? Sąjunga ir LGBTQ+ teisės

Dr. Hab. Jakub Urbanik, Varšuvos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto Romėnų teisės ir Antikos teisės katedra

Habilituotas daktaras Jakub Urbanik yra teisės istorikas, kurio specializacija – Antikos laikų teisinė sąmonė ir teisinės santuokos bei šeimos tradicijos praeityje ir mūsų laikais. Jis yra Varšuvos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto profesorius, Romėnų teisės ir Antikos teisės katedros vedėjas. Teisės aktyvistas, daugelio strateginių bylų, susijusių su LGBT + teisėmis, dalyvis. „Law Does not Exclude“ („Teisė nediskriminuoja“) fondo valdybos pirmininkas – ši teisinės pagalbos programa bendradarbiauja su asociacija „Love Does Not Exclude“ („Meilė nediskriminuoja“).

Mūsų raginimas pokyčiams: rekomendacinių gairių dėl LGBTIQ šeimos teisių ES, Bulgarijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Slovakijoje pristatymas

Milena Adamczewska-Stachura, acociacija „Love Does Not Exclude“, Varšuva

Milena Adamczewska-Stachura yra teisininkė, įgijusi tarptautinės žmogaus teisių teisės magistro laipsnį, besispecializuojanti kovos su diskriminacija teisės ir LGBT + teisių apsaugos srityje. Nuo 2018 iki 2020 metų ji dirbo Lenkijos Žmogaus teisių komisaro kanceliarijos Vienodo požiūrio skyriuje, kuris yra atsakingas už visas su lytine orientacija ir lytine tapatybe susijusias bylas, įskaitant strategines bylas dėl vadinamųjų „zonų be LGBT“. Šiuo metu ji koordinuoja fondą „Law Does Not Exclude“ , padedantį LGBT + žmonėms, kuriems reikia teisinės pagalbos.

Vaivorykštės šeimų pasakojimai iš R.I.S.E. projekto partnerių šalių
Klausimai ir atsakymai su R.I.S.E. projekto konsorciumo atstovais

Pertrauka 11.45 – 12.15 

II DALIS. ŠEIMOS TEISIŲ APSAUGA IR TARPTAUTINIS KONTEKSTAS: SPRAGOS IR PASIEKIMAI

12.15 – 13.15

 Anti-Gender kampanijos

Prof. David Paternotte, Université Libre de Bruxelles (Briuselis)

David’as Paternotte’as dėsto sociologiją ir Europos studijas ir drauge su kolegomis vadovauja lyčių ir lytiškumo seminarams „Libre de Bruxelles“ universitete. Jis yra išleidęs knygą Gay Marriage: Belgija, Prancūzija, Ispanija“ (2011 m.), taip pat buvo vienas iš knygų „Ashgate Research Companion to Lesbian and Gay Activism“ (2015) bei „LGBT Activism and the Making of Europe“ (2014) autorių. David’as Paternotte’as yra vienas iš žurnalų „Sextant“ („Editions de l’Université de Bruxelles“) ir „Global Queer Politics“ kolekcijos („Palgrave“) redaktorių. Jis taip pat yra atsakingas už Lyčių studijų magistro pakopos programą, įtrauktą į visus prancūzakalbių Belgijos universitetų studijų programas.

Heteroseksualių asmenų požiūris į LG poras bei tėvus septyniose Europos šalyse

Dr. Salvatore D’Amore, Université Libre de Bruxelles (nuotoliniu būdu)

Daktaras Salvatore D’Amore yra psichologas, psichoterapeutas, jis taip pat dirba sisteminio požiūrio į šeimos ir porų įvairovę instruktoriumi ir vadovu keliuose universitetuose ir psichoterapijos mokymo centruose tiek nacionaliniu, tiek Europos lygiu. Šiuo metu jo klinikinė veikla skirta vienišų tėvų, gėjų ir lesbiečių porų, patėvių šeimų ir tos pačios lyties šeimų terapijai, konsultavimui ir palaikymui.

