Čekija įteisino tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas

Čekijos Respublika tapo dvyliktąja Europos Sąjungos valstybe, kurioje pripažįstamos tos pačios lyties asmenų civilinės sąjungos.
Registruotos partnerystės įstatymui, kurį šią savaitę po kelerius metus trukusių svarstymų priėmė parlamentas, pritaria du trečdaliai Čekijos gyventojų, tačiau jis tapo itin karštu politiniu klausimu, o deputatams teko įveikti prezidento veto.

Už pasisakė valdančioji socialdemokratų dauguma, valdantieji centro dešinieji bei opozicijos komunistai, prieš – valdantieji krikdemai bei dauguma opozicijos konservatorių.

Prezidento Vaclavo Klauso vetuotą įstatymą parlamentas priėmė vieno balso persvara, plojant už jį kovojusios Čekijos gėjų ir lesbiečių organizacijos atstovams.

V. Klauso nuomone, tai pernelyg didelis valstybės kišimasis į privatų gyvenimą, neteisingai suprastas liberalizmas ir priešrinkiminis socdemų manevras, tačiau socialdemokratai tvirtina įgyvendinę seną rinkiminį pažadą ir laidavę teises, kurios niekam nedarys žalos, o daliai visuomenės tik padės.

Pasak kai kurių priešininkų, įstatymas tėra simbolinis ir per silpnas, anot kitų, pakerta šeimos statusą.

Čekiškas registruotos partnerystės įstatymas neprilygsta santuokai. Jis numato duomenų apie partnerystę įrašymą į piliečio pažymėjimą, teisę teirautis apie partnerio sveikatą, paveldėti, drauge auginti vieno iš partnerių vaikus iš ankstesnės santuokos, skyrybų atveju – alimentų prievolę.

Prezidentas nebegali įstatymo vetuoti antrą kartą. Jis įsigalios birželio-liepos mėnesiais, tai yra parlamento rinkimų laikotarpiu.