Dainininkas Samas Smithas: „Paauglystėje patyriau homofobines patyčias“

Š. m. kovo 9 dieną populiarus britų dainininkas Samas Smithas interviu dienraščiui „The Sun“ atskleidė, jog paauglystėje buvo tapęs homofobinių patyčių auka. 2014 metų gegužę viešai homoseksualumą pripažinęs trijų „Grammy“ statulėlių laureatas privačiame gyvenime savo seksualinės orientacijos neslėpė nuo paauglystės.

„Sunkiausias laikotarpis buvo pirmieji metai vidurinėje mokykloje. Homofobines patyčias patyriau būtent tada, kai dar nepripažinau savo homoseksualumo. Vaikinai nuolat klausinėjo, ar aš gėjus. Atsakydavau, kad ne, o tai juos tik dar labiau įsiutindavo. Atsiskleidžiau sulaukęs vienuolikos. Tai užčiaupė daugelį patyčių iniciatorių,“ – atviravo dainininkas.

„Kai iš mokyklos eidavau į geležinkelio stotį, grupelė kitos mokyklos berniukų mane įžeidinėdavo. Vis prisimenu, kai keliaujant namo nuolatos buvau apšaukiamas pederastu. Tai buvo siaubinga patirtis. Ne tiek man, nes gerai suvokiau, kad jie yra kvaili, neišsilavinę šmikiai. Man buvo neramu dėl draugų, kurie ėjo kartu. Negalėjau pakęsti, kad mano draugai turi klausytis patyčių,“ – pasakojo Samas Smithas. „Kai persikėliau gyventi į Londoną, homofobai mane užpuolė grįžtant iš darbo ir primušė. Tuo metu garsiai kalbėjau telefonu ir dėvėjau rožines ausines, todėl buvo aišku, jog esu gėjus,“ – sakė jis.

Dainininkas taip pat pabrėžė vis stiprėjantį norą prisidėti prie LGBT* asmenų teisių aktyvizmo. „Dabar galiu apie tai kalbėti iš galios pozicijos. Prieš dvejus metus mano aktyvizmą buvo galima prilyginti šlapinimuisi vėjyje. Praėjusių metų pradžioje tiek daug nekalbėjau apie savo seksualinę orientaciją. Bet dabar, kai pardaviau tiek daug muzikos įrašų visame pasaulyje, mano balsas stipresnis,“ – įsitikinęs britų dainininkas.

Š. m. kovo 9 dieną Jungtinės Karalystės Nacionalinis AIDS fondas paskelbė (angl. National Aids Trust) tyrimo „Berniukai, kuriems patinkai berniukai“ (angl. Boys Who Like Boys) ataskaitą, kurios duomenimis, ketvirtadalis homoseksualių ar biseksualių jaunuolių Jungtinėje Karalystėje nežino, kaip perduodamas ŽIV, o trečdalis homofobinių ar bifobinių patyčių aukomis tapusių moksleivių jas patyrė iš mokytojų ar kitų suaugusiųjų.

2014 metais nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL atlikto tyrimo duomenimis, aštuoni iš dešimties homoseksualių ar biseksualių 16-20 metų amžiaus jaunuolių Lietuvoje susidūrė su homofobinėmis ar bifobinėmis patyčiomis mokykloje. Šiems mokiniams teks išgyventi ir patyčių pasekmes: nepasitikėjimą savimi, stresą, o kraštutiniais atvejais – depresiją ar mintis apie savižudybę. Tad labai svarbu, kad mokytojai užimtų aiškią poziciją homofobinių patyčių atžvilgiu, o visa mokyklos bendruomenė žinotų, jog šis reiškinys mokykloje bus pastebėtas ir yra netoleruotinas.

Asociacija LGL primena, kad jei jus aplanko mintys apie depresiją ar savižudybę, galite susisiekti su „Jaunimo linijoje“ budinčiais savanoriais konsultantais (tel.: 8 800 28888, skambinti galima VISĄ PARĄ). Linijoje budintiems konsultantams yra vedami LGBT* jautrumo mokymai, todėl į visus Jūsų klausimus bus atsakyta pagarbiai ir palaikančiai.

Taip pat galite skambinti į LGL biurą (tel.: 8 5 2610314, d.d. 9:00-18:00) arba rašyti mums elektroniniu paštu office@gay.lt. Į Jūsų užklausimą mūsų darbuotojų kolektyvo nariai atsakys per 24 val.