Lapkričio 7 d. projekto „Nieko apie mus be mūsų: LGBT jaunimo įgalinimas kovoje prieš patyčias“ komanda dalyvavo specialioje Žinių radijo laidoje „Nuomonių studija“ su Lina Luneckiene.
Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL komunikacijos vadovė Eglė Kuktoraitė ir Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės bei „Beigelių krautuvėlės“ atstovė Dovilė Rūkaitė laidoje kalbėjo apie patyčias mokykloje bei kaip keičiasi LGBT ir žydų moksleivių situacija Lietuvoje. Aptarti vykdyto projekto rezultatai bei iššūkiai, su kuriais teko susidurti.
Eglė neslėpė, jog buvo parengta labai ambicinga projekto koncepcija bei nusiteikta pernelyg optimistiškai, mat įgyvendinant projektą teko susidurti su kitokia realybe. „Išryškėjo netgi didesnis priešiškumas kalbėjimui LGBT klausimais mokykloje, negu galėjome įsivaizduoti“, – apie savo patirtį pasakojo ji. Kilusi „isterija“ dėl lytiškumo ugdymo, pasak jos, palietė visus, tad reikalingas konsensusas su mokyklos bendruomene. Tačiau visos numatytos veiklos buvo įgyvendintos ir LGL komunikacijos vadovė pasidžiaugė realizuotu prasmingu pokyčiu.
„Galima pasakyti, kad LGBT moksleivis Lietuvos mokyklose jaučiasi visiškai nematomas, t.y. jis visiškai ištirpsta toje heteronormatyvioje erdvėje, jis negali būti savimi, kalbėti apie savo tapatybę“ – moksleivių skauduliais, išryškėjusiais apklausoje, dalinosi Eglė. Kalbėjimas apie savo seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę priveda prie patyčių, priekabiavimo, netgi fizinio smurto. Kartais mokytojai ne tik, kad nepadeda, bet ir patys prisideda prie neapykantą kurstančios kalbos. Tačiau pačių moksleivių nuomone, būtent kalbėjimas šioje situacijoje yra geriausias problemos sprendimo būdas. Jie nori lytinio švietimo mokyklose, į kurį būtų įtraukti ir LGBT žmogaus teisių klausimai, jog būtų vykdomi mokymai mokytojams, kurie kartais šiomis temomis neturi elementarių žinių. „Atotrūkis tarp kartų yra itin ryškus“, – teigė projekto įgyvendintoja.
Paklausta apie teigiamas naujienas, Eglė įvardijo didesnį LGBT moksleivių matomumą mokykloje, dėl kurio šie jaunuoliai nesijaučia visiškai vieni, priklausydami LGBT bendruomenei.
„Beigelių krautuvėlės“ atstovė Dovilė trumpai supažindino klausytojus su krautuvėlės misija ir idėja. „Mes sakom, kad beigelius kepame kovodami prieš visas netolerancijos apraiškas, patyčias, antisemitizmą. Mūsų šešių beigelių logotipe, kurie visi yra skirtingos spalvos, atsispindi ta idėja, jog mes atviri visiems“, – pasakojo moteris. Dovilė pasidžiaugė ilgamete partneryste su LGL bei produktyviai praleistais pusantrų metų. Ji neslėpė, jog būta ir iššūkių, tačiau darbas su vaikais jai buvo nuostabi patirtis. Vaikai supratingi ir užjautė ne tik dėl įvykių Izraelyje, bet yra ir puikiai susipažinę su žydiškomis tradicijomis. Taip pat žydų bendruomenės atstovė pasidalijo savo džiaugsmais dėl egzistuojančių progresyvių ir atvirų mokytojų, sutikusių prisidėti prie projekto. Nors kai kurios mokyklos ir nesutiko jų įsileisti, tikindamos, jog „šitų gėjų pas mus jau tikrai nebus“, Dovilė nepraranda vilties, kad mokyklos taps atviresnės.
Eglė užsiminė, jog ir toliau ketina vykdyti projekto branduolį sudarančias bei pabrėžė, jog paramą LGBT moksleiviai gali gauti LGL emocinės paramos platformoje.
Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Nieko apie mus be mūsų: LGBT jaunimo įgalinimas kovoje prieš patyčias“. Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.