Patarimai kiekvienam

Tiki, kad visi – heteroseksualūs? Deja, iš apklausos atrodo taip…

Sakoma, kad baimės kyla iš nežinojimo. “Eurobarotmetro” apklausos duomenimis, tik 12 % Lietuvos gyventojų teigia pažįstantys bent vieną gėjų, lesbietę ar biseksualų asmenį, vos 3 % – translytį žmogų. Todėl nenuostabu, jog LGBT asmenys Lietuvoje vis dar susiduria su sustabarėjusiais prietarais, stereotipais, tiesiogine ar netiesiogine diskriminacija. Ar nepažinę įvairių visuomenės grupių galime būti tikri, kad esame tolerantiški?

Todėl sakome: Keisk!

numbers1

Neklausk “Kodėl tai pasirinkai?”

Tai nėra pasirinkimas. Yra daug įvairių teorijų apie seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę, tačiau žmogui, kuris yra homoseksualus, biseksualus ar translytis, tai nėra esminis gyvenimo klausimas ir jis neprivalo išmanyti ir aiškinti biologinių teorijų kiekvienam sutiktam žmogui. Niekas nesirinktų būti atstumtas šeimos ir draugų, sunkumų darbo rinkoje bei kitose gyvenimo srityse. Žvelgiant iš biologinės pusės, viskas nėra taip paprasta. Pagalvok, juk neaiškini žmonėms, kodėl tu heteroseksualus.

numbers2 

Keisk savo kalbą!

Kalba – galingas ginklas. Ji gali ir įtvirtinti realybę tokią, kokia ji yra, ir kurti naują. Venk nepagarbių žodžių ir nekalbėk to, ko pats nenorėtum išgirsti. Pavyzdžiui, tokios frazės kaip “liga”, “pederastas”, “pydaras”, “gėjų paradas”, “transvestitas”, apibūdinant trans* asmenį, “man tavęs gaila”, “normalus” ar “nenormalus” tik įtvirtina išankstines nuostatas, o realybė juk jau pasikeitusi. Tad ženk pirmyn – keisk savo kalbą! Kreipkis į žmogų taip, kaip jis pats prisistato, atitinkamai vartok ir įvardžius (trans* tapatybei). Naudok skėtinį terminą LGBT užuot linksniavęs “gėjus”, nes pasaulyje egzistuoja ne tik gėjai, bet ir lesbietės, biseksualūs bei translyčiai asmenys.

numbers3

Netylėk ir neignoruok įžeidaus elgesio!

“Jeigu socialinės neteisybės situacijose elgiesi neutraliai, pasirinkai engėjo pusę.”

― Desmond Tutu

Netylėk, kai kas nors tyčiojasi ar juokauja apie žmogaus seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę. Tyla nėra problemos sprendimo būdas, o kai kurie pajuokavimai sužeidžia visam laikui, apie tai net nesusimąsčius. Visada leisk aplinkiniams aiškiai suprasti, kad netoleruoji diskriminacijos, įžeidžiančių anekdotų ir pasisakymų ar panašaus elgesio, ir paaiškink kodėl. Išreikšk savo nuomonę konstruktyviai, būk pilietiškas! Taip gali kurti saugią atmosferą, kurioje patyčioms vietos neliks.

numbers4

Reaguok natūraliai!

Jeigu artimas žmogus atskleidė tau savo seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę, vadinasi, – esi patikimas žmogus, tad neatstumk jo. Nepasimesk ir reaguok natūraliai. Neignoruok to, ką išgirdai:  nesmerk, bet ir perdėtai nesidžiauk. Nepamiršk, kad garsiai pasisakyti šia tema mūsų visuomenėje vis dar nėra įprasta, tad tai parodo, kad tas žmogus tavimi labai pasitiki. Neklausk: “Kodėl tu man tai pasakoji?”, bet ir nesakyk “Man visiškai nesvarbu”, nes jei žmogus tau atsivėrė, vadinasi, jis nori su tavimi pasidalinti svarbia savo gyvenimo dalimi. Tai nebūtinai turi pakeisti jūsų santykius, tačiau gali būti, kad jūsų santykiai taps dar nuoširdesni.

numbers5

Būk teigiamu pavyzdžiu!

