„EuroPride 2015“ eitynių Rygoje išvakarėse – raginimas užtikrinti renginio dalyvių saugumą

Š. m. birželio 17 dieną tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ paragino Latvijos Respublikos vyriausybę įsipareigoti užtikrinti š. m. birželio 20 dieną vyksiančių „EuroPride 2015“ eitynių dalyvių saugumą. Š. m. birželio 20 dieną Rygos centre vyksiančios LGBT* bendruomenės eitynės taps „EuroPride 2015“ festivalio kulminacija.

„EuroPride 2015“ festivalio organizatoriai latvių LGBT* organizacija „Mozaika“ pabrėžia, jog nors vietos valdžios institucijos yra linkusios bendradarbiauti, šalies vyriausybės atstovai neišreiškė paramos LGBT* asmenų teisei į taikius susirinkimus bei išraiškos ir žodžio laisvei. 2014 metų gruodžio mėnesį Latvijos prezidentas Andris Bėrzinis taip pat pareiškė, jog „homoseksualumas neturi būti skatinamas ir primetamas“.

„EuroPride 2015“ rengėjai latvių LGBT* organizacija „Mozaika“ susidūrė ir su kitais nenumatytais iššūkiais. Š. m. vasario 20 dieną festivalio organizatoriai kreipėsi į Rygos miesto savivaldybę dėl leidimo rengti eitynes ir patyrė šoką: „tradicinių vertybių“ šalininkai šią dieną jau buvo įregistravę protestą prieš „seksualinius nukrypimus, įvairius iškrypimus ir kitus keistus dalykus“ toje pačioje vietoje, kur numatyta rengti LGBT* eitynes. Grupelė „antiglobalistais“ pasivadinusių individų pasinaudojo savivaldybės įstatymo nuostatų spraga, kad pasipriešintų LGBT* eitynėms Rygoje.

Organizatorių teigimu, įmonių parama „EuroPride 2015“, nepaisant didelių lėšų pritraukimo komandos pastangų, taip pat buvo labai vangi. Nors festivalį remia JAV ambasada Rygoje, Nyderlandų ambasada Rygoje, Vokietijos ambasada ​​Rygoje, skrydžių bendrovė „airBaltic“ bei keletas privačių asmenų, tarptautinės kompanijos, kurios paprastai palaiko LGBT* bendruomenę visame pasaulyje, atsisakė remti „EuroPride 2015“ renginius Latvijoje.

Žmogaus teisių aktyvistai iš viso pasaulio, tarp jų ir nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL atstovai bei į eitynes vyktantieji LGL užsakytu autobusu, prisijungs prie š. m. birželio 15-21 dienomis pirmą kartą Baltijos šalyse organizuojamų „EuroPride“ renginių, kurie suteikia neįkainojamą galimybę atkreipti visos Europos dėmesį į LGBT* žmogaus teisių padėtį regione. Šiais metais tradicinė Lietuvos, Latvijos bei Estijos „BalticPride“ renginių savaitė sujungiama su „EuroPride 2015“, kurio renginių šeimininke taps Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Latvijos sostinė Ryga.

„Tai, kad Latvijos vyriausybė akivaizdžiai demonstruoja diskomfortą, jog šalis tapo „EuroPride 2015“ festivalio šeimininke, kelia nerimą. Užuot išreiškę paramą renginiams, kurie skatina visuomenės atvirumą ir toleranciją, Latvijos lyderiai atsuko nugarą vietos LGBT* bendruomenei. Kaip Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti šalis, Latvija turėtų tapti pavyzdžiu siekiant pasipriešinti homofobijai ir diskriminacijai,“ – įsitikinusi tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ atstovė Lucy Freeman.

„Šalies valdžios atstovai privalo įvertinti homofobinių neapykantos nusikaltimų prieš LGBT* bendruomenę riziką. Tikimės, jog birželio 20 dieną Rygoje vyksiančios „EuroPride“ eitynės paskatins realius pokyčius ir perduos pasauliui žinutę, jog progresas siekiant LGBT* asmenų teisių įtvirtinimo Latvijoje yra įmanomas, o visuomenėje paplitusią diskriminaciją pakeis tolerancija,“ – pabrėžė L. Freeman.

„Apmaudu, tačiau didžioji Latvijos visuomenės dalis nepritaria „EuroPride 2015“ eitynėms. Dėl šios priežasties siekti LGBT* asmenų teisių įtvirtinimo šalyje – sudėtinga. Latvijos vyriausybė „nemato“ tos pačios lyties porų, nepripažįsta homofobinių neapykantos nusikaltimų, o aukšto lygio politikai neretai kalbėdami pasitelkia homofobišką retoriką,“ – komentavo „EuroPride 2015“ pirmininkas Kasparas Zalitis.

