Estija įpareigota atlyginti žalą dėl neužtikrinto civilinės partnerystės įgyvendinimo

Š. m. vasario 7 dieną Talino (Estija) administracinis teismas priėmė nutarimą, kad valstybė pažeidė suinteresuotųjų šalių interesus ir turi atlyginti žalą dėl nesugebėjimo priimti prieš metus įsigaliojusio lyčiai neutralios civilinės partnerystės įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų. Sprendimas priimtas teisininko Reimo Mets, kuris neatmetė galimybės imtis tolesnių veiksmų prieš valstybę, byloje.

LGBT* asmenų interesus ginantis advokatas R. Mets tikino neatmetantis galimybės, kad šis Talino administracinio teismo sprendimas paskatins civilinę partnerystę Estijoje sudariusias poras savo interesus ginti teisme. „Civilinę partnerystę sudariusios poros turi teisę kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo,“ – komentavo teisininkas, pabrėždamas, kad nepriimant įgyvendinamųjų teisės aktų Estijoje pažeidžiami tiek priešingos lyties, tiek vienalyčių porų teisėti lūkesčiai.

Talino administracinis teismas patenkino R. Mets skundą iš dalies ir paskyrė ministerijai sumokėti 1500 eurų vertės kompensaciją už patirtą neturtinę žalą. Teismas išaiškino, kad pareiškėjas neturtinę žalą dėl asmens orumo ir teisę į privataus gyvenimo neliečiamumo patyrė būtent dėl Estijos įstatymų leidėjo neveikimo.

Teismas nustatė, kad užsitęsęs delsimas priimti būtinus įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus pažeidžia teisėtus dalies Estijos piliečių lūkesčius. „Įstatymų leidėjo delsimas priimti būtinus teisės aktus pažeidė pareiškėjo asmens orumą ir teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą,“ – rašoma teismo nutartyje.

Lyčiai neutralios civilinės partnerystės įstatymas Estijoje įsigaliojo 2016 m. sausio 1 dieną, tačiau šalies parlamentas iki šiol nepriėmė įgyvendinamųjų teisės aktų, reikalingų šiam sprendimui įgyvendinti.