Vairuotojas Kanadoje verčiau mes darbą nei vairuos vaivorykštės spalvų autobusą

Š. m. rugpjūčio 28 – rugsėjo 6 dienomis Kalgario mieste Kanadoje vykstančio LGBT* bendruomenės festivalio proga pristatyta vaivorykštės spalvų gatvė ir naujas viešojo transporto autobusas. Tačiau miesto autobusų vairuotojas Jesse Rau tikino verčiau atsisakysiantis savo darbo vietos nei vairuosiąs autobusą su užrašais „Linksmų eitynių“ bei „Važiuok ir didžiuokis“. Religijos laisve motyvuojantis vairuotojas aiškino, jog vairuodamas LGBT* bendruomenės simbolika papuoštą autobusą neva „pamintų savo krikščioniškąsias vertybes“.

„Esu krikščionis, tad man, kaip krikščioniui, homoseksualumas yra vienas tų dalykų, su kuriais negaliu taikstytis. Deja, gyvename tokioje kultūroje, kur nepritarimas tam tikram gyvenimo būdui yra painiojamas su neapykanta,“ – pasakojo vairuotojas. J. Rau vietos žurnalistams guodėsi, jog artimieji nerimauja, kad šeimos maitintojui teks palikti darbą. „Jei būsiu priverstas rinktis tarp tokio didelio kompromiso ir to, ką tikiu esant teisinga, – žinoma teks palikti darbą. Būsiu užspeistas į kampą,“ – aiškino jis.

Kalgario viešojo transporto atstovai savo ruožtu įsitikinę, jog vairuotojai nebūtinai turi asmeniškai pritarti visai informacijai, kuri skelbiama jų vairuojamų autobusų išorėje. Viešojo transporto įmonės vadovai priminė, jog vairuotojo pareiga – vairuoti kiekvieną jiems paskirtą, o ne pasirinktą autobusą.

2007 metais panašioje situacijoje atsidūrė ir nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL. Asociacijos LGL sumanyta informacinė akcija „Homoseksualūs darbuotojai turi teisę būti atviri ir saugūs“ sulaukė Vilniaus ir Kauno valdžios atstovų pasipriešinimo. Abiejuose miestuose tuomet nepasirodė vaivorykštės spalvomis išmarginti autobusai su LGBT* asmenų teises ginančia socialine reklama.

Asociacija LGL primena, kad Lietuvos Respublikos Lygių galimybių įstatymas diskriminaciją draudžia darbo santykių, prekių ir paslaugų teikimo, švietimo bei valdžios institucijų ir įstaigų kompetencijų srityse. Remiantis LR Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos specialistų išaiškinimu, translyčių asmenų diskriminacija yra traktuojama kaip diskriminacija lyties pagrindu.