„Nepaisant to, džiaugiamės galimybe rengti „EuroPride 2015“ festivalį Rygoje. Tai labai svarbu ne tik Latvijai bei Rytų Europai, bet ir visam regionui, nepamirštant ir posovietinės erdvės, kurioje žodžio laisvė ir teisė į taikius susirinkimus yra puolama kiekvieną dieną. Dabar solidarumas – svarbesnis nei kada nors anksčiau,“ – pabrėžė „EuroPride 2015“ pirmininkas Kasparas Zalitis.

2016 metais LGBT* bendruomenės festivalio organizavimo estafetę iš Rygos perims Vilnius, į kurį sugrįš tradicinis „Baltic Pride“. Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovo Vladimiro Simonko teigimu, „EuroPride“ priartėjimas iki Europos Sąjungos sienų ribų savaime įgyja politinę reikšmę, tad politinis formatas yra neišvengiamas.

„Kiekvienas regionas diktuoja savas aktualijas. Romoje buvo vienas akcentas, o Rygoje reikia praplėsti savo poziciją dėl žmogaus teisių Baltarusijoje, Rusijoje. Nederėtų pamiršti, kad ir mūsų mylima Ukraina turi problemų su žmogaus teisėmis nepaisant karo,“– pažymėjo V. Simonko. „EuroPride“ turi siųsti stiprią žinią politikams, kad privalome būti nuoseklūs ir pabrėždami mūsų strateginę partnerystę su kaimyninėmis šalimis nepamiršti kelti ir klausimų, kurie yra nepatogūs,“ – pridūrė asociacijos LGL vadovas.

Savo ruožtu asociacijos LGL atstovai ne tik aktyviai įsitraukė į š. m. birželio 15-21 dienomis Rygoje vykstančio „EuroPride 2015“ festivalio veiklas, bet ir organizuoja kelionę į š. m. birželio 20 dieną Latvijos sostinėje vyksiančias „EuroPride 2015“ eitynes. Vykstantieji specialiai LGL užsakytu autobusu turės galimybę nemokamai nuvykti tiesiai į renginį, prisijungti prie dešimčių tūkstančių eitynių dalyvių bei atstovauti Lietuvą žygiuojant su LGL vėliava kartu su šaunia kompanija: asociacijos LGL darbuotojais, savanoriais ir bičiuliais.

Kelionės metu autobuso keleivių laukia interaktyvi Margaritos Jankauskaitės paskaita „EuroPride 2015: atvirumo sau ir kitiems svarba“*, queer kino seansas ir nemokami gaivieji gėrimai bei sumuštiniai, todėl maloniai kviesime skirti bent 3 eurų paramą, kad kitais metais “BalticPride” eitynės Vilniuje būtų dar įsimintinesnės! „Kiekvienas Pride renginys yra dovana miestui ir jo gyventojams. Eitynių tikslas gali būti tas pats, bet žmonės, muzikantai, oras, „PrideHouse“ visuomet sukuria unikalią atmosferą. Pabandome būti optimistais, galbūt mums pasiseks ir „Baltic Pride 2016“ bus dar įdomesnis už „EuroPride,“– tikino asociacijos LGL vadovas V. Simonko.

Š. m. birželio 15-21 dienomis Rygoje jūsų laukia plati „EuroPride 2015“ renginių įvairovė: tarptautinė konferencija „Žodžio laisvė ir teisė į taikius susirinkimus: pasaulio perspektyvos“, gebėjimų stiprinimo klinikos LGBT* aktyvistams, LGBT* verslo forumas, paroda „LGBT* Latvijoje nuo 20-ojo amžiaus pradžios“, „Juodojo Gvazdiko“ kino festivalis bei platus integraciją ir lygybę švenčiančių kūrybinių dirbtuvių ir seminarų spektras.

eea_grants_320* Renginys organizuojamas pagal Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO Programos Lietuvoje remiamą projektą “Link praktinio LGBT* teisių įgyvendinimo Lietuvoje“. Projekto įgyvendinimą remia Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO Programa. Norvegijos Karalystė, Islandijos Respublika ir Lichtenšteino Kunigaikštystė, siekdamos prisidėti prie ekonominių ir socialinių skirtumų mažinimo Europos Ekonominėje Erdvėje (EEE), sukūrė EEE ir Norvegijos finansinius mechanizmus.