Vilnius: draugiškas LGBT*, bet vis dar homofobiškas

„Ar Vilnius – homofobiška sostinė?“ Tokio klausimo klausėme mūsų organizuotos diskusijos dalyvių ir gausiai susirinkusių svečių. Regis, iniciatyvų, įtraukiančių verslą ir gyventojus, yra daug ir jų mastai vis plečiasi. Bet ar tai yra matoma visuomenėje, ar jų pakanka, kad visuomenė geriau suprastų LGBT* situaciją ir taptų tolerantiškesnė?

Pasikalbėti pakvietėme Tolerantiško Jaunimo Asociacijos pirmininkę Jūratę Juškaitę, asociacijos LGL valdybos pirmininką Vladimirą Simonko, režisierių ir visuomenės veikėją Romą Zabarauską, žurnalistą ir aktyvų pilietį Paulių Gritėną, bei verslininką ir būsimą politiką Mark Adam Harold.

J. Juškaitė pristatė TJA projektą, kurio metu šalies įmonės (daugiausia – Vilniaus) pasirašo LGBT* draugiškos aplinkos memorandumą. Prie šios iniciatyvos prisijungė jau septynios dešimtys smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių – būtent tų, kurioms šio fakto paviešinimas gali turėti didžiausią ekonominę riziką. TJA taip pat vykdė partizanų akademiją, kurioje apmokė savanorius įvairiais netradiciniais būdais skelbti lygybės idėją. Į pokalbį įsijungęs V. Simonko pasidalino patirtimi organizuojant didžiausius LGL renginius – „Baltic Pride“ eitynes, Vaivorykštės dienas bei pridūrė, kad dalis verslo įmonių iki šiol nestokoja išmonės siekdamos išvengti bendradarbiavimo su LGL. Vladimiras abejojo, ar Vilnius tikrai yra europietiškas miestas, kokiu jį pristato miesto meras ir paragino visus būti aktyvesniais formuojant viešąją nuomonę, dalyvaujant renginiuose.

R. Zabarauskas pasidalino užsienyje gimusia idėja savo ir LGBT* bendruomenės mėgstamas vietas pažymėti lipduku „LGBT friendly“, o po to jas įtraukti į specialų bendruomenei ir turistams pritaikytą žemėlapį. Tiesa, sąraše atsidūrusios vietos nėra įpareigotos imtis jokių lygybę skatinančių veiklų, tad sąrašas gali kisti. Diskusijos dalyviai pripažino, kad svarbu – pirminis kontaktas ir abipusės pastangos. Prakalbęs apie savo naują filmą, Romas akcentavo solidarumo poreikį ir pasidžiaugė, kad jam pavyko pritraukti tarptautinės žiniasklaidos dėmesį ne tik į filmo kampaniją, bet ir prastą Lietuvos LGBT* žmogaus teisių padėtį.

Pokalbio tema pakrypus į LGBT* vaizdavimą žiniasklaidoje, P. Gritėnas papasakojo, kad aktyviai įsitraukti į žmogaus teisių temą jį paskatino viešoje erdvėje vyraujanti nepagarba ir tamsumas. Vis dėlto, ši tema, kaip ir daugelis kitų, masinės žiniasklaidos paverčiama pramoga: parenkama antraštė, kuri didintų paspaudimų skaičių, vartojami diskriminuojantys terminai. Dėl to Paulius visus paragino turėti daugiau autoironijos ir nebijoti savo naujienoms suteikti lengvesnį turinį .

Į pokalbį antroje renginio dalyje įsijungęs M. A. Harold (anksčiau žinomas Marko Splinterio slapyvardžiu) į Lietuvą atvyko prieš dešimtmetį. Laikui bėgant supratęs, kad daugelis dalykų, įskaitant ir žmogaus laisves bei pilietiškumą, čia yra gerokai labiau nuvertinti nei gimtojoje Anglijoje, ėmėsi aktyvizmo. Mark neatskiria LGBT* teisių nuo žmogaus teisių apskritai, tad ir savo reklaminiame klipe, ir „Facebook“ pranešimuose nebijo atvirai reikšti palaikymą LGBT* bendruomenei. Tiesa, sulaukęs, kad gina LGBT* žmones todėl, kad pats yra vienas iš jų, lavinos, Markas nusprendė atskleisti savo „tradicinę“ lytinę orientaciją.

Renginyje aktyviai dalyvavo LGL ir TJA atstovai ir jų draugai, įvairiais būdais prisidedantys prie LGBT* žmogaus teisių sklaidos Vilniuje. Po pašnekovų prisistatymų įsiplieskė diskusija – svečiai dalinosi pristatytų veiklų vertinimais, piktinosi redaktorių iškraipomais tekstais, domėjosi, ar prasminga imtis aktyvios veiklos šalies provincijoje. Kilo daug klausimų ir ne į visus juos įmanoma rasti vieną atsakymą. Vis dėlto, renginiu padėtas tvirtas pamatas jungiant aktyvias nevyriausybines organizacijas ir visuomenės veikėjus. Susitikimą baigėme pozityviai: tik pasitelkę humorą galime užtikrinti, kad sustabarėjusios tradicijos neužgožtų žmogaus teisių.

 

eea_grants_320Renginys organizuotas pagal Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO Programos Lietuvoje remiamą projektą „Link praktinio LGBT* teisių įgyvendinimo Lietuvoje“.