Festivalis Minske „Utopija – vieta, kurios nėra”

Sausio 26 d. Minske (Baltarusija) kultūrinė-edukacinė įstaiga DOTYK kartu su būriu partnerių organizacijų pristatė parodą ir kelias savaitės truksiantį renginių ciklą „Утопія, Месца якога няма“ (liet. „Utopija – vieta, kurios nėra”). Renginys, organizatorių pavadintas festivaliu, kviečia lankytojus panagrinėti „utopijos” ir „anti-utopijos“ žanrus. Pastarasis itin išpopuliarėjo XX a. pokario laikotarpiu kaip tamsioji modernizmo pusė, o optimizmą keitė nusivylimas ir apokaliptinės fantazijos.

26678621_537363559976083_6718775050787994124_o

Šiuolaikinės Baltarusijos kontekste, šalyje, kuri ilgą laiką buvo tarsi „nepavykusi utopija“, 1990-aisiais laisvai rinkos ekonomikai pakeitus komunistinį režimą, užgimė viltys integruotis į Europą. 2000-ųjų pradžioje viltys sietos su skaitmeniniu technologijų atėjimu, fantazija tapti “IT valstybe”, kuri nesprendė struktūrinių visuomenės problemų, bet skatino tik išrinktuosius. Kyla klausimas o kokia laukia ateitis visų šalies gyventojų?

Ateities horizonto praradimas, vaizduotės trūkumas turėtų gąsdinti ne mažiau nei šalies praeitis. Šiuo atžvilgiu utopinis mąstymas tampa būtinybe. Todėl „anti-utopijos“ žanras, su visomis savo bauginančio realizmo išraiškomis, ne tik kad neneigia utopijos, bet suteikia galimybę pažvelgti į ateitį iš kritinės perspektyvos, įvertinti galimybes siekti utopijos ir naujos ateities paradigmos.

Festivalio parodoje atskleidžiamiems “utopiniams” vaizdiniams, priešingai nei klasikinės utopijos pavyzdžiams, trūksta visumos, tuo pačiu jie atspindi tai kas svarbu jų kūrėjams. Vis dėlto šie „asmeniniai projektai“ sprendžia ir globalias temas. Žana Gladko ir kolektyvas „nonunadimeno“ pristato lyčių normų gausą ir klausią žiūrovo, kas turi teisę jas apibrėžti. Glebas Kovalskis kviečia atsisakyti primestų kategorijų ir tapatybių ne tik dėl to, kad būti kaip visi yra labai nuobodu (perfrazuojant M. Foucault), bet dėl ​​to, kad griežtas skirstymas dažnai lemia atskirties, diskriminacijos ir smurto politiką. Žaidimas su autonomijos idėja, improvizacijos ir įveikimo mums primestų naratyvų bei struktūrų galimybė pristatoma Olgos Sosnovskajos darbe. Alesija Žitkevič vaizduoja komunikacijos spragas, vertimo klaidas ir ribų (tikrų ir įsivaizduojamų) slinkimąsi. Menininkų duetas Džina Danilovič ir Goronas nagrinėja šiuolaikinį intymumo supratimą, kurio pertvarkymas, pasak sociologo Anthony Giddenso, yra „revoliucinis“ ir gali keisti „ne tik tarpasmeninius santykius, bet ir viešąjį diskursą“. Sergejus Šalobinas parodoje pristatė futuristinį popkultūros potencialą.

Paraleliai ekspozicijai, ten pat „Canteen XYZ“ erdvėje, vyksta paskaitos, performansai, kūrybinės dirbtuvės, nagrinėjančios lygių galimybių, socialinės atskirties temas, kviečiančios dalyvius įsitraukti ir reflektuoti apie tai, kaip visuomenėje gyvenasi skirtingoms žmonių grupėms.

27591766_10155956699746203_218289322_n

Sausio 26 – 28 d. festivalyje lankėsi projekto partneriai iš Lietuvos – Nacionalinė LGBT teisių organizacija LGL ir Lietuvos žmogaus teisių centras. Vizito metu buvo pristatytas Lietuvos žmogaus teisių centro edukacinė platforma „Nepatogaus kino klasė“ bei parodytas platformos filmas „Sex (Ed)“, atskleidžiantis , kaip demokratiniuose kapitalistiniuose režimuose siekiama kontroliuoti seksualumą. Po filmo vyko diskusija apie lytinio švietimo padėtį Lietuvoje ir Baltarusijoje ir kokie veiksniai lemia, kad nei viena, nei kita šalis negali pasigirti kokybišku lytiniu ugdymu.

Projekto partneriai iš Lietuvos taip pat vedė dirbtuves „Genderizmo ideologija: fikcija, kuri gali pridaryti realios žalos“. Dirbtuvių metu aptarta, kaip susiformavo pasipriešinimas progresyviems lyčių lygybės ir LGBT lygiateisiškumo judėjimams bei kokius informacijos sklaidos bei įtikinėjimo metodus naudoja organizacijos, bandančios įteigti, kad lyčių lygybė ir LGBT asmenų lygiateisiškumas pražudys žmoniją.

Kampanija – festivalis „Utopija – vieta, kurios nėra“, vyksta projekto Keitimasis patirtimi ir LGBT* žmogaus teisių puoselėjimas Baltarusijojerėmuose. Projektą finansuoja Šiaurės šalių ministrų biuras, koordinuoja Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL.

Renginiai vyks ir ekspozicija bus atidaryta iki vasario 10d. Adresas „Canteen XYZ“ Fabriciusa ul. 4, 3 aukštas. Minskas.

Daugiau apie renginius galima sužinoti apsilankius festivalio Facebook paskyroje.