Viešoje paskaitoje – poreikis kalbėti apie LGBT* fizinę ir psichinę sveikatą

Spalio 29 dieną nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL pakvietė į viešą paskaitą, kurioje aptarta fizinė ir psichinė LGBT* asmenų sveikata. Viešai kalbėti apie vienos pažeidžiamiausių visuomenės grupių sveikatos apsaugą, lytiškai užkrečiamų ligų ar savižudybių prevenciją Lietuvoje vis dar neįprasta, tačiau būtina.

Atvirai diskusijai renginio dalyvius paskatinusi pranešėja Karilė Levickaitė (VŠĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ direktorė) pabrėžė, kad LGBT* bendruomenei psichikos sveikatos priežiūros paslaugos prieinamos sunkiau. „Psichikos sveikata mūsų visuomenėje dažniausiai apibūdinama per sutrikimą, o tai – viena esminių psichikos sveikatos priežiūros stigmatizavimo Lietuvoje priežaščių,“ – teigė psichologė. Taigi psichikos sveikatą apibrėžia ne psichikos sutrikimų nebuvimas, o individo emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą bei ištverti skausmą, nusivylimą ir liūdesį.

LGBT* žmonės – įvairi žmonių grupė, todėl jų psichikos sveikatos sunkumai ir poreikiai yra skirtingi. Pranešėja akcentavo, jog LGBT* tapatybė nėra susijusi su sutrikimais, bet šių asmenų psichikos sveikata pažeidžiama labiau. Dėl diskriminavimo ir stigmatizacijos visuomenėje LGBT* asmenys dažniau patiria depresiją, nerimo sutrikimus ir priklausomybes.

K. Levickaitė nuogastavo, kad psichikos sveikatos sutrikimus išgyvenantys LGBT* žmonės ne visada kreipiasi į savo artimuosius, nes šeimos nariai nepriima jų lytinės orientacijos ar tapatybės. LGBT* jaunuoliai linkę internalizuoti homofobiją, su kuria susiduria visuomenėje ir artimoje aplinkoje, o tai neigiamai veikia psichikos sveikatą paauglystėje ir ankstyvoje jaunystėje.

Laboratorijos „synlab Lietuva’ atstovė Regina Lensbergaitė antrino kolegei, jog dėl visuomenėje bei sveikatos priežiūros sistemoje plačiai paplitusio neigiamo požiūrio į LGBT* bendruomenę, ši žmonių grupė neretai baiminasi likti nesuprasta medicinos specialistų ir neatlieka profilaktinių sveikatos tyrimų.

Menka prieiga prie sveikatos priežiūros paslaugų, stigmatizacija, žema savivertė ir socialinė izoliacija – specifiniai LGBT* asmenų sveikatos rizikos veiksniai. Vis dėlto, kiekvienai socialinei būtybei skirta bendrauti ir mylėti. Belieka nepamiršti rūpintis savo ir artimo žmogaus sveikata. Asociacija LGL viliasi, kad susirinkusieji į paskaitą gavo vertingos informacijos, kaip tai padaryti.

eeaRenginys organizuotas pagal Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO Programos Lietuvoje remiamą projektą “Link praktinio LGBT* teisių įgyvendinimo Lietuvoje”.