JAV policijai nepranešama apie daugiau nei pusę neapykantos nusikaltimų

Š. m. birželio 29 dieną JAV federalinės valdžios paskelbta ataskaita parodė, kad per pastaruosius 12 metų didžioji dauguma neapykantos nusikaltimus patyrusių gyventojų apie savo patirtis policijai nepranešė. Šie apklausos duomenys sukėlė žmogaus teisių gynėjų susirūpinimą dėl šiuo metu šalyje tvyrančios įtampos tarp afroamerikiečių ir lotynų amerikiečių bendruomenių bei policijos pareigūnų.

JAV Teisingumo statistikos biuro pateikiamoje ataskaitoje skelbiama, kad nuo 2004 iki 2015 metų JAV buvo įvykdyta apie 250 000 neapykantos nusikaltimų, tačiau dėl įvairių priežasčių daugiau nei apie pusę jų policijai nebuvo pranešta. Ataskaitoje nurodoma, kad dažniausiai apie nusikaltimus nebuvo pranešama, nes tokie įvykiai buvo „išsprendžiami kitais būdais“. Asmenys apie neapykantos nusikaltimus taip pat nepranešdavo, nes nemanė, kad jie yra svarbūs arba, kad policija galės suteikti reikalingą pagalbą.

Kalifornijos valstijos universiteto Neapykantos ir ekstremizmo studijų centro direktoriaus Briano Levino teigimu, naujoji ataskaita parodė, kad egzistuoja kliūtys, trukdančios pranešti apie neapykantos nusikaltimus.

„Daug nukentėjusiųjų nepraneša apie neapykantos nusikaltimus dėl asmeninių ir institucinių priežasčių“, – komentavo mokslininkas. B. Levino teigimu, kai kurie imigrantai iš Lotynų Amerikos šalių nėra linkę pranešti apie tariamus neapykantos nusikaltimus, nes baiminasi būti deportuoti.

Žmogaus teisių gynėjai skelbia, kad problema tik gilėja, JAV prezidento D. Trumpo administracijai įgyvendinant griežtesnę imigracijos politiką.

Ataskaitoje nurodoma, kad nuo neapykantos nusikaltimų dažniausiai nukenčia ispanų kilmės gyventojai, po jų – juodaodžiai.

„Aš manau, kad ši atskaita rodo tą baimę, kuri tvyro mūsų bendruomenėse“, – aiškino Bostone įkurtos imigrantų teises ginančios organizacijos „Centro Presente“ vykdomoji direktorė Patricia Montes. Ji taip pat nurodė besibaiminanti, kad ateityje atvykėliai iš Lotynų Amerikos bus dar mažiau linkę pranešti apie neapykantos nusikaltimus.

Atskaitoje nurodoma, kad nuo 2004 iki 2015 m. neapykantos nusikaltimų skaičius reikšmingai neaugo. Teigiama, kad 2011-2015 metų laikotarpiu neapykantos nusikaltimai dažniausiai buvo motyvuoti rasės pagrindu (daugiau nei 48 proc. atvejų). 35 proc. atvejų tarp neapykantos nusikaltimo motyvų buvo minimas etniškumas, 22 proc. – seksualinė orientacija.

Policijos pareigūnai Jungtinėse Valstijose jau seniai laužo galvas, kaip derėtų klasifikuoti neapykantos nusikaltimus. Kalifornijos valstijos universiteto mokslininkas B. Levinas tikina, kad nors kai kurie nukentėjusieji nepraneša apie nusikaltimus, nes nepasitiki pačia policija, dalis LGBT* asmenų nesiryžta to daryti, nes bijo prarasti darbą arba nenori, kad apie jų seksualinę orientaciją sužinotų artimieji.