Būk teigiamu pavyzdžiu kitiems, išreikšdamas savo poziciją socialinio teisingumo klausimais. Pasisakydamas ir veikdamas iš esmės keiti visuomenės požiūrį, o geri pavyzdžiai užkrečia. Nesėdėk sudėjęs rankų, jei tau rūpi!

numbers6

Domėkis ir keisk!

Būk pilietiškas, atsakingas ir nepamiršk socialinės realybės. Domėkis žmogaus teisėmis, jų situacija Lietuvoje bei pasaulyje ir kalbėk apie jas. Nesivadovauk tuo, ką manei žinąs prieš 10 metų, ir nemanyk, kad “viskas jau yra gerai ir niekas nieko nediskriminuoja” – visada yra kur tobulėti, mokytis ir žengti į priekį! Statistika rodo, kad daug žmonių gyvena nepilnavertį gyvenimą vien dėl neteisingo visuomenės požiūrio į seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę. Juk tai – vos viena žmogaus gyvenimo dalių, kurią problema paverčia visuomenė, kurdama kliūtis įvairių orientacijų ir tapatybių žmonėms. Keisk šį požiūrį!

numbers7

Pradėk nuo savęs!

Veik naudodamasis šiais paprastais patarimais ir suteik sau galimybę išmokti daugiau bei tapti geresniu draugu ir neabejingu visuomenės nariu!

Iš pirmų lūpų

keisks

“Mano draugai iš pradžių buvo labai homofobiški. Dabar irgi yra, bet gerokai mažiau. Bet tu gi nežinai, kas yra tavo aplinkoje. Gal tu net nepažįsti iki galo savo draugų ir tau jie galbūt net nėra iki galo atviri, niekuomet nežinosi, jeigu šaipysies ir būsi nusiteikęs priešiškai. Tu gali būti heiteris iki tol, kol sužinai, kad tavo geriausias draugas priklauso LGBT bendruomenei. Jeigu tau kažkas atsiskleidė, googlinkis, klausk arba užeik į LGL’ą – čia pilni stalčiai informacijos, o internetas – visagalis.

Užstok savo draugą. Pagalvok, ką reikštų būti jo vietoje. Netylėk, tam žmogui tai yra labai svarbu. Įsivaizduok, jeigu tavo draugų kompanijoje sėdi juodaodis ir dalis draugų ir tyčiojasi iš juodaodžių. Tuo tarpu, kai tu įsižeidi dėl tokio draugų elgesio, o kiti tave ramina, sakydami, kad “palauk, negali reikalauti, kad jie nesityčiotų, taigi žmonės turi priprasti”, išeina, kad jie ramina tą, kuris įsižeidžia, o ne tą, kuris įžeidžia ir tai neteisingai.”

keiskn

“Vienas mano hetero draugas pasakė: „ Kodėl aš turiu ginti tavo teises, jeigu tu negini mano?“

“Dažniausiai žmonės, kurie nepažįsta LGBTQI žmonių, iškart nusistato prieš juos tik dėl to, kad jie kitokie.”

keiskt

“Kiekvienas žmogus yra unikalus <…>, todėl kalbėdamas ar vertindamas ne hetero asmenį, nesilaikyk kategoriškos pozicijos jo (jų) atžvilgiu. Pasistenk suprasti, kad ne tik jis yra neteisus, bet juk tu gali toks būti. Smerkimas, suabsoliutinimas žeidžia ir užkerta kelią bet kokiai diskusijai.”

3

“Jei Tau atsiskleidė draugas, niekada neišduok jo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės kitiems. Jei norės, pats draugas kitiems atsivers.”