Translytė karininkė: „Gramatika per skurdi išreikšti tai, ką reiškia išgyventi lyties neatitikimą“

Š. m. balandžio 8 dieną aukščiausią Australijos karinį laipsnį turinti translytė karininkė Catherine McGregor Kanberoje pasakė įkvepiančią kalbą, kurios metu pabrėžė, jog žodžiais sunku apibūdinti, koks skausmingas gali būti lyties neatitikimo pojūtis. Australijos gynybos pajėgų papulkininkė atskleidė, jog su lyties neatitikimu susiję jausmai ją net paskatino svarstyti savižudybę.

„Funkcionavau kaip vyras iki pat savo 56-ojo gimtadienio. Sąmoningai renkuosi terminą „funkcionavau“, nes mano santykis su nuo gimimo priskirta lytimi buvo sudėtingas nuo pat vaikystės. Iš tiesų, tik leidusi sau būti tokia, kokia jaučiuosi, pagaliau supratau, kokio masto nerimą ir vidinį konfliktą išgyvenau bandydama išpildyti kitų žmonių lūkesčius,“ – tikino C. McGregor.

Translytė moteris įsitikinusi, jog visą gyvenimą iki apsisprendimo pakeisti lytį praleido bandydama paneigti lyties neatitikimo faktą: „Vienas žymus psichiatras kartą rašė: tai, ko nesupranta sąmonė, pasireikš lemtimi. Mano likimas buvo patirti valgymo sutrikimus bei piktnaudžiavimą alkoholiu ir narkotikais, kol siekdama numalšinti vidinius troškimus vaikiausi išorinės sėkmės.“

Savo kalboje C. McGregor atskleidė, jog prieš atskleisdama savo lytinę tapatybę 2012 metais patyrė nemigą, panikos atakas, depresiją ir net svarstė savižudybę. „Gramatika per skurdi išreikšti tai, ką reiškia išgyventi lyties neatitikimą. Galiausiai, per savo 56-ąjį gimtadienį, aš nustojau veikti prieš save. Apsisprendžiau, jog 57-ojo gimtadienio sulauksiu būdama savimi. Nebūčiau galėjusi net pagalvoti, kad gyvenimas galėtų būti toks turiningas ir teikiantis tiek pasitenkinimo, kaip šiandien“.

Asociacija LGL primena, kad laikantis pozicijos, esą „lytis yra biologiškai determinuota“, nėra pakankamai įvertinami lemiamos reikšmės supratimui apie lyčių vaidmenis turintys visuomenės lūkesčiai ir nėra pripažįstamas intymus kiekvieno individo santykis su savo lytine tapatybe. Socialinė lytis prisideda ir prie vidinio asmens lyties pajautimo (t. y. individualios lytinės tapatybės) bei su tuo susijusių individualių patirčių. Socializuodamasis kiekvienas individas įvertina, kokia apimtimi socialiniai su biologine lytimi susiję visuomenės lūkesčiai atitinka jo asmeninį santykį su savo lytimi. Kita vertus, „lytinės tapatybės“ kategorija suteikia galimybę paaiškinti, kodėl kai kurių individų gimimo metu užfiksuota biologinė lytis nebūtinai dera su jų vidiniu lyties pajautimu vėlesniuose gyvenimo etapuose.

Jei jus aplanko mintys apie depresiją ar savižudybę, galite susisiekti su „Jaunimo linijoje“ budinčiais savanoriais konsultantais (tel.: 8 800 28888, skambinti galima VISĄ PARĄ). Linijoje budintiems konsultantams yra vedami LGBT* jautrumo mokymai, todėl į visus Jūsų klausimus bus atsakyta pagarbiai ir palaikančiai.

Taip pat galite skambinti į LGL biurą (tel.: 8 5 2610314, d.d. 9:00-18:00) arba rašyti mums elektroniniu paštu office@gay.lt. Į Jūsų užklausimą mūsų darbuotojų kolektyvo nariai atsakys per 24 val.