Tyrimas: homoseksualūs asmenys turi mažiau galimybių įsidarbinti

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusio Anglia Ruskin universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuris atskleidžia darbdavių požiūrį į darbo ieškančius homoseksualius asmenis. Tyrimas, kuriame dalyvavo 11 098 nesusituokę 21-erių metų amžiaus trečio kurso bakalauro studijų studentai, atliktas bendradarbiaujant su dvylika Jungtinės Karalystės universitetų studentų atstovybių. Tyrimo rezultatai rodo, jog asmens gyvenimo aprašyme pateiktos užuominos į homoseksualumą tiesiogiai veikia galimybę būti pakviestiems į interviu dėl darbo.

Mokslininkai sugrupavo 144 lygiavertėmis profesinėmis kompetencijomis pasižyminčių jaunų žmonių gyvenimo aprašymus. Dalyje gyvenimo aprašymų buvo užsimenama apie priklausymą LGBT* bendruomenei ir darbo patirtį kuruojant LGBT* studentų organizacijų veiklas, likusioje dalyje – nebuvo tiesioginių nuorodų į darbo ieškančio asmens seksualinę orientaciją. Tuomet tyrime dalyvavę asmenys, turėję panašius gyvenimo aprašymus išsiuntė juos darbdaviams.

Tyrimo autorius mokslininkas Nickas Drydakis nustatė, kad tiek homoseksualūs vyrai, tiek moterys turi 5 % mažiau galimybių būti pakviesti į pokalbį dėl darbo nei heteroseksualūs kandidatai su panašia patirtimi. Tyrimo metu lesbietės sulaukė mažiau pasiūlymų kandidatuoti į darbo pozicijas, kuriose tradiciškai dominuoja moterys, pavyzdžiui socialinės priežiūros srityje, o gėjai sulaukė mažiau pasiūlymų dalyvauti interviu dėl bankininko ar apskaitininko darbo.

„Iki šiol buvo atlikta per mažai tyrimų apie homoseksualių asmenų patirtis darbo rinkoje, todėl jų patirta diskriminacija liko nepastebėta. Nepaisant visų priemonių, skirtų skatinti atvirumą ir panaikinti diskriminaciją, mano atliktas tyrimas parodė, jog homoseksualūs asmenys darbo rinkoje susiduria su reikšmingomis kliūtimis. Akivaizdu, jog su šališku elgesiu įdarbinimo proceso metu susiduriantys žmonės ieškodami darbo yra priversti įdėti daugiau pastangų, o įmonės, kurios taiko diskriminuojantį požiūrį į potencialius darbuotojus praranda talentingus specialistus,“ – pabrėžė tyrėjas Dr. N. Drydakis.

Asociacija LGL primena, jog Lietuvos Respublikos Lygių galimybių įstatymo 7 straipsnis draudžia įvairias diskriminacijos rūšis (t. y. tiesioginę bei netiesioginę diskriminaciją, priekabiavimą bei nurodymą diskriminuoti) darbo santykių srityje. Kita vertus, šiame įstatyme pateiktas baigtinis draudžiamų diskriminacijos pagrindų sąrašas neapima nei „lytinės tapatybės“, nei „lyties raiškos“ teisinių kategorijų. Iš esmės tai reiškia, jog translyčiai bei transseksualūs asmenys Lietuvoje nėra apsaugoti nuo diskriminacijos darbo santykių srityje.