Kampanija „Santuoka visiems“: naujausi tos pačios lyties šeimos teisių pripažinimo pokyčiai Šveicarijoje

Maria von Känel, Šveicarijos vaivorykštinių šeimų asociacija („Swiss Rainbow Families Association“), Tarptautinės šeimos lygybės dienos ir  kampanijos „Santuoka visiems!“ vadovė, Ciurichas, Šveicarija

Marija yra Šveicarijos vaivorykštės šeimų asociacijos įkūrėja, taip pat – generalinė direktorė nuo 2010 metų, kampanijos „Santuoka visiems“ pirmininkė. Jai kilo idėja paskirti dieną būtent LGBTI šeimoms, skirtą švęsti vaivorykštines šeimas visame pasaulyje. Tarptautinė šeimos lygybės diena (angl. The International Family Equality Day, IFED) yra oficiali LGBTI sąmoningumo diena, kuri nuo 2012 metais pažymima kiekvieną pirmąjį gegužės sekmadienį. Europos Taryba pripažįsta IFED kaip svarbią kovos su homofobija ir transfobija bei tolerantiškos ir darnios visuomenės skatinimo priemonę.

Pareiškėjo perspektyva: Europos Sąjungos Teisingumo Teismas ir tos pačios lyties šeimų pripažinimas

Adrian Coman daugiau nei 20 metų dirba žmogaus teisių advokacijos, filantropijos, švietimo ir politikos srityse.  Nuo 2013  metų jis koordinuoja tarptautinę žmogaus teisių programą „Arcus“ fonde Niujorke. Adrian bylinėjosi byloje C‑673/16, Coman, Hamilton ir ACCEPT prieš Rumuniją, kurioje Europos Sąjungos Teisingumo Teismas nusprendė, jog sąvoka „sutuoktinis“  apima tos pačios lyties sutuoktinius ar partnerius ES judėjimo laisvės kontekste. Iš to sekė Rumunijos Konstitucinio Tesimo sprendimas, kuriame buvo pripažinta tos pačios lyties porų teisė į privatų ir šeimos gyvenimą.

Klausimų-atsakymų sesija

III DALIS. ŠEIMOS ĮVAIROVĖS IR LYGIŲ GALIMYBIŲ PRAKTINIS INTEGRAVIMAS. DISKUSIJA SU LGBTI+ DRAUGIŠKO VERSLO ATSTOVAIS

13.30–14.15 val.

Dalyviai:

  • Mariano Andrade Gonzalez , „Moody’s vadovas Lietuvoje
  • Amelia Sestilo, įvairovės vadovė , „Telia Global Services Lithuania“ ir „Telia LT“
  • Dr. Jean-Luc Vey, Deutsche Bank Įvairovės vadovas (Frankfurtas, Vokietija), „PROUT AT WORK“ valdybos narys.  „PROUT AT WORK“ yra pirmaujanti Vokietijos idėjų grupė, teikianti patarimus ir formuojanti diskusijas LGBTIQ temomis darbovietėse.
  • Dr. M.V. Lee Badgett, Masačiusetso Amhersto universiteto ekonomikos profesorė pristatymas (nuotoliniu būdu)
  1. V. Lee Badgett yra Masačusetso Amhersto universiteto ekonomikos profesorė ir buvusi UMass Amherst viešosios politikos mokyklos direktorė. Ji taip pat yra „Williams“ mokslininkė UCLA „Williams“ institute, viena iš instituto įkūrėjų ir pirmoji tyrimų direktorė. Profesorė Badgett buvo Pasaulio banko, „Open For Business“, UNDP, USAID, IDB, ADB, JAV valstybės departamento, EBPO, pasaulinių įmonių ir LGBTI organizacijų konsultantė, patarėja ar pranešėja LGBTI klausimais. Jos tyrimai sutelkti į pasaulinius kaštus, patiriamus dėl homofobijos ir transfobijos, LGBTI žmonių ekonominį įgalinimą ir LGBTI ekonominę nelygybę (įskaitant darbo užmokesčio skirtumus, diskriminaciją užimtumo srityje ir skurdą). Naujausioje savo knygoje „The Economic Case for LGBT Equality: Why Fair and Equal Treatment Benefits Us All“  („Beacon Press“, 2020) mokslininkė sutelkia dėmesį į neigiamus ekonominius nelygybės sukeliamus padarinius.Baigiamasis pranešimas

    Victor Madrigal-Borloz, Jungtinių Tautų nepriklausomas smurto ir diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės ekspertas.

    Informacija: Monika Antanaitytė, monika@gay.lt