Vasario 22 dieną minima Europos nusikaltimų aukų diena. Ši diena skirta prisiminti tuos, kurie nukentėjo nuo neapykantos nusikaltimų. Tai – milijonai žmonių kasmet: vaikai ir suaugusieji, moterys ir vyrai, Europos gyventojai ir lankytojai. Europos nusikaltimų aukų diena suteikia progą pripažinti nukentėjusiųjų padėtį skirtingose šalyse ir atkreipti dėmesį į nusikaltimų aukų poreikius.
Visoje Europoje ir pasaulyje pranešimai apie nusikaltimus (terorizmą, prievartą, smurtą šeimoje, neapykantos nusikaltimus, prekybą žmonėmis, apiplėšimus) nuolat primena, kokie jie nenuspėjami. Daugelyje šalių aukų paramos tarnybos nedelsiant reaguoja siekdamos padėti neapykantos nusikaltimų aukoms. Tokia operatyvi reakcija yra gyvybiškai svarbi.
Tačiau turime pripažinti, kad parama aukoms ne visada prieinama kiekvienoje Europos ar pasaulio šalyje. Ne kiekvienoje valstybėje nacionalinės aukų paramos tarnybos egzistuoja ir yra pakankamai finansuojamos. Ne kiekvienas nukentėjęs asmuo turi galimybę naudotis aukų paramos tarnybų paslaugomis, net jei jos yra prieinamos. Deja, neretai išryškėja didelis atotrūkis tarp teorinių ir praktinių aukų teisių.
2015 metais tai nebegali tęstis. Kiekviena Europos Sąjungos valstybė narė aiškiai įsipareigojo įkurti aukų paramos tarnybas (tiek bendrąsias, tiek specializuotas), užtikrinti visapusišką ir veiksmingą nusikaltimų aukų teisių apsaugą bei iki š. m. lapkričio 16 d. turi perkelti Nusikaltimų aukų teisių direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę.
Visos nusikaltimų aukos, nesvarbu, kokį nusikaltimą patyrė, nesvarbu, kur jis įvyko, nesvarbu, kas tapo jo auka, iš kur ji kilusi ar kokia jos persekiojimo priežastis, turi teisę į pagarbų elgesį. Nusikaltimo auka turi gauti paramą iš karto po nusikaltimo ir po jo, ir tiek laiko, kiek būtina. Teisėsaugos institucijos turi nenuilstamai dirbti, kad surastų, nuteistų ir nubaustų nusikaltėlius bei apsaugotų nusikaltimų aukas. Teisėsaugos sistemos negali aukoms sukelti dar daugiau žalos ir kančių.
Įgyvendindamos ES Nusikaltimų aukų teisių direktyvą šalys narės privalo užtikrinti, kad:
- su aukomis būtų elgiamasi pagarbiai, o policininkai, prokurorai ir teisėjai būtų mokomi, kaip tinkamai su jomis elgtis;
- aukos gautų suprantamos informacijos apie savo teises ir bylą;
- aukoms būtų teikiama parama kiekvienoje valstybėje narėje;
- aukos galėtų dalyvauti nagrinėjant bylą, jeigu to nori, ir joms būtų padedama dalyvauti teisme;
- būtų nustatomos tokios pažeidžiamos aukos kaip vaikai, neįgalieji ar išžaginimo aukos, ir joms teikiama tinkama parama;
- policijai tiriant nusikaltimą ir nagrinėjant bylą būtų užtikrinta aukų apsauga.
Asociacija LGL turi ilgametę patirtį bendraujant su teisėsaugos institucijomis – teikia informaciją, padeda LGBT* bendruomenės nariams, patyrusiems neapykantos nusikaltimus, pildyti pareiškimus, ruošia skundus dėl Lygių galimybių įstatymo pažeidimų bei stebi neapykantą kurstančius komentarus internete. Š. m. spalio pradžioje žengtas dar vienas svarus žingsnis: kartu su teisės specialistais parengtas metodinis leidinys policininkams apie neapykantos nusikaltimus. Šį leidinį galite rasti LGBT* centro bibliotekoje, internete, juo dalinamasi ir su viešosiomis bibliotekomis bei policijos pareigūnus ruošiančiomis institucijomis. Tikimės, kad knyga papildys pareigūnų turimas žinias ir padės greičiau bei kokybiškiau ištirti neapykantos nusikaltimus.