Vilniuje viešėjusi „drag“ dainininkė: moterys dėvi kelnes ir niekam tai nerūpi. Kodėl gąsdina vyras su sijonu?

Scenoje ji dainuoja kaip ryškiaspalvė artistė „LaDiva Live“, bet nusivaliusi makiažą ir nusivilkusi suknelę vėl tampa 40-mečiu prancūzu-alžyriečiu Hocintu. „Bet nevadinkite manęs transseksuale, tai nebūtų tiesa. Esu gėjus vyras, kuris įsikūnija į kitą personą“, – paaiškina antrą kartą Vilniuje viešėjęs „drag“ (persirengimo meno) atlikėjas.

Į Lietuvą „LaDiva Live“ atvyko „Vaivorykštės dienų“ organizatorių kvietimu. Penktadienį ji dainavo per šventės atidarymo ceremoniją pirmą kartą surengtą Vilniaus Rotušėje, o sutemus stebėjo, kaip Rotušės kolonos užsižiebė vaivorykštės spalvomis, išreiškiant paramą lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių žmonių (LGBT) bendruomenei. Š. m. gegužės 13 d. ji dainavo nuo vaikystės mylimo konkurso – „Eurovizijos“ vakarėlyje Vilniaus klube „Paviljonas“.

Augdamas Alžyre Hocintas nesuprato savo seksualinės tapatybės, atsiskleidė tik būdamas 20-ies, studijuodamas Prancūzijoje. Tačiau jau nuo paauglystės jis dainavo. Pastaruosius 10 metų jis profesionaliai koncertuoja kaip „LaDiva Live“, dovanodamas žiūrovams lyriškas, miuzikliškas dainas persirengęs moteriškais drabužiais, kruopščiai atliktu grimu.

„Drag“ arba „drag queen“ kultūra yra svarbi LGBT kultūros dalis. Ji leidžia atlikėjui – dažniausiai gėjui vyrui, bet nebūtinai – susikurti visiškai naują, išlaisvinantį personažą. Kuo daugiau spalvų, blizgesio ir ekscentriškumo, tuo geriau.

„LaDiva Live“ jau yra koncertavusi Jungtinėje Karalystėje, JAV, daug kartų pasirodė Briuselio, kur dabar ir gyvena, „Pride“ eitynių vakarėliuose.

Lietuvoje „drag“ pasirodymai vis dar yra naujiena, bet „LaDive Live“ savąjį pristato jau antrą kartą: prieš metus jos koncertą buvo galima išgirsti eitynių už lygybę „Baltic Pride“ finaliniame koncerte.

Kaip suprasti „drag“ kultūrą ir koks jos santykis su „Eurovizijos“ konkursu – apie tai kalbamės su „LaDiva Live“. Interviu metu Hocintas jau yra su sceniniais kostiumais ir makiažu, todėl kreipiamės „ji“.

– Ką prisimenate iš pirmojo pasirodymo Vilniuje, „Baltic Pride“ eitynėse pernai?

– Prieš vykdama į Vilnių nervinausi, nes buvau pasidomėjusi LGBT žmonių situacija Lietuvoje. Bet nebijojau. „Pride“ eitynės ir turi būti rengiamos tose šalyse, kuriose yra ką nuveikti. Briuselyje eitynėse esu dainavusi jau 6 ar 7 kartus, ten atmosfera visada šventinė, tarsi visas miestas būtų kartu su tavimi. Tačiau 2012-aisiais pasirodžiau Budapešto eitynėse, kur stovėjo didžiulės policijos pajėgos ir išsirikiavo protestuotojai. Įsivaizdavau, kad kažkas panašaus bus ir Vilniuje. Bet viskas praėjo daug geriau nei tikėjausi. Vilniaus „Pride“ buvo vienos geriausių eitynių, kokiose esu buvusi. Žmonės parodė įspūdingą solidarumą. Tikėjausi, kad eitynių kritikų bus tiek pat kiek ir eitynių dalyvių, bet jų atėjo vos keli. Dalyvių veiduose mačiau labai daug laimės. Žygiavo ne tik gėjai, bet ir šeimos su vaikais, kiti heteroseksualūs žmonės, kurie norėjo išreikšti solidarumą. Tai buvo be galo žavu.

– Kaip pradėjote koncertuoti persirengusi?

– Dainuoju jau seniai, pradėjau dar augdama Alžyre, bet tada koncertuodavau su tradiciniais drabužiais, nekūriau „drag“ personažo. Kartą draugas pasiūlė pabandyti persirengti, tiesiog kad tai pajusčiau. Man labai patiko. Atrodo, tarsi būtum su kauke. Jautiesi apsaugota. Tai kaip teatro spektaklis, kuriame turi įkūnyti veikėją. Norėjau tai tęsti. Pirmas viešas mano, kaip „drag“ atlikėjos koncertas buvo Prancūzijoje, per „Eurovizijos“ parodijų vakarėlį, pavyko puikiai. Nusprendžiau į šį meną pažiūrėti rimčiau ir pradėjau koncertuoti kaip „LaDiva Live“. Tai darau jau 10 metų.

– Kuo dainavimas persirengus žavi labiau nei tradicinis koncertas?

– Persirengusi jaučiuosi išsilaisvinusi. Tai būsena, kai kiti negalvoja apie tavo amžių, tautybę, net lytį. „Daft Punk“ (garsiausias prancūzų elektroninės muzikos duetas – K.V.) nariai koncertų metu irgi dėvi kaukes. Mažai kas žino, kas jie iš tikro yra. Scenoje jie tampa tiesiog savo kūrybos skleidėjais. Noriu, kad žmonės scenoje mane irgi vertintų tokiu principu. Ne visada dainuoju gėjų klubuose, dažnai pasirodau ir įprastuose vakarėliuose, tad mane pamatę žmonės kartais būna šokiruoti, dalis nusiteikia priešiškai. Tačiau tada jiems padovanoju koncertą ir, daug šansų, kad nuomonė pasikeičia.