Pasaulio sveikatos organizacija įspėja: Europoje sparčiai plinta AIDS

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad Europa nepasieks 2015 metų ŽIV epidemijos plitimo įveikimo tikslų. ŽIV infekcijos perdavimas 2013 metais palyginti su ankstesniu dešimtmečiu išaugo 80 procentų.

Naujausi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPC) ir PSO pateikti duomenys rodo, kad pernai Europoje ir Centrinėje Azijoje ŽIV užsikrėtė 136 000 žmonių. 77% šios ligos atvejų buvo užfiksuota Rytų Europoje, kur ŽIV paplitimas tarp vartojančiųjų narkotikus pasiekė epidemijos lygį. Inovatyvūs gydymo metodai ir vaistai gali gerokai sumažinti ŽIV epidemijos plitimą.

Gruodžio 1–ąją minint pasaulinę AIDS dieną PSO regiono direktorė Zsuzsanna Jakab komentavo paskelbtus duomenis: „Europai nepavyko pasiekti 2015 metams užsibrėžtų ŽIV ir AIDS plitimo mažinimo tikslų. Vis dažniau susiduriame su naujais pavojais sveikatai, o tai nuolat primena, kad negalime nuleisti rankų veikiant prieš ŽIV ir AIDS.“

Kalbėdamas apie epidemijos plitimą tarp homoseksualių ir biseksualių vyrų ELPC vadovas Markas Sprengeris pabrėžė: „ŽIV diagnozių skaičius šioje grupėje išaugo beveik visose Europos Sąjungos šalyse. Vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, ŽIV prevencija ir kontrolė turi būti nacionalinių ŽIV programų kertinis akmuo.“

Asociacija LGL primena, kad homoseksualūs ir biseksualūs vyrai – viena pažeidžiamiausių ŽIV ir AIDS Lietuvos visuomenės grupių, nes dėl menkos prieigos prie ŽIV prevencijos ir sveikatos apsaugos paslaugų, diskriminacijos, stigmatizacijos bei žemos savivertės pasižymi rizikingesniu elgesiu. Atsakas į homoseksualių ir biseksualių asmenų pažeidžiamumą ŽIV infekcijai gali būti efektyvus tik nuolat telkiant ir stiprinant šalies bendruomenės organizacijas ir grupes bei jų lyderystę ir siekiant, kad šių asmenų grupės būtų įtrauktos į nacionalinės ŽIV prevencijos politikos priemones.