Transseksualių asmenų portretų paroda Vilniaus fotografijos galerijoje

Vilniaus fotografijos galerijoje birželio 10- 28 dienomis bus eksponuojama fotografės Samantos Matuizaitės, pseudonimu Arcana Femina, paroda „By the way“ („Beje“) apie Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius transseksualius asmenis.

Šis projektas – jaunos fotografės diplominis darbas, kuriuo ji siekia atkreipti dėmesį į žmogų kaip į asmenybę ir nereikšminti vien jo lytiškumo.

„Jau antrus metus plėtojamas projektas yra tęstinis ir neturintis užbaigimo datos, jis bus nuolat pildomas ne vien jau įamžintų žmonių fotografiniais pasakojimais, bet ir naujais veidais. Tikiuosi, kad tai bus mano viso gyvenimo darbas, siekis supriešintą visuomenę nutolinti nuo esamo susvetimėjimo tarp žmonių, siekis LGBT bendruomenę paversti lygiaverte žmonių grupe“, sakė S.Matuizaitė.

„Šį projektą paskatino mano žvilgsnis į transseksualų bendruomenę iš vidaus bei asmeninis santykis su ja, kaip ir su visa LGBT bendruomene, tai pat transfobijos augimo stebėjimas visuomenėje iš šalies. Turėdama glaudų ryšį su transseksualiais, man brangiais žmonėmis, neapsikenčiau esamos neteisybės jų atžvilgiu, kas paskatino imtis kokių nors veiksmų. Pastebėjau, kad visuomenėje kuriamo transseksualaus žmogaus portretas yra apipintas stereotipinio mąstymo – visas dėmesys yra sutelkiamas vien į lytiškumą nusakančias kūno žymes, bet pamirštama tai, kas svarbiausia – žmogus“, – projekto idėją pristato fotografė.

Merginos teigimu, savo nuotraukomis ji siekia atkreipti dėmesį į žmogų, pamirštant jo lytį, orientaciją ir žvelgiant į jį kaip į asmenybę.

„Siekiu sukurti kitokį transseksualaus žmogaus portretą, paliekant lyties ir kūniškumo sąvokas antrame plane, atsigręžiant į tai, kas svarbiausia – konkretus žmogus bei jo asmenybė. Visuomenę taip bauginantį transseksualizmo terminą iliustruoju realiais veidais, realiomis istorijomis, nesuvaidinta tikrove“, – vardija menininkė.

Fotografė akcentuoja, kad tokių nuotraukų tikslas – skatinti toleranciją. Anot jos, visi žmonės nusipelnė gyventi gyvenimą tokį, kokį nori, kurti savo laimę ir nejausti visuomenės priešiškumo.

„Projekto metu sukurtais portretais bei gyvenimiškais akimirksniais siekiu stebėtojui iš visuomenės transseksualius žmones parodyti kaip paprastus, tokius pat kaip visi, nors visuomenėje yra demonizuojamas tokių žmonių egzistavimas. Noriu paskatinti supratimą ir toleranciją kitam ne šokiruodama nepatogiais vaizdais, o kaip tik – leidžiant pajusti žmogišką artumą žvelgiant į kiekvieno fotografuoto žmogaus gyvenimą. Fotografijose nekuriant tiesioginių nuorodų į žmogaus transseksualumą bandoma pačiam stebinčiajam leisti suprasti, kad mes visi esame labiau panašūs, nei skirtingi. Tad jei visi esame tokie patys žmonės, kodėl negalime turėti vienodų teisių? Teisės būti savimi be visuomenės smerkimo“, – teigia S.Matuizaitė.

Parodos atidarymas – antradienį,birželio 10d., 17 val.

Daugiau skaitykite 15min.lt