Juodkalnijoje uždraustos LGBT* bendruomenės eitynės

Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją (angl. akronimas ‘IDAHOT’) proga Juodkalnijoje vykstančio Europos tarpvyriausybinio forumo, kuriame dalyvauja ir asociacijos LGL atstovai, išvakarėse šalyje uždraustos š. m. balandžio 24 dieną turėjusios vykti „Academic Walk of Pride“ eitynės. Juodkalnijos policija nesuteikė leidimo organizuoti LGBT* bendruomenės eitynių ir nepateikė jokių alternatyvių pasiūlymų dėl renginio vietos ir laiko.

Atsakingos šalies institucijos nurodė, jog taikias LGBT* bendruomenės eitynes surengti yra „pernelyg rizikinga“. Renginio organizatoriai pateikė skundą ir prašymą „Academic Walk of Pride“ eitynes organizuoti š. m. gegužės 8 dieną, tačiau policija ir šį kartą „visuomenės saugumo“ sąskaita apribojo LGBT* asmenų išraiškos laisvę ir teisę į taikius susirinkimus.

„Šalies teisėsaugos pareigūnų atsisakymas užtikrinti LGBT* bendruomenės teisę į taikius susirinkimus Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją, kurios metu viso pasaulio aktyvistai eitynėmis ir kitais renginiais siekia atkreipti dėmesį į LGBT* asmenų patiriamą diskriminaciją ir smurtą, išvakarėse yra tikras akibrokštas,“ – tikino asociacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

„Pagrindinės LGBT* asmenų žmogaus teisės šalyje apribotos būtent tada, kai visos Europos dėmesys krypsta į Juodkalnijoje vykstantį Europos tarpvyriausybinį forumą. Žinia apie vietos LGBT* bendruomenės teisių apribojimus nustelbė prasmingą nacionaliniu mastu vykdomą LGBT* asmenų teisių advokacijos veiklą. Teisėsaugos institucijos privalo ginti visų piliečių pagrindines teises ir laisves, ypatingai teisę į taikius susirinkimus. Veiksminga žmogaus teisių apsauga turi tapti kasdienybe, o ne vienkartine privilegija,“ – pabrėžė asociacijos LGL vadovas.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL reiškia susirūpinimą dėl iniciatyvų, kuriomis siekiama riboti LGBT* asmenų teisę į taikius susirinkimus. Asociacija LGL tikisi, jog atsakingos Juodkalnijos institucijos nedelsdamos pateiks alternatyvų pasiūlymą dėl šalies LGBT* bendruomenės eitynių maršruto ir apgins LGBT* asmenų teisę į taikius susirinkimus bei saviraiškos ir žodžio laisvę.