Konferencijoje Kaune – „nematomo“ smurto problemos priežastys ir pasekmės

Š. m. gegužės 29 dieną nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL atstovai dalyvavo labdaros ir paramos fondo „Frida“ rengtoje tarpdisciplininėje konferencijoje – diskusijoje „Smurtas aplink mus: priežastys, pasekmės ir sprendimo būdai“, kuri vyko Kauno miesto savivaldybės Didžiojoje salėje. Konferencija siekta atkreipti dėmesį į smurto problemą mūsų visuomenėje ir dalintis įžvalgomis smurto įveikimo tema.

Konferencijos metu LSMU Kauno Klinikų Psichiatrijos klinikos vaikų-paauglių psichiatrijos gydytoja – rezidentė/Fondo FRIDA paauglių dienos centro koordinatorė Justina Matviekaitė nuodugniai apžvelgė smurto pasekmes įvairioms visuomenės grupėms. „Vaikų linijos“ atstovė Gintė Jaseliūnaitė atskleidė problemų, su kuriomis susiduria Lietuvos vaikai ir paaugliai mastą. Apie įrankius ir būdus smurtui įveikti kalbėjo bei diskusijai kvietė Vilniaus Moterų Namų vadovė Lilija Henrika Vasiliauskienė ir Žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė. Lygių galimybių plėtros centro atstovė Margarita Jankauskaitė dekonstravo stiprų smurto ir visą viešą erdvę persmelkusios erotikos ryšį. Tolerantiško Jaunimo Asociacijos valdybos pirmininkė Juliana Karlo pasidalino įžvalgomis apie didžiajai visuomenės daliai nematomą ir todėl atmetamą kaip neegzistuojantį smurtą homoseksualių asmenų porose.

Pranešėjai atkreipė dėmesį į tai, kad giliai įsišaknijęs smurtas mūsų visuomenėje pasireiškia įvairiais būdais ir paveikia skirtingo amžiaus bei socialines grupes. Skirtingi smurto pasireiškimai nėra izoliuoti tam tikros srities atvejai – jie yra smurtinės visuomenės požymiai. Todėl akivaizdu, jog smurtas lyties pagrindu ir artimoje aplinkoje, patyčios, psichologinis ir „nematomas“ smurtas tiesiogiai arba netiesiogiai liečia kiekvieną Lietuvos visuomenės narį. Diskusijos dalyviai išreiškė viltį, jog įsigilinę į „nematomo“ smurto lyties pagrindu ir artimoje aplinkoje problemos priežastis ir pasekmes, galėsime kurti laisvą, demokratišką visuomenę be smurto.

Tos pačios dienos vakarą konferencijos organizatoriai pakvietė į labdaros ir paramos fondo „Frida“ oficialų pristatymą ir priėmimą Kauno miesto rotušės Didžiojoje salėje. Renginio metu fondo vadovė Daiva Baranauskė pristatė nevyriausybinės moterų organizacijos misiją: skatinti ir diegti faktinę lyčių lygybę Lietuvoje, mažinti moterų diskriminaciją ir kovoti su smurtu prieš moteris, vaikus bei jaunus žmones, skatinti visuomenės toleranciją ir pagarbą pažeidžiamoms visuomenės grupėms, socialiai marginalizuojamų žmonių integraciją į visuomenę, vykdyti advokaciją, edukacinę ir kitas veiklas.