“Human Rights Watch”: informaciją apie LGBT* asmenis ribojantys įstatymai skatina neapykantos nusikaltimus

Organizacija “Human Rights Watch” paskelbė naują ataskaitą, kuri atskleidžia augantį ekstremalių smurto protrūkių prieš LGBT* asmenis Rusijoje mastą. Ataskaitoje “Teisė pakenkti” (angl. ‘Licence to Harm’) pateikiama interviu su LGBT* asmenimis bei žmogaus teisių aktyvistais metu surinkta medžiaga apie jų patiriamą persekiojimą ir prievartą. Ataskaitoje pažymimas ir šalies teisėsaugos pareigūnų atsisakymas tinkamai ištirti neapykantos nusikaltimus ir patraukti jų kaltininkus baudžiamojon atsakomybėn.

Ataskaitoje pažymima, jog Rusijai priėmus informaciją apie homoseksualius asmenis vaikams draudžiantį skleisti įstatymą ženkliai išaugo homofobijos motyvuotų nusikaltimų ir priekabiavimo prie LGBT* asmenų incidentų skaičius. Pastarieji susiduria su viešai išsakoma neapykantos kalba, apšaukiami “pedofilais”, “iškrypėliais” ir atleidžiami iš darbo.

Homofobinio nusikaltimo auka tapęs rusas interviu pasakojo: “Metro prisigretino vyras ir paklausė, ar nebijau vaikščioti “šitaip apsirengęs”. Manęs paklausė, “ar žinai, kad turim įstatymą, kuris draudžia gėjus?” Tada ėmė garsiai plūstis, badė pirštais ir nusekė į metro traukinį, kur smogė į veidą.”

“Human Rights Watch” ataskaita informuoja apie ekstremalių homofobų grupuotes, kurios grobia ir prievartauja homoseksualius asmenis, neretai savo išpuolius nufilmuoja bei išplatina internete. Rusų milicija dažniausiai atsisako tirti šiuos nusikaltimus, motyvuodama, kad aukos “pačios išprovokavo smurto protrūkį”. Nedidelis procentas užpuolikų, kurie buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn, atsipirko išimtinai švelniomis bausmėmis.

Homofobų grupuotės išpuolį asmeniškai patyręs jaunuolis pasakojo: “Buvo penkta valanda vakaro, prekybos centras – pilnas žmonių, bet niekas jų nesustabdė ir neįsikišo,” – prisiminė neapykantos nusikaltimo auka.

“Human Rights Watch” tyrėja Tanya Cooper pabrėžė: “LGBT* rusų patiriamas smurtas ir prievarta neabejotinai sietinas su homofobiniais motyvais. Šalies valdžios institucijos tai sąmoningai ignoruoja, nepripažįsta neapykantos nusikaltimų ir atsisako apginti jų aukas. Rusijos teisėsaugos institucijos turi visas priemones patraukti homofobinių nusikaltimų kaltininkus baudžiamojon atsakomybėn, tačiau to nedaro. Nesugebėjimas sustabdyti homofobinio smurto ir agresijos padidina LGBT* asmenų riziką tapti jų aukomis, – akcentavo T. Cooper.

“Informaciją apie homoseksualius asmenis ribojantis įstatymas neapsaugo nė vieno, tik suteikia homofobams palankią priežastį manyti, kad LGBT* žmonių gyvybės valdžiai rūpi mažiau. Rusijos įstatymų leidėjai privalo panaikinti šį palankias sąlygas neapykantos nusikaltimams sudarantį įstatymą ir pažaboti šalies LGBT* piliečių nuolat patiriamą diskriminaciją,” – ragino “Human Rights Watch” atstovė.