UNI-FORM platforma skatins pranešti apie neapykantos nusikaltimus

Š. m. rugsėjo 28 d. Europos Parlamente Briuselyje Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL kartu su tarptautiniais partneriais pristatys išmaniąją programėlę ir internetinę platformą „UNI-FORM“, skirtą pranešti apie homofobinius ir transfobinius neapykantos nusikaltimus. „UNI-FORM“ išmaniąją programėlę bus galima parsisiųsti iš „Apple Store“ ir „Google Play“ svetainių, o pranešimo mechanizmas veiks devyniose Europos Sąjungos valstybėse, būtent – Portugalijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Belgijoje, Maltoje, Vengrijoje, Latvijoje, Estijoje ir Lietuvoje. „UNI-FORM“ yra vienintelė internetinė pranešimo apie neapykantos nusikaltimų ir neapykantos kalbos atvejus platforma, skirtai išimtinai LGBT* asmenims.

Pranešimo įrankiais gali pasinaudoti nukentėję asmenys, liudininkai ar bet kurie kiti asmenys, norintys pranešti apie neapykanta motyvuota incidentą. Pranešimai gali būti pateikiami ir anonimiškai. Siekiant, kad pranešimas būtų perduotas ir policijos pareigūnams, reikės nurodyti ir savo kontaktinius duomenis. Visi gauti pranešimai bus peržiūrimi nacionalinių LGBT* organizacijų. Jei pranešimas bus pateiktas laikantis nustatytų minimalių reikalavimų, gauta informacija bus perduota ir kompetentingoms teisėsaugos institucijoms.Banner-01-Uni-form-LITHUANIAN

UNI-FORM“ yra pirmoji internetinė platforma, kuria siekiama skatinti bendradarbiavimą ir tarpusavio pasitikėjimą tarp LGBT* bendruomenių ir policijos pareigūnų, kovojant su nepageidaujamu neapykantos nusikaltimų ir neapykantos kalbos reiškiniu. „Prieš LGBT* bendruomenę Lietuvoje nukreiptiems neapykantos nusikaltimams ir neapykantos kalbos atvejams yra būdingas letentiškumas – apie šiuos nusikaltimus kompetentingoms teisėsaugos institucijoms paprasčiausiai nėra pranešama. Tikimės, jog „UNI-FORM“ platforma paskatins mūsų bendruomenės narius netylėti,“ – teigė asociacijos LGL Žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius.

Kodėl tai yra svarbu?

Smurtas, priekabiavimas ar patyčios dėl seksualinės orientacijos ir (ar) lytinės tapatybės yra problema visoje Europos Sąjungoje. Kita vertus, informacija apie LGBT* bendruomenės narių patiriamus neapykantos nusikaltimų ir neapykantos kalbos atvejus yra sunkiai prieinama. Nukentėję nuo homofobinių ir transfobinių incidentų asmenys nėra linkę apie tai pranešti kompetentingoms institucijoms ir policijos pareigūnams. Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūros (PTA) atlikta LGBT* asmenų apklausa (daugiau nei 90,000 respondentų) atskleidė, jog:

  • 26 proc. LGBT* asmenų susiduria su smurtu arba grasinimais smurtauti;
  • šis skaičius siekia net 35 proc. translyčių asmenų bendruomenėje;
  • beveik trečdalis LGBT* asmenų (29 proc.), kurie nepranešė apie patį rimčiausią smurtinį incidentą, teigė, jog taip pasielgė dėl baimės susidurti su neigiama policijos pareigūnų reakcija.

UNI-FORM“ platforma yra siekiama tai pakeisti.

Oficialus pristatymas

Oficialus „UNI-FORM“ išmaniosios programėlės ir internetinės platformos pristatymas įvyks š. m. rugsėjo 28 d. (ketvirtadienį) Europos Parlamente Briuselyje. Pristatymas įvyks tarptautinės konferencijos „Siekiant įgalinti nuo neapykantos nusikaltimų ir neapykantos kalbos atvejų nukentėjusius LGBT* asmenis“ metu. Konferencijoje dalyvaus Europos Komisijos, Europos Parlamento, nacionalinių vyriausybių, teisėsaugos institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

>>> WWW.UNI-FORM.EU <<<

KONTAKTINIS ASMUO:
TOMAS VYTAUTAS RASKEVIČIUS
(+370) 629 94470
El. paštas: tomas@gay.lt
www.lgl